Domů     Titanic na dně moře vůbec neskončil! A další konspirace kolem slavné potopené lodi!
Titanic na dně moře vůbec neskončil! A další konspirace kolem slavné potopené lodi!
27.7.2023

Kdo by neznal příběh údajně nepotopitelné lodi, která se po srážce s ledovcem potopila. Spisovatel Robin Gardiner však tvrdí, že k potopení Titanicu vůbec nedošlo. Podle jiných konspiračních teoretiků dokonce ani k jeho nárazu do ledovce. Jak to podle nich bylo?

Je 14. dubna 1912 a v jídelně první třídy na palubě Titanicu, nejluxusnější lodi, která byla dosud zkonstruována, se podává večeře.

O přípravu jídla pro cestující první třídy se postaralo ve dvou kuchyních 80 lidí, z toho 35 pečlivě vybraných kuchařů, nejčastěji Francouzů a Italů. Na ploše skoro 1000 metrů čtverečních se může najíst až 532 cestujících.

Zdi jídelny zdobí vyřezávané dřevěné obložení a je vybavena drahým nábytkem a dekoracemi.

Titanic opustil Sounthampton 10. dubna 1912. FOTO: Francis Godolphin Osbourne Stuart/ Creative Commons/ Volné dílo
Titanic opustil Sounthampton 10. dubna 1912. FOTO: Francis Godolphin Osbourne Stuart/ Creative Commons/ Volné dílo

Poslední večeře v životě

Dámy v luxusních róbách a muži v oblecích se zdraví a těší se na chutnou večeři o jedenácti chodech. Na výběr je šťavnaté hovězí maso, křehké káčátko, holoubě i jehněčí. Z příloh máslové pečené brambůrky, hrášek či chřestový salát se šafránovým octem.

Delikatesou pak paštika z foie gras (kachních jater) s celerem. Nic nenasvědčuje tomu, že si cestující boháči dopřávají poslední večeři ve svém životě.

Příliš klidná hladina

Celý den bylo dobré počasí, ale už dopoledne začaly chodit radiodepeše se znepokojujícími informacemi. Titanic plul rychlostí 41 km/hod. a postupně se přibližoval k mělčinám, od nichž se ve vzdálenosti asi 320 kilometrů nacházelo ledové pole.

Ačkoli měli důstojníci na můstku dost informací o hrozícím nebezpečí, nevěnovali jim dostatečnou pozornost. Nevál vítr a hladina oceánu byla klidná. Lidé na palubě večeřeli a dobře se bavili.

Luxusní pařížská kavárna na palubě Titaniku. Vyhrazeno pro smetánku. FOTO: Robert Welch/ Creative Commons/ Volné dílo
Luxusní pařížská kavárna na palubě Titaniku. Vyhrazeno pro smetánku. FOTO: Robert Welch/ Creative Commons/ Volné dílo

Vteřiny před katastrofou

Ačkoli ve 23:30 přišlo varování z paluby parníku Californian o výskytu ledových polí, radista Titanicu jej na můstek nedoručil. Již pár minut po varování hlídka v předním „vraním hnízdě“ zaznamenala mlžný opar, jež mohl být potvrzením blízkosti ledovců.

Ve 23:39 už signalizovaly tři údery zvonce Titanicu „Předmět před lodí“. Srážce se však už prakticky nedalo zabránit. Ledovec se před několika hodinami ve vodě převrátil, proto byl tmavý a pro hlídku do poslední chvíle neviditelný.

Nahoře tančili, dole padali z postelí

Přes tíhu a velkou setrvačnost lodi vydal první důstojník William McMaster Murdoch pokyn „docela vpravo“ a doufal, že se mu tím podaří zabránit srážce Titanicu s ledovou masou.

Ve skutečnosti by byl čelní náraz pro loď méně devastující než výsledné roztržení boku lodi.

Zatímco na horních palubách nevypadal náraz nijak dramaticky a lidé pokračovali v zábavě, v podpalubí, zejména na palubě D, pocítili srážku citelněji, někteří lidé dokonce vypadli z lůžek. Kotelna v tom okamžiku již byla pod vodou.

Nepotopitelná loď se potápí

První důstojník uzavřel vodotěsné dveře v přepážkách jednotlivých komor, ty však byly vodotěsné pouze mezi sebou, nikoli směrem k palubám. Plnící se přední komory zatěžovaly trup lodi tak, že klesal přídí pod hladinu.

Voda se postupně přelévala do dalších komor přes horní hranu přepážek. Titanic nešlo udržet na hladině, a to ani při odčerpávání vody balastními čerpadly.

Srážka s ledovcem původně nevypadala jako závažný problém, to se však rychle změnilo. FOTO: Hlavní steward lodi Prinz Adalbert/ Creative Commons / volné dílo
Srážka s ledovcem původně nevypadala jako závažný problém, to se však rychle změnilo. FOTO: Hlavní steward lodi Prinz Adalbert/ Creative Commons / volné dílo

Smrt v moři pro více než 1500 lidí

Kolem půlnoci pronikla voda do obytných prostor třetí třídy, všichni cestující i posádka proto dostali záchranné vesty. V ledové vodě by při chladném počasí však přežili maximálně 10, odolnější jedinci 20 minut.

Pět minut po půlnoci byl vydán příkaz k přípravě záchranných člunů a ve 0:25 k opuštění lodi dle zvyklosti „ženy a děti první“.

Při naloďování panovaly zmatky, lidé z vyšší třídy nechtěli sdílet čluny s těmi z nižších tříd, čluny raději spouštěli na moře poloprázdné, než aby na ně dovolili vstup mužům. Z 2223 lidí na palubě lodi se jich nakonec zachránilo jen 706.

Stále živé konspirace

Dne 15. dubna 1912 ve 2:20 ráno zmizel Titanic nadobro pod hladinou. Největší parník své doby se potopil hned během své první plavby.

Kvůli počtu obětí přesahujícím 1500 osob, mezi nimiž nechyběly nejbohatší osobnosti své doby, se katastrofě dostalo široké publicity.

Kolem příčiny a průběhu potopení vzniklo mnoho legend a konspiračních teorií, které následně rozvířilo pozdější objevení vraku lodi v hlubinách Atlantiku. Jaké jsou ty nejznámější?

Tragická cesta Titaniku a poloha jeho vraku.
Tragická cesta Titaniku a poloha jeho vraku.

TITANIC SE VŮBEC NEPOTOPIL, ŠLO O POJISTNÝ PODVOD

Spisovatel Robin Gardiner tvrdí, že na dně oceánu vůbec neskončil „nepotopitelný“ Titanic, ale jeho sesterská loď Olympic. Ta na moře vyplula mnohem dříve než Titanic a během své služby utrpěla nejrůznější poškození, jejichž oprava by byla velice nákladná.

Dne 11. září 1911 se totiž Olympic osudově střetl s britským vojenským křižníkem HMS Hawke a s více než dvanáctimetrovou dírou v trupu musel být odtažen do loděnic v Belfastu.

Na dně oceánu skončil Olympic

Titanic musel Olympicu udělat v loděnici místo, proto se dokončovací práce na něm zpomalily.

Mnohem horší však bylo, že pojišťovna odmítla majiteli obou lodí, společnosti White Star Line, vyplatit odškodné s odůvodněním, že nehodu zavinila zastaralá navigace Olympicu.

A tak se měla společnost uchýlit k největšímu pojistnému podvodu všech dob, když Titanic vyměnila na jeho první plavbě za poškozený Olympic, který skončil v hlubinách oceánu.

Podle jedné konspirační teorie se ve skutečnosti potopila loď Olympic ze stejné společnosti White Star Line. FOTO: Bain News Service/ Creative Commons/ Volné dílo
Podle jedné konspirační teorie se ve skutečnosti potopila loď Olympic ze stejné společnosti White Star Line. FOTO: Bain News Service/ Creative Commons/ Volné dílo

Svědectví hovoří jasně

Jaké pro to má Gardiner důkazy? Tvrdí: „Očití svědci popisují, jak utíkali po palubách Titanicu, ale tam, kde měly být promenády, popisují kabiny.

Přeživší z paluby B popsali, že viděli, jak se na vodu spouštějí čluny z vyšší paluby, na Titanicu by to nebylo možné pozorovat, odpovídá to Olympicu.“

2. ZKÁZU NEZPŮSOBIL LEDOVEC, ALE POŽÁR V PODPALUBÍ

Jiný spisovatel, Senan Molony, který hledáním příčiny zkázy Titanicu strávil půlku svého života, zase objevil při zkoumání starých fotografií na vnějším plášti lodi devítimetrové šmouhy. Podle Molonyho dokazují jediné, a to že v podpalubí vypukl požár.

Společnost White Star Line o něm podle spisovatele dobře věděla, ale snažila se vše ututlat. Hořet v podpalubí mělo totiž už 10 dní před vyplutím lodě na její první cestu za oceán.

Oslabený plášť lodi ledovci neodolal

Protože se jej podařilo uhasit, nabylo rejdařství dojmu, že informacemi o požáru nebylo třeba veřejnost děsit. Jenže právě oheň mohl být dle Molonyho důvodem katastrofy. Podle odborníků tak silný žár snížil odolnost pláště lodi až o 75 %.

A soudě podle fotografií, prorazil ledovec plášť právě v požárem oslabeném místě.

Molony navíc tvrdí, že požár se nikdy pořádně uhasit nepodařilo, a příčinou neštěstí tak byl pravděpodobně výbuch v kotelně, který vedl k roztržení pláště lodi a jejímu následnému potopení.

Spisovatel Sean Molony hovoří o tom, že skutečná příčina havárie byla ututlána. Mělo jít o požár.
Spisovatel Sean Molony hovoří o tom, že skutečná příčina havárie byla ututlána. Mělo jít o požár.

3. TITANIC SE STAL OBĚTÍ POMSTY EGYPTSKÉ KNĚŽKY

Podle jiné konspirační teorie stála za potopením lodi pomsta egyptské mumie. Staří Egypťané věřili, že toho, kdo naruší věčný spánek mumifikovaných mrtvých, stihne smrtící kletba.

A podle legendy se na palubě Titanicu nacházela mumie kněžky boha Amon Ra, o níž se vědělo, že svým majitelům nosí jen neštěstí. Významný investigativní novinář William Thomas Stead ji měl během plavby ukázat několika svědkům.

Opravdu stála za zkázou Titanicu ona? Podle odpůrců této teorie totiž v oficiálním seznamu převážených cenných artefaktů žádná mumie nefigurovala.

4. ZA KATASTROFOU STÁLA CHYBA V KOMUNIKACI

S překvapivým svědectvím vystoupila Louise Patterová, vnučka druhého důstojníka Titanicu Charlese Lightollera, který jako jediný z vyšších důstojníků katastrofu přežil. Podle ní byla důvodem srážky lodi s ledovcem chyba v komunikaci.

V době, kdy Titanic vyplul na svoji první plavbu, totiž docházelo k velkým změnám v oficiálních povelech v námořní dopravě, přičemž některé znamenaly přesný opak těch původních.

Když první důstojník William McMaster Murdoch vydal pokyn „hard a starboard“ (ostře na pravobok), strhl kormidelník Robert Hitchens, podle starých pravidel, kormidlo doleva, přímo na ledovec.

5. TRAGÉDII VYVOLALY ASTRONOMICKÉ JEVY

Svůj podíl na katastrofě však mohla mít i unikátní astronomická situace, k níž došlo právě tu noc, kdy se Titanic potopil. Země se dostala na své dráze nejblíže ke Slunci, a zároveň se Měsíc přiblížil k Zemi nejvíce za posledních 1400 let. Navíc byl úplněk.

Proto se na moři začaly dít věci, které nakonec vedly k potopení Titanicu. Odliv a příliv se neprojevily pouze u mořského pobřeží, ale došlo k vzedmutí vln i na širém oceánů.

V jejich důsledku se u západního pobřeží Grónska odlomil ohromný ledovec, který Titanicu zkřížil cestu a stal se mu osudným.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Záhady a tajemství
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady a tajemství
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Záhady a tajemství
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
reklama
historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
záhady a tajemství
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Kde leží biblická Sodoma? Americký archeolog má tip
„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy. V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam […]
Patří Žižkovy kosti opravdu Žižkovi?
Ráno 21. listopadu 1910 objeví zedníci v čáslavském kostele kostru vojevůdce Jana Žižky. Už tehdy však přivolaní odborníci naznačují, že jde o podvrh. A jak jsme na tom o 100 let později? Bylo tělo husitského vojevůdce Jana Žižky (1360–1424)pohřbeno v kostele svatého Ducha v Hradci Králové a později přeneseno do Čáslavi? Nebo tam zůstalo? Nebo […]
Dinosauři vymřeli na jaře!
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony let. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se odehrálo zhruba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas