Domů     Titanic na dně moře vůbec neskončil! A další konspirace kolem slavné potopené lodi!
Titanic na dně moře vůbec neskončil! A další konspirace kolem slavné potopené lodi!
27.7.2023

Kdo by neznal příběh údajně nepotopitelné lodi, která se po srážce s ledovcem potopila. Spisovatel Robin Gardiner však tvrdí, že k potopení Titanicu vůbec nedošlo. Podle jiných konspiračních teoretiků dokonce ani k jeho nárazu do ledovce. Jak to podle nich bylo?

Je 14. dubna 1912 a v jídelně první třídy na palubě Titanicu, nejluxusnější lodi, která byla dosud zkonstruována, se podává večeře.

O přípravu jídla pro cestující první třídy se postaralo ve dvou kuchyních 80 lidí, z toho 35 pečlivě vybraných kuchařů, nejčastěji Francouzů a Italů. Na ploše skoro 1000 metrů čtverečních se může najíst až 532 cestujících.

Zdi jídelny zdobí vyřezávané dřevěné obložení a je vybavena drahým nábytkem a dekoracemi.

Titanic opustil Sounthampton 10. dubna 1912. FOTO: Francis Godolphin Osbourne Stuart/ Creative Commons/ Volné dílo
Titanic opustil Sounthampton 10. dubna 1912. FOTO: Francis Godolphin Osbourne Stuart/ Creative Commons/ Volné dílo

Poslední večeře v životě

Dámy v luxusních róbách a muži v oblecích se zdraví a těší se na chutnou večeři o jedenácti chodech. Na výběr je šťavnaté hovězí maso, křehké káčátko, holoubě i jehněčí. Z příloh máslové pečené brambůrky, hrášek či chřestový salát se šafránovým octem.

Delikatesou pak paštika z foie gras (kachních jater) s celerem. Nic nenasvědčuje tomu, že si cestující boháči dopřávají poslední večeři ve svém životě.

Příliš klidná hladina

Celý den bylo dobré počasí, ale už dopoledne začaly chodit radiodepeše se znepokojujícími informacemi. Titanic plul rychlostí 41 km/hod. a postupně se přibližoval k mělčinám, od nichž se ve vzdálenosti asi 320 kilometrů nacházelo ledové pole.

Ačkoli měli důstojníci na můstku dost informací o hrozícím nebezpečí, nevěnovali jim dostatečnou pozornost. Nevál vítr a hladina oceánu byla klidná. Lidé na palubě večeřeli a dobře se bavili.

Luxusní pařížská kavárna na palubě Titaniku. Vyhrazeno pro smetánku. FOTO: Robert Welch/ Creative Commons/ Volné dílo
Luxusní pařížská kavárna na palubě Titaniku. Vyhrazeno pro smetánku. FOTO: Robert Welch/ Creative Commons/ Volné dílo

Vteřiny před katastrofou

Ačkoli ve 23:30 přišlo varování z paluby parníku Californian o výskytu ledových polí, radista Titanicu jej na můstek nedoručil. Již pár minut po varování hlídka v předním „vraním hnízdě“ zaznamenala mlžný opar, jež mohl být potvrzením blízkosti ledovců.

Ve 23:39 už signalizovaly tři údery zvonce Titanicu „Předmět před lodí“. Srážce se však už prakticky nedalo zabránit. Ledovec se před několika hodinami ve vodě převrátil, proto byl tmavý a pro hlídku do poslední chvíle neviditelný.

Nahoře tančili, dole padali z postelí

Přes tíhu a velkou setrvačnost lodi vydal první důstojník William McMaster Murdoch pokyn „docela vpravo“ a doufal, že se mu tím podaří zabránit srážce Titanicu s ledovou masou.

Ve skutečnosti by byl čelní náraz pro loď méně devastující než výsledné roztržení boku lodi.

Zatímco na horních palubách nevypadal náraz nijak dramaticky a lidé pokračovali v zábavě, v podpalubí, zejména na palubě D, pocítili srážku citelněji, někteří lidé dokonce vypadli z lůžek. Kotelna v tom okamžiku již byla pod vodou.

Nepotopitelná loď se potápí

První důstojník uzavřel vodotěsné dveře v přepážkách jednotlivých komor, ty však byly vodotěsné pouze mezi sebou, nikoli směrem k palubám. Plnící se přední komory zatěžovaly trup lodi tak, že klesal přídí pod hladinu.

Voda se postupně přelévala do dalších komor přes horní hranu přepážek. Titanic nešlo udržet na hladině, a to ani při odčerpávání vody balastními čerpadly.

Srážka s ledovcem původně nevypadala jako závažný problém, to se však rychle změnilo. FOTO: Hlavní steward lodi Prinz Adalbert/ Creative Commons / volné dílo
Srážka s ledovcem původně nevypadala jako závažný problém, to se však rychle změnilo. FOTO: Hlavní steward lodi Prinz Adalbert/ Creative Commons / volné dílo

Smrt v moři pro více než 1500 lidí

Kolem půlnoci pronikla voda do obytných prostor třetí třídy, všichni cestující i posádka proto dostali záchranné vesty. V ledové vodě by při chladném počasí však přežili maximálně 10, odolnější jedinci 20 minut.

Pět minut po půlnoci byl vydán příkaz k přípravě záchranných člunů a ve 0:25 k opuštění lodi dle zvyklosti „ženy a děti první“.

Při naloďování panovaly zmatky, lidé z vyšší třídy nechtěli sdílet čluny s těmi z nižších tříd, čluny raději spouštěli na moře poloprázdné, než aby na ně dovolili vstup mužům. Z 2223 lidí na palubě lodi se jich nakonec zachránilo jen 706.

Stále živé konspirace

Dne 15. dubna 1912 ve 2:20 ráno zmizel Titanic nadobro pod hladinou. Největší parník své doby se potopil hned během své první plavby.

Kvůli počtu obětí přesahujícím 1500 osob, mezi nimiž nechyběly nejbohatší osobnosti své doby, se katastrofě dostalo široké publicity.

Kolem příčiny a průběhu potopení vzniklo mnoho legend a konspiračních teorií, které následně rozvířilo pozdější objevení vraku lodi v hlubinách Atlantiku. Jaké jsou ty nejznámější?

Tragická cesta Titaniku a poloha jeho vraku.
Tragická cesta Titaniku a poloha jeho vraku.

TITANIC SE VŮBEC NEPOTOPIL, ŠLO O POJISTNÝ PODVOD

Spisovatel Robin Gardiner tvrdí, že na dně oceánu vůbec neskončil „nepotopitelný“ Titanic, ale jeho sesterská loď Olympic. Ta na moře vyplula mnohem dříve než Titanic a během své služby utrpěla nejrůznější poškození, jejichž oprava by byla velice nákladná.

Dne 11. září 1911 se totiž Olympic osudově střetl s britským vojenským křižníkem HMS Hawke a s více než dvanáctimetrovou dírou v trupu musel být odtažen do loděnic v Belfastu.

Na dně oceánu skončil Olympic

Titanic musel Olympicu udělat v loděnici místo, proto se dokončovací práce na něm zpomalily.

Mnohem horší však bylo, že pojišťovna odmítla majiteli obou lodí, společnosti White Star Line, vyplatit odškodné s odůvodněním, že nehodu zavinila zastaralá navigace Olympicu.

A tak se měla společnost uchýlit k největšímu pojistnému podvodu všech dob, když Titanic vyměnila na jeho první plavbě za poškozený Olympic, který skončil v hlubinách oceánu.

Podle jedné konspirační teorie se ve skutečnosti potopila loď Olympic ze stejné společnosti White Star Line. FOTO: Bain News Service/ Creative Commons/ Volné dílo
Podle jedné konspirační teorie se ve skutečnosti potopila loď Olympic ze stejné společnosti White Star Line. FOTO: Bain News Service/ Creative Commons/ Volné dílo

Svědectví hovoří jasně

Jaké pro to má Gardiner důkazy? Tvrdí: „Očití svědci popisují, jak utíkali po palubách Titanicu, ale tam, kde měly být promenády, popisují kabiny.

Přeživší z paluby B popsali, že viděli, jak se na vodu spouštějí čluny z vyšší paluby, na Titanicu by to nebylo možné pozorovat, odpovídá to Olympicu.“

2. ZKÁZU NEZPŮSOBIL LEDOVEC, ALE POŽÁR V PODPALUBÍ

Jiný spisovatel, Senan Molony, který hledáním příčiny zkázy Titanicu strávil půlku svého života, zase objevil při zkoumání starých fotografií na vnějším plášti lodi devítimetrové šmouhy. Podle Molonyho dokazují jediné, a to že v podpalubí vypukl požár.

Společnost White Star Line o něm podle spisovatele dobře věděla, ale snažila se vše ututlat. Hořet v podpalubí mělo totiž už 10 dní před vyplutím lodě na její první cestu za oceán.

Oslabený plášť lodi ledovci neodolal

Protože se jej podařilo uhasit, nabylo rejdařství dojmu, že informacemi o požáru nebylo třeba veřejnost děsit. Jenže právě oheň mohl být dle Molonyho důvodem katastrofy. Podle odborníků tak silný žár snížil odolnost pláště lodi až o 75 %.

A soudě podle fotografií, prorazil ledovec plášť právě v požárem oslabeném místě.

Molony navíc tvrdí, že požár se nikdy pořádně uhasit nepodařilo, a příčinou neštěstí tak byl pravděpodobně výbuch v kotelně, který vedl k roztržení pláště lodi a jejímu následnému potopení.

Spisovatel Sean Molony hovoří o tom, že skutečná příčina havárie byla ututlána. Mělo jít o požár.
Spisovatel Sean Molony hovoří o tom, že skutečná příčina havárie byla ututlána. Mělo jít o požár.

3. TITANIC SE STAL OBĚTÍ POMSTY EGYPTSKÉ KNĚŽKY

Podle jiné konspirační teorie stála za potopením lodi pomsta egyptské mumie. Staří Egypťané věřili, že toho, kdo naruší věčný spánek mumifikovaných mrtvých, stihne smrtící kletba.

A podle legendy se na palubě Titanicu nacházela mumie kněžky boha Amon Ra, o níž se vědělo, že svým majitelům nosí jen neštěstí. Významný investigativní novinář William Thomas Stead ji měl během plavby ukázat několika svědkům.

Opravdu stála za zkázou Titanicu ona? Podle odpůrců této teorie totiž v oficiálním seznamu převážených cenných artefaktů žádná mumie nefigurovala.

4. ZA KATASTROFOU STÁLA CHYBA V KOMUNIKACI

S překvapivým svědectvím vystoupila Louise Patterová, vnučka druhého důstojníka Titanicu Charlese Lightollera, který jako jediný z vyšších důstojníků katastrofu přežil. Podle ní byla důvodem srážky lodi s ledovcem chyba v komunikaci.

V době, kdy Titanic vyplul na svoji první plavbu, totiž docházelo k velkým změnám v oficiálních povelech v námořní dopravě, přičemž některé znamenaly přesný opak těch původních.

Když první důstojník William McMaster Murdoch vydal pokyn „hard a starboard“ (ostře na pravobok), strhl kormidelník Robert Hitchens, podle starých pravidel, kormidlo doleva, přímo na ledovec.

5. TRAGÉDII VYVOLALY ASTRONOMICKÉ JEVY

Svůj podíl na katastrofě však mohla mít i unikátní astronomická situace, k níž došlo právě tu noc, kdy se Titanic potopil. Země se dostala na své dráze nejblíže ke Slunci, a zároveň se Měsíc přiblížil k Zemi nejvíce za posledních 1400 let. Navíc byl úplněk.

Proto se na moři začaly dít věci, které nakonec vedly k potopení Titanicu. Odliv a příliv se neprojevily pouze u mořského pobřeží, ale došlo k vzedmutí vln i na širém oceánů.

V jejich důsledku se u západního pobřeží Grónska odlomil ohromný ledovec, který Titanicu zkřížil cestu a stal se mu osudným.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina