Skip to content

Tragédie legendárního horolezce: Jak zemřel Messnerův bratr?

Ostrý vítr vhánějící do obličeje štiplavé krystalky ledu. Zmrzlá skála, na které jediná chyba znamená smrt. A někdy i smrt vašich nejbližších. Vítejte ve světě legendárního horolezce.

Bezesporu jeden z nejslavnějších Italů. Muž, který se zapsal do historie jako největší horolezec všech dob. Jako první zdolal Reinhold Messner Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje a bez použití lan.

Jeho příběh má však i temné stránky. Při výstupu na osmitisícovku Nanga Parbat přišel o život jeho bratr Günther Messner. Co se tehdy stalo?

Reinhold Messner je dnes živoucí legendou.
Reinhold Messner je dnes živoucí legendou.

Bílé peklo

V roce 1970 se oba bratři vydávají pokořit jednu z nejtajemnějších hor světa. To se nakonec podaří, ale oba muži jsou vyčerpaní, chybí jim jídlo i voda. Günther navíc trpí halucinacemi z výškové nemoci.

Sestup je peklem, při kterém se zesláblý muž náhle ztrácí pod přívalem sněhu. Reinhold mu nedokáže pomoci a z posledních sil se doplazí do údolí pod horou, kde je zachráněn. Přichází ale o většinu prstů na nohou.

Nanga Parbat, hora, která se stala osudnou už nejednomu horolezci.
Nanga Parbat, hora, která se stala osudnou už nejednomu horolezci.

Tragédie nebo sobectví?

Jenže někteří Messnerovi kolegové záhy přicházejí s obviněním, že Reinhold poslal svého bratra zpět a sám vyrazil jinou cestou s cílem stát se jejím objevitelem. Desítky let trvající spor ukončilo až nalezení Güntherova těla v roce 2005 v místech, která popisoval Reinhold.

Kritiky to ale nevyvedlo z míry. Místo nálezu bylo podle nich zmanipulováno. Ať už mají pravdu či ne, Reinhold Messner je po právu zřejmě největším horolezcem, jaký kdy žil.

Zhruba v těchto místech zřejmě Günthera strhla lavina.
Zhruba v těchto místech zřejmě Günthera strhla lavina.
Foto: commons.wikimedia.org, trekkingnepalhimalaya.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …