Domů     Terakotová armáda: Mrtvého císaře střeží 8000 vojáků
Terakotová armáda: Mrtvého císaře střeží 8000 vojáků
5.3.2024

Žádná tvář není stejná. Každá je unikátní. Jakoby šlo o lidi, kteří jednoho dne zamrzli v prostoru a čase. Mají jediné poslání – střežit věčný spánek prvního císaře sjednocené Číny Čchin Š‘-chuang-tiho.

Ten začne podobu místa svého posledního odpočinku řešit už jako dítě, krátce poté, co ve 13 letech poprvé ochutná moc panovníka.

Tak začne v roce 246 př. n. l., nedaleko dnešního města Si-an vznikat obří mauzoleum, jehož součástí je terakotová armáda, fascinující výtvor lidské tvořivosti, který nemá jinde ve světě srovnání.

Více než 8000 válečníků v životní velikosti a v plné zbroji, vyrobených z pálené hlíny, kteří mají bojovat za císaře v posmrtném životě.

Hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a posléze slepeny dohromady. Foto: pxfuel
Hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a posléze slepeny dohromady. Foto: pxfuel

Povolá 700 000 dělníků

Je paradoxní, že ačkoliv Čchin Š‘-chuang-ti (260–210 př. n. l.) tolik myslí na své pohodlí v posmrtném životě, velkou část pozemské existence vymýšlí, jak by dámu s kosou přelstil.

Je schopný vyhodit horentní částky za služby alchymistů, slibující mu zázračný elixír života. Jeden takový ho nakonec v roce 210 př. n. l. zahubí, když s údajným lékem na nesmrtelnost pozře i malé množství vysoce jedovaté rtuti, která ho otráví.

Stavba velkolepého díla v tu chvíli ještě není hotová. Zbývají dva roky. A to přesto, že císař na stavbu nekropole povolá asi 700 000 dělníků, kteří ji budují dnem i nocí. Modelují sochy, vytvářejí a malují tisíce hliněných vojáků. Ale nejen jich.

Čchin Š‘-chuang-ti si totiž plánuje vzít na onen svět i svůj, z vypálené hlíny vyvedený dvůr, a tak z terakoty povstávají úředníci, hudebníci, nejrůznější siláci a akrobaté.

K tomu je vytvořeno 130 vozů, které táhne celkem 520 koní a k nim dalších 150 jezdeckých koní.

Žádný z vojáků nemá stejnou tvář. Liší se rovněž uniformou a také typem zbraně. Foto: pxfuel
Žádný z vojáků nemá stejnou tvář. Liší se rovněž uniformou a také typem zbraně. Foto: pxfuel

Můj soukromý vesmír

Čchin Š‘-chuang-ti je skutečně megaloman. Zároveň ale moc dobře ví, co chce. Celá nekropole je tak koncipována jako jeho soukromý vesmír. Nejvíc opulentní je samozřejmě samotné místo posledního odpočinku.

Hrobka má tvar pyramidy a leží asi 1,5 km od místa nálezu terakotové armády. Bohatě zdobený sarkofág obklopuje obří model města Si-an včetně cest, vodovodů a topografických detailů. Dokonce zde má být více než 100 řek, jejichž tok je simulován pomocí rtuti.

Nad nimi je bronzová klenba, na které je symbolicky vyobrazeno nebe, poseté drahokamy, představující hvězdy. Alespoň podle popisu historika S’-ma Čchiena (asi 145–86 př. n.

l.), který ho ovšem sdělí prostřednictvím svých Zápisků historika světu až více než století po dokončení mauzolea. Přesvědčit se o pravdivosti jeho slov ale ještě chvíli potrvá.

Císařova hrobka zůstává netknutá

Ačkoliv je totiž poloha samotné hrobky známa, archeologové s vniknutím do ní zatím váhají. Stále mají na paměti průšvih, který se stal v 70. letech minulého století při prvních vykopávkách terakotové armády.

Doslova během pár desítek minut po odkrytí se začne vinou agresivního působení běžného vzduchu ručně malovaný povrch soch odlupovat a blednout. Vojáci obrovsky trpí i dnes, přestože úroveň restaurátorských prací pokročila.

Archeologové se proto do odkrývání dalších prostor příliš neženou. Celá nekropole navíc není zrovna malá. Podle radarového průzkumu jde zhruba o 98 čtverečních kilometrů.

Klid císaře v posmrtném životě střeží více než 8000 válečníků v životní velikosti. Foto: pxfuel
Klid císaře v posmrtném životě střeží více než 8000 válečníků v životní velikosti. Foto: pxfuel

Hliněné tváře, pravé zbraně

Zatím tedy musí návštěvníkům lokality stačit pohled na více než 8000 hliněných vojáků, rozprostřených ve třech obřích halách na ploše okolo 50 kilometrů čtverečních. Měří od 170 do 200 centimetrů (tedy víc než průměrní Číňané) a každý z nich je jiný.

Liší se tváří, uniformou, účesem, ale také zbrojí. Většině soch jsou pro zvýšení realističnosti dány do výbavy skutečné zbraně. Při vykopávkách je nalezeno přes 40 000 bronzových mečů, dýk, kopí, bitevních seker, šavlí, štítů a dalších předmětů.

Samotné sochy jsou vyrobeny v místních dílnách tak, že hlavy, paže, nohy a trupy jsou vytvořeny odděleně a poté sestaveny slepením kusů dohromady. Po dokončení jsou terakotové sochy umístěny do jam, přičemž každá má své předem dané místo podle hodnosti.

Každý je originál

Je tu ozbrojená pěchota s kopím, halapartnou, popřípadě mečem, stojící i klečící lučišníci, oblečení do jednoduchých a lehkých uniforem, které umožňovaly rychlý pohyb, jezdci na koních, vozatajové, kavaleristé, stejně jako generálové a další nižší důstojníci.

Jejich tváře se navzájem liší. Jak ovšem vědci zjistili, všechny původně pocházejí ze zhruba 10 obličejových forem, přičemž každému takto zhotovenému obličeji jsou pak ručně dodělávány individuální rysy.

Podle některých studií se tváře soch modelovaly „na míru“ podle skutečných vojáků.

Tato teorie má ale řadu odpůrců, tvrdících, že úmyslem spíše bylo zobrazit nejrůznější lidské typy a rysy charakteristické pro obyvatele různých končin Číny, které císař sjednotil do jedné říše.

Pasti, pasti, pastičky

Nedaleko soch leží rovněž několik masových hrobů, ve kterých dlí kosti sedřených dělníků a řemeslníků. Jen v roce 2003 je odtud vyzvednuto 121 koster, patřící jedincům od 14 do 40 let.

Je navíc dost dobře možné, že další nebožtíci přibudou, jakmile se archeologové konečně odhodlají otevřít císařovu hrobku. Ta má být totiž chráněna řadou důmyslných pastí, včetně nejrůznějších propadel, střílecích mechanismů a dalších překážek.

V oblasti hrobky je naměřena neobvykle vysoká koncentrace toxické rtuti.

Někteří odborníci jsou sice přesvědčeni, že ani jedna z nástrah nemůže už být po tak dlouhé době funkční, překvapivě dobrý stav reálných zbraní terakotového vojska ale jejich tvrzení částečně nabourává. Když mohl vydržet meč, proč by nemohla nějaká důmyslná past?

Foto: unsplash, pxfuel Tit Foto: unsplash
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi