„Očividně to není správné. Nemůžete se jen tak prohlásit za ženu a moci soutěžit proti ženám. Musí být nějaké standardy,“ nechá se na sociální síti Twitter slyšet česko-americká tenisová legenda Martina Navrátilová.
Hrdinka hnutí za rovnoprávnost lidí s menšinovou sexuální orientací se v tu ránu stane terčem kritiky ze strany transgenderových aktivistů. Může se ještě říct, že muži nejsou ženy?
Za „nevhodné, pohoršující a transfobní“ označí kanadská cyklistka Rachel McKinnon (*1982) slova držitelky 59 grandslamových titulů Martiny Navrátilové (*1956), která se v prosinci 2018 veřejně vymezí vůči účasti sportovkyň po změně pohlaví v ženských kategoriích.
Vůči ostatním závodnicím to prý není fér. A tenisovou legendu nekritizuje jen McKinnon, která sama prodělala změnu pohlaví (z muže na ženu) a záhy poté vyhrála světový titul v ženské cyklistice.
Naloženo dostala například i od organizace Trans Actual, která Navrátilovou taktéž označila za transfobní. Po této nečekaně ostré smršti kritiky se původem česká tenistka stáhla a oznámila, že si o tématu propříště zjistí více informací.
S novými poznatky
Ono „příště“ přichází o dva měsíce později.
V únoru 2019 prostřednictvím sloupku v britském listu The Sunday Times Navrátilová napíše, že se s problematikou změny pohlaví u sportovců seznámila blíže a že ji to v názoru na nesmyslnost společného soutěžení transgender závodnic s biologickými ženami ještě více utvrdilo.
„Je to podvod a šílenství,“ píše tenistka v článku. Prý je jí jedno, zdali si nějaký muž myslí, že je žena, ale nechtěla by prý proti takovému soupeři závodit. „Nebylo by to fér,“ dodává.
Co na to věda?
V čem přesně tedy problém spočívá, pokud mužští sportovci prodělají změnu pohlaví, v rámci které berou ženské hormony a současně blokátory testosteronu, jimiž se množství mužského hormonu v těle sníží?
Navrátilová namítá, že pouhá změna úrovně hormonů v těle výhody plynoucí z mužské tělesné podstaty nezruší. Podle ní v mužské fyzické dominanci hraje roli například i rozdílná kostní tkáň či svalová hmota, což je dané od narození. Podobně hovoří i věda.
„Muži jsou v průměru vyšší, mají vyšší úroveň testosteronu a více svalové hmoty.
Nadto muži mívají méně tuku, větší hustotu kostí a větší kapacitu pro transport kyslíku v krvi,“ píše se ve vědeckém magazínu Science Focus vydávaném pod záštitou britské veřejnoprávní společnosti BBC. Nejen to jsou důvody, proč mužští sportovci dosahují v průměru o deset procent lepších výsledků než ženy.
Podpora v progresivismu
Věda a fakta však pro aktivisty zaštiťující se zájmy lidí, kteří se necítí být vnitřně spjati s pohlavím, v němž se narodili, nejsou bernou mincí. Proto ani napodruhé nenechají na Navrátilové nit suchou a smečují na ni jednu hanlivější urážku za druhou.
„Pokud dovolíte biologickým mužům soutěžit s biologickými ženami jenom proto, že tvrdí, že se identifikují jako ženy… tak se pak podíváte na výsledky a zjistíte, že napoprvé zlomili světový rekord,“ říká s nadsázkou americká televizní osobnost a odborník na bojová umění Joe Rogan (*1967).
A dodává v souladu s Navrátilovou: „Někteří transsexuálové nechtějí vidět realitu. A jsou lidé, kteří je v tom podporují, protože nechtějí být vnímáni, jako že nejsou dost progresivní. Ale je to nesmysl.“