Skip to content
reklama

Ve službách MI6: Skuteční Bondové v akci!

Přišel jsem do kanceláře a zůstal tam celý boží den. Neviděl jsem však jedinou duši, a proto jsem neměl co dělat,“ poznamená si 7. října 1909 Mansfield Smith-Cumming (1859–1923) na konci svého prvního pracovního dne.

Později bude na tohle klidné bezvětří ještě s láskou vzpomínat. Potom, co začnou mezi Brity sílit obavy, že jejich země je plná německých špionů a mezinárodní scénu ovládne neklid jako předzvěst budoucího konfliktu, je Úřad tajné služby (Secret Service Bureau) zreorganizován a krátce na to z něj vyrostou dvě tajné větve – domácí výzvědná divize (později MI5) a zahraniční špionážní služba (SIS), brzy známá jako MI6.

Přesto, že zkratka MI (Military Intelligence) má naznačovat vojenské záležitosti, ve skutečnosti je roku 1909 položen základní kámen dnešního britského impéria tajných služeb.

C jako Cumming

A to z velké části právě díky Cummingovi, službou v námořnictvu zoceleném, podsaditém chlapíkovi se zálibou v převlecích, který své zprávy podepisuje zeleným inkoustem a pouze počátečním písmenem svého příjmení, tedy – „C“. A protože konzervativní Britové neradi něco mění, zdědí Cummingovu přezdívku, stejně jako barvu inkoustu, následně každý jeho nástupce. Spisovatel Ian Fleming (1908–1964), muž, který stvoří suverénně nejslavnějšího agenta MI6 i když fiktivního, pak jen vymění „C“ za „M“.

Základní kámen britské MI6 položí Mansfield Smith-Cumming.

A nezapomeňte na sperma!

To je ovšem dávno potom, co Cumming vybuduje efektivní výzvědnou službu, která na podzim 1916 zaměstnává už přes tisíc důstojníků po celém světě. Dávno potom, co dva z nich překazí anarchistickému hnutí atentáty na vysoké představitele Dohody – britského ministra války, ministra zahraničí, italského krále a francouzského prezidenta.

Dávno potom, co Cummingovi muži neuspějí při pokusu zabránit bolševikům v upevňování jejich moci. Dávno potom, co zjistí, že mužské sperma skvěle funguje jako neviditelný inkoust, který mají následně za úkol neustále nosit u sebe v malých kelímcích.

A dávno potom, co Cumming 26. července 1919 povýší do šlechtického stavu.

blank
Po ramenou plácá v Oválné pracovně Gordijevského i americký prezident Ronald Reagan.

Kde je válka, tam je MI6

Další příležitost vyniknout přinese MI6 druhá světová válka. Těžko by Británie dokázala odolat Hitlerově válečné mašinérii, nebýt tajné služby. Její newyorská filiálka BSC (Koordinace britské bezpečnosti) se navíc počátkem 40.

let úspěšně popasuje s úkolem zatáhnout do války také Američany. Po jejím skončení ovšem pověst britských špionů pošramotí odhalení „Cambridgeské pětky“, skupiny špionů, která sice oficiálně pracuje pro Velkou Británii, ve skutečnosti ale dlouhá léta donáší sovětské KGB, čímž pošle řadu západních agentů na smrt.

Britové se pak ve snaze vrátit protivníkovi úder vrhnou na přetahování sovětských špionů. Ten zdaleka nejslavnější se jmenuje Oleg Gordijevskij (*1938), muž, který ztratí iluze o sovětském režimu po invazi jeho lidu do Československa.

Mnohými je dokonce označován za vůbec nejcennější zdroj v době studené války. Zatímco doma v Rusku si za to vyslouží trest smrti za velezradu, královna Alžběta II. (*1926) mu věnuje řád sv. Michala a sv. Jiří.

Košíčky místo bomby

V posledních letech zaměstnává MI6 hlavně boj proti terorismu, který se snaží eliminovat všemi možnými prostředky. V roce 2011 například vymění na webu Al-Káidy návod na bombu za neškodný recept na sladké košíčky podle americké televizní moderátorky Ellen DeGeneresové (*1958). Ne pokaždé jsou ale metody tak bezbolestné. Před dvěma lety vyjde prostřednictvím britské parlamentní vyšetřovací komise najevo, že se MI6 spolu s kolegy s MI5 po 11. září 2001 podílela na mučení a unášení podezřelých.

blank
Nejslavnějšího agenta MI6 stvoří Ian Fleming (vlevo). Tvář mu propůjčí i Sean Connery.
Foto: en.wikipedia.org, unredacted.com, pinterest.com, blog.english-heritage.org.uk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Kam byl přesunut majetek popraveného cara?
enigmaplus.cz

Kam byl přesunut majetek...

Představitelé ruského vládnoucího rodu Romanovců...
Kamarádce ublížil můj vlastní otec
skutecnepribehy.cz

Kamarádce ublížil můj...

Vlaďka a já jsme byly nejlepší přítelkyně....
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Nová analýza počtu ptáků: které druhy jsou u nás nejčastější?
21stoleti.cz

Nová analýza počtu ptáků: které...

Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu...
6 pekelných kinosálů USA, kde zažijete děs a hrůzu nejen na plátně!
enigmaplus.cz

6 pekelných kinosálů USA, kde...

S bušícím srdcem se rozhlížíte,...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha