Rozmazané vidění a neustálé nutkání navštívit toaletu. Přesně takové příznaky sužují jednoho z největších hollywoodských herců už několik let. K lékaři sice chodí, ale nijak pravidelně.
Jeho doporučení bere na lehkou váhu, do způsobu jeho života se mu příliš nehodí. Postoj přehodnotí až v době, kdy mu opravdu začíná téct do bot!
Jakmile se objeví ve filmu, kritikům i fanouškům je jasné, že půjde o další kasovní trhák. Rodák z Concordu v Kalifornii je prostě zárukou kvalitní podívané. Mezi kolegy i novináři je Tom Hanks (*1956) velmi oblíbený.
Není to herec s hvězdnými manýrami. Ke všem se chová slušně, přestože patří mezi špičku ve svém oboru. Herectví je pro něj spolu s rodinou alfou a omegou jeho života.
Ovšem je to právě i herectví, kvůli kterému trpí jednou z nejzákeřnějších civilizačních chorob.
Odstrčené dětství
Tom se narodí do ne příliš šťastného manželství Amose a Janet Merilyn. Když je mu pouhých pět let, rodiče se rozvádějí a hoch zůstává spolu se svými třemi sourozenci s otcem.
„Nebylo to úplně jednoduché, pořád jsme se stěhovali za prací, aby nás táta uživil,“ vzpomíná Tom na raná léta svého života. Ve škole, ale i v rodině patří k těm tišším.
Introvertní povaha jej předurčuje k tomu, aby stál vždy opodál a do rodinných dýchánků se příliš nezapojoval. „Nikdy jsem úplně necítil, že bych do rodiny patřil,“ přiznává v dospělosti.
Dobře skrytý talent
O tom, že by z něj mohla být hvězda největšího formátu, se mladému Tomovi ani nesní. Přece jen, je tichý a velmi plachý, herectví je pro něj zpočátku velká neznámá. Poprvé k němu přičichne, když nastoupí na Kalifornskou univerzitu v Sacramentu.
Zlákají jej ochotníci ve školním divadelním souboru. Na hodinách dramatického umění se setkává s Vincentem Bowlingem, ředitelem divadelního festivalu v Clevelandu. Mladý muž na ředitele udělá dojem a ten mu nabízí, aby vyzkoušel letní praxi v jeho divadle.
„Taková zkušenost!“ pomyslí si Tom a neváhá ani vteřinu. Herecký talent se ještě prohlubuje a nelze si nevšimnout, že se na jevišti cítí jako ryba ve vodě.
Zanedlouho se mu naskytne příležitost uchytit se v New Yorku a odtud je to už jen krůček k prvním filmovým rolím.
První hříchy
Začínající herec sice nepatří k typickým krasavcům, ale jeho roztomilý kukuč a křehká postava dívky lákají. Kromě prvních pracovních nabídek se naplno rozjíždí i Tomův soukromý život.
Pomalu vystupuje ze svého plachého světa a poznává kouzlo nekonečných večírků. Životospráva je rázem tatam. A i když nepatří k těm největším pijanům, později přiznává, že ani on se nijak zkrátka nedržel.
Bujarý život, nedostatek pohybu a stres je na Tomovi velmi brzy znát. Podepíše se zejména na jeho postavě. Rychle se začíná zakulacovat a toho křehkého mladého muže, kterým ještě před několika lety byl, připomíná jen vzdáleně.
Role se jen hrnou
Kariéra se mu skvěle rozjíždí a role se jen hrnou. Jeho talent je nesporný a velmi žádaný. Dostává nabídky na rozličné role, které s sebou ale nesou pořádnou dřinu. Příprava často nespočívá jen v biflování textu a vystihnutí charakteru postavy.
Tom Hanks musí stále častěji pracovat i se svým zevnějškem. Kvůli jedné roli musí přibrat neuvěřitelných 15 kilo. Když se mu podaří dostat na relativně normální váhu, přichází skvělá nabídka – Trosečník (2000).
Kvůli této roli musí Hanks naopak shodit 22 kilogramů, aby mu diváci postavu muže, který přežije havárii letadla a nějaký čas přežívá na pustém ostrově, uvěřili.
Drastické hubnutí a přibírání absolvuje kvůli rolím hned několikrát, ovšem tehdy mu nedochází, jaký hazard se zdravím provádí.
Líná mládež
Jeho pracovní tempo je tak rychlé, že žije doslova v poklusu. Místo poctivé domácí kuchyně se cpe hamburgery a na veškerý pohyb nezbývá čas. Začíná mít zdravotní problémy. Najednou se mu zničehonic začíná zhoršovat zrak.
„Vidím hodně rozmazaně a musím neustále chodit na toaletu,“ svěřuje se své lékařce a ta mu okamžitě měří hladinu cukru v krvi. Hodnoty jsou opakovaně velmi vysoké, ale Hanks na varování zpočátku nedbá.
„Jsem z generace líných Američanů, kteří si slepě užívali na party a nyní zjistili, že jsou nemocní. Byl jsem tlustý. Viděli jste mě ve filmech, víte, jak jsem vypadal.
Byl jsem totální idiot,“ přiznává pokorně filmová hvězda, kterou zdravotní problémy dostihly. Z opakovaně vysoké hladiny cukru v krvi se totiž po několika letech vyklube cukrovka 2. typu, se kterou se musí nyní poprat.
Na hamburgery může zapomenout
„Myslel jsem si, že se nemoci vyhnu tím, že z cheeseburgerů vynechám housky. Inu chce to víc,“ sype si popel na hlavu herec a zpytuje svědomí. Po dlouhých letech se konečně začíná zajímat o své zdraví a jde do sebe.
„Můj doktor říká, že když dosáhnu požadované hmotnosti, nebudu už mít diabetes mellitus 2. typu,“ líčí v jednom z rozhovorů, ovšem vzápětí dodává, že mu bylo doporučeno, aby se dostal na váhu, kterou měl na střední.
„To půjde ale hodně těžko, protože tehdy jsem měl méně než padesát kilogramů,“ žertuje sice na svůj účet Hanks, přesto si uvědomuje, že jeho diagnóza rozhodně k popukání není.
Moc dobře ví, co neléčená a zanedbaná cukrovka dokáže – zvyšuje se riziko kardiovaskulárních chorob i mozkové příhody, hrozí ztráta zraku a selhání ledvin a v neposlední řadě hrozí i amputace dolních končetin.
Nezabije mě!
Pod strašákem cukrovky se o sebe Hanks konečně začíná starat. Dbá na to, co jí, a ví, že musí nějaké to kilo shodit.
„Je to kontrolované, všichni na něco jednou umřeme,“ pronáší na všetečné otázky novinářů ohledně svého zdravotního stavu a v jeho hlase je znát jistá úleva. Tuší, že zdraví má nyní ve svých rukou, a ví, že si za propuknutí nemoci může z větší části sám.
„Mluvil jsem s několika herci, kteří přibrali pro role, a nikdo to nechce udělat znovu,“ říká hrdina filmu Trosečník, podle kterého kombinace přípravy na velké role a absence zdravého životního stylu udělaly své.