Domů     Terry Blair: Proč se stal sériovým vrahem?
Terry Blair: Proč se stal sériovým vrahem?
2.10.2016

Většina sériových vrahů jsou v soukromí bezproblémoví lidé. Často se jedná o inteligentní jedince s dobrou kariérou, někdy i rodinou a mnohdy jsou to dokonce velice okouzlující lidé. Terry Blair (1961), ale nesplňuje snad žádnou z těchto charakteristik.

Mezi lety 1982 až 2004 uškrtí a znásilní devět žen. Soud jej nakonec odsoudí pouze za sedm z nich.

Svoji úplně první vraždu spáchá již ve svých nedovršených jedenadvaceti letech. Terry Blair (1961) zabije matku jeho dvou dětí, v té době opět těhotnou Angelu Monroe.

Je přesvědčen, že se jeho partnerka i přes sedmý měsíc těhotenství živí jako prostitutka. Policii se přiznává a je odsouzen k pětadvaceti rokům vězení. To je přitom ale pouhý začátek jeho vraždění.

Vrahem již ve dvaceti

V roce 1982, v téměř jedenadvaceti letech, se k rodinné tradici problémů s justicí přidává i samotný Terry. Surově umlátí k smrti svou partnerku a matku dvou svých dětí, pouze devatenáctiletou Angelu Monroe.

Blair ji obviňuje z toho, že je prostitutka a nehledí dokonce ani na to, že je Angela již v sedmém měsíci těhotenství. U soudu se přiznává. Rozsudek nakonec zní pětadvacet let vězení. Tím ale jeho vražedná kariéra neskončila.

Díky bezproblémovému chování se z vězení dostane na podmínku o čtyři roky dřív. Z vězení se tak dostává člen jedné v té době už dobře známé rodiny kriminálníků. Policie ani soudy netuší, koho vlastně pustili z vězení.

Terry Blair už totiž ve své hlavě sériovým vrahem je a vraždit začíná jen pouhé dva měsíce po svém propuštění.

Sám ohlásí svůj zločin

Na to, že Blair vraždil, přitom vůbec nic neukazuje. Nikdo dokonce ani netuší, že k nějakým vraždám došlo. Terry zabíjí prostitutky. Ženy, které nikdo nehledá.

V červenci 2004 policie nachází v pustině tělo dvaačtyřicetileté prostitutky Anny Erwing (42). Někdo ji uškrtil jejím vlastním oblečením. Že se jedná o jednu z prvních obětí sériového vraha, zatím nikdo netuší.

Skutečnost tak vychází najevo až o dva týdny později, kdy policisté naleznou další dvě těla skrytá pod plachtou v opuštěné garáži. Na linku 911 zavolá anonym. Chlubí se, že zabil dvě ženy a dokonce i označuje přesné místo, kde je může policie nalézt.

„Podívejte se pod větve, pod křoví v té uličce. Je to u opuštěného, červeného domu. Leží tam už dva měsíce.“ Na otázku proč to udělal, odpoví, že ty ženy byly prostitutky a že byly špinavé.

Muž ale volá ještě dříve, než mohla veřejnost cokoliv vědět a zná také detaily, které může znát pouze vrah.

U jedné z obětí zanechá DNA

Rozbíhá se pátrání po neznámém, ale Blair se snaží policii dál provokovat. Druhý den volá na krizovou linku znovu. Oznamuje, že zabil další dvě prostitutky a navádí policisty k místu, kde je mohou nalézt. Nechává si říkat Scott. „Můžete je cítit,“ chlubí se.

Zároveň říká, že chce zabít všechny prostitutky, protože jsou prý spodinou společnosti. Policie nakonec nalezne sedm obětí.

Kromě způsobu vraždy je jediným pojítkem mezi zavražděnými ženami pouze fakt, že pocházejí z nejnižších vrstev společnosti a živí se jako prostitutky.

U dvou z nich ale nachází i DNA. Podle všeho nemůže pocházet od nikoho jiného než od vraha a výsledky testů jasně ukazují na Terryho Blaira. Policejní expert také nachází schodu mezi Blairovým hlasem a nahrávkou anonymního volajícího. Vyšetřovatelé jej nakonec spojují se všemi sedmi vraždami prostitutek.

Chybějí důkazy

Po svém dopadení se Terry Blair nejdříve brání. Vinnu nepřipouští a do karet mu nahrávají i nepřímé důkazy nashromážděné policií.

DNA na jedné z obětí se totiž dá vyložit i tak, že Blair měl s onou prostitutkou krátce před její smrt sex, samo o sobě to ale nedokazuje, že musí být i vrahem.

Názor soudního znalce, že hlas anonymního volajícího se přesně shoduje s Terry Blairem, se také dá snadno napadnout a krom těchto dvou velmi povrchních důkazů nemají vyšetřovatelé v ruce nic jiného. Blair navíc svou vinu nepřizná.

Pochází z kriminálního prostředí a ve vězení si již odseděl více než dvacet let. Takový jako on se zkrátka nepřiznávají. K tomu všemu chybí vyšetřovatelům i přesvědčivý motiv.

Ani v pozdějších letech, kdy už Blair sedí ve vězení, nepřicházejí odborníci s uspokojivým vysvětlením, proč vlastně vraždil. Jediným důvodem tak dodnes zůstávají jeho slova o tom, že je zabil, protože jsou špínou a spodinou společnosti.

Prokurátor nabízí dohodu

O Blairově vině jsou ale všichni přesvědčeni a žalobce si jej nechce nechat vyklouznout z háčku. Přichází za Terrym s dohodou.  Odpustí mu první dvě vraždy z roku 2003 a stáhne i tři obvinění ze znásilnění.

Blair se tak může vyhnout smrtící injekci, kterou byl popraven i jeho bratr. Za tento ústupek chce ale prokurátor Blairův souhlas s tím, že celý soudní proces proběhne bez poroty.

Terry na jeho podmínky přistupuje a z pohledu policie i prokuratury se jedná o vítězství. Soudce jej totiž i přes to, že není znám žádný motiv Blairova počínání, pošle za pět vražd na zbytek života do vězení.

Trest si odpykává v nápravném zařízení Potosi ve městě Mineral Point v Missouri.

Foto: murderpedia, nydailynews, wikimedia
Související články
Svět zločinu
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Svět zločinu
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Svět zločinu
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
reklama
věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
enigmaplus.cz
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
Jmenovala se Magda Logomer, ve svém okolí však byla známa také pod přezdívkou Herucina. Rodačka z chorvatského města Križevci byla v roce 1758 odsouzena k trestu smrti za čarodějnictví. Výkon hrdelníh
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám