Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.
Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na semena pšenice a ječmene. Pokud nevyklíčila, těhotné nebyly.
Když vyklíčila pšenice, pravděpodobně byly těhotné a mohly se těšit na holčičku. Objevil-li se klíček u ječmene, zřejmě čekaly chlapce. Nejde o žádné šarlatánství, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Stejný princip jako kdysi
„I když to může znít jako pseudověda, několik moderních studií ukázalo, že funguje docela dobře a správně identifikuje 70-85 % těhotenství,“ uvádí vědkyně Kelsey Tyssowski z Harvardské univerzity.
Zkrátka už starověké Egypťanky před více než 3000 lety dokázaly zjistit, zda budou matkami nebo ne. Staří Egypťané přišli na to, jak to funguje, ačkoliv o moderních metodách a analýzách samozřejmě zhola nic netušili.
Současné těhotenské testy fungují v podstatě stejným způsobem: detekují hormon v moči.
Tajemná moc moči
Jedná se totiž vlastně o primitivní test na přítomnost těhotenského hormonu hCG v moči. První těhotenské testy pro domácí použití, založené na diagnostice hCG v moči, se ale objevily až v 70. letech 20. století v Americe.
Tehdy se na výsledek muselo čekat dvě hodiny. „V Evropě už od středověku tvrdili různí proroci, že jsou schopni předpovědět těhotenství pomocí různých bizarních testů moči.
Věřili, že moč těhotných žen zreziví nehet, změní barvu listu nebo se stane domovem drobných živých tvorů,“ dodává Tyssowski. Jádro problému tedy tušili – s močí těhotné ženy se děje něco nezvyklého.