Skip to content
reklama

Hollywoodská hvězda Jet Li: Málem nepřežije dovolenou!

Má to být vysněná dovolená. Taková, na kterou člověk do konce života nezapomene. Tento bod si herec Jet Li (*1963) vlastně splní. I když trochu jiným způsobem. Na akční scény je sice ze svých filmů zvyklý, v těch, co mu připraví realita, je ale rád, že si po úderu tsunami zachrání holý život.

Přitom když večer 25. prosince roku 2004 dorazí spolu se svou ženou a dvěma malými dcerami (1 a 4 roky) do hotelového pokoje na Maledivách, je mu skvěle. „Venku sice už byla tma, stále jste ale cílili, jak krásný a klidný ten ostrov je.

Prostě pohádka,“ vzpomíná.

Během dovolené v roce 2004 mu moc do smíchu není. Foto: pxfuel

Voda všude kolem nás

Jenže druhý den se pohádka změní v horor. Kolem osmé ráno ucítí Li, jak se země hýbe. Okamžitě pozná, kolik uhodilo. „Věděl jsem, že je to zemětřesní, protože už jsem ho několikrát zažil v Číně a San Fransiscu, ale moc jsem o tom nepřemýšlel.

Dokonce jsme normálně vyrazili na pláž,“ vzpomíná Li. K té ale už nedojdou. Udělají sotva pár kroků, když před sebou spatří ženoucí se vodní masu. Během pár okamžiků zaplaví všechno kolem nich. „Popadl jsem čtyřletou Jane, zatímco chůva vzala roční Jadu a otočili jsme se zpátky k hotelu.

V tu chvíli mi voda stoupla ke kolenům,“ vypráví rodák z Pekingu.

blank
Jako zázrakem se herci během tsunami nic vážného nestane. Foto: unsplash

Záchrana v poslední chvíli

A to je jen začátek. Po dvou krocích už je u pasu a po dalších dvou mu pokrývá hrudník a odtud vystoupá až k nosu. „Posadil sem si Jane na rameno a rozhlédl se po okolí. Všechno bylo pryč – pláž, bazén, všechno…Stál jsem v oceánu uprostřed ničeho.

Snažil jsem se chůvu chytnout za ruku, ale proud byl příliš silný a začal ji i Jadu odnášet ode mě. Začal jsem z plných křičet o pomoc. Naštěstí se po pár okamžicích do vody vrhli čtyři muži, kteří nás zachránili.

“ Celá skupina se šťastně dostane zpátky do hotelu, kde oblékne záchranné vesty a v hale čeká, co bude. Nikdo naštěstí není vážněji zraněn. Li má jen lehké šrámy na noze, způsobené kusem plovoucího nábytku.

blank
Bojové umění je mu proti vodní mase k ničemu. Foto: pxfuel

Změnilo mi to život

Li a jeho rodina mají obrovské štěstí. Jedna z nejsmrtelnějších přírodních katastrof v zaznamenané historii nakonec zabije ve 14 zemích téměř 230 000 lidí. „Ten den na Maledivách byl pro mě skutečným zlomem,“ vzpomíná herec. „Prvních 41 let svého života jsem nejprve přemýšlel o Jetu Li, chtěl jsem dokázat, že jsem výjimečný, chtěl jsem dokázat, že jsem hvězda. Všechno, co jsem dělal, bylo sebestředné. V té hale jsem však viděl lidi různých národností, kteří mluvili různými jazyky, jak si navzájem pomáhali.

Také jsem si uvědomil, že ani všechny peníze světa by mě před vodou nezachránily.“ Po děsivém zážitku Li nejprve věnuje do fondu, zřízeného na pomoc postiženým oblastem, více než 150 000 dolarů. V roce 2007 pak založí vlastní neziskovou organizaci One Foundation, působící zejména v oblasti pomoci při katastrofách a péči o děti v Číně.

Foto: pxfuel, unsplash Titulka pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články