Blíží se Světový týden glaukomu, který připadá na 7. – 13. března 2021. Jeho cílem je upozornit na rizika onemocnění zeleným zákalem. Tato oční choroba pozvolna ničí zrak a způsobuje částečnou až úplnou slepotu.
Včasná prevence ho pomůže odhalit a zpomalit. Víte, kdy jste naposled absolvovali preventivní prohlídku?
„Glaukom neboli zelený zákal je onemocnění, u kterého dochází k odumírání a degeneraci zrakového nervu,“ vysvětluje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa, prodejce dioptrických i slunečních brýlí, kontaktních čoček a produktů pro péči o oči.
Důležité je dbát na prevenci
Jedná se o nenápadnou chorobu, která může skončit až úplnou slepotou. Světový týden glaukomu je společnou aktivitou Světové glaukomové společnosti (World Glaucoma Association, WGA) a Světové společnosti glaukomatiků (World Glaucoma Patient Association, WGPA).
Jeho hlavním úkolem je zvýšit povědomí o zdraví očí a zdůraznit význam pravidelných očních vyšetření. „Pravidelnou návštěvu očního lékaře by měl dodržovat každý, a tím spíš od zhruba 40. věku.
Vyšetření spojené s výskytem zeleného zákalu je většinou velmi rychlé, pomocí tonometru, který měří nitrooční tlak. Důležité je hlídat ale i tloušťku rohovky,“ říká dále Štěbetáková.
Nevolnost a nesnesitelná bolest
Mezi nejčastější příznaky zeleného zákalu patří nekončící bolest hlavy a za očima. Dále pak zvracení, zarudnutí spojivky a rozšíření zornice. Pokud se vám navíc zhoršilo vidění a došlo až k výpadku zorného pole, okamžitě navštivte svého očního lékaře.
„Záludnost zeleného zákalu spočítá v tom, že nemusí dojít ani k jednomu z těchto příznaků. Chronický glaukom se projevuje pomalu a nenápadně a přijdeme na něj, až když je téměř pozdě. Proto je důležitá prevence,“ nabádá dále Štěbetáková.