Domů     Život dětské filmové hvězdy Tomáše Holého předčasně ukončila autonehoda
Život dětské filmové hvězdy Tomáše Holého předčasně ukončila autonehoda
7.6.2024

Kdo by neznal Tomáše Holého, nejznámějšího českého dětského herce své doby. Zářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku či Jak dostat tatínka do polepšovny.

Na filmovém festivalu v Monte Carlu byl v roce 1979 dokonce vyhlášen nejlepším dětským hercem od dob Shirley Temple. Jeho život tragicky ukončila dopravní nehoda v nedožitých 22 letech. Co se tehdy stalo?

K jeho hvězdné kariéře mu napomáhá náhoda. V roce 1976 natáčí režisér Oldřich Lipský komedii Marečku, podejte mi pero. Jenže dětský herec, který měl vejít do třídy a předat učiteli chemie vzkaz od ředitele školy, onemocní.

Režisér za něj potřebuje rychle sehnat náhradu. Osloví proto štáb, zda někdo nezná malého kluka, který by dokázal říct tři věty na kameru a neroztřást se.

Přihlásil se Jan Jindra, rekvizitář na Barrandově, že má sedmiletého synovce, který to určitě zvládne.

Matula na scéně

Druhý den přichází na plac Tomáš Holý, který všechny ohromí svojí bezprostředností. Scénce s upatlaným bonbónem dodá tu správnou náladu a během jediného dne si získá sympatie celého štábu včetně pana režiséra.

Ten na něj nezapomene a obsadí ho do svého dalšího filmu, hudební komedie pro děti Ať žijí duchové! I když se nejedná o nijak velkou roli, Tomáš je v ní výrazný a nepřehlédnutelný.

Nnezná malého kluka, který by dokázal říct tři věty na kameru a neroztřást se. Foto: pixabay
Nnezná malého kluka, který by dokázal říct tři věty na kameru a neroztřást se. Foto: pixabay

Hvězdou díky zapomenuté čepici

Koncem roku 1977 pak hledá režisérka Marie Poledňáková malého herce pro svůj film Jak vytrhnout velrybě stoličku. Konkurzu se účastní na 160 dětí včetně Tomáše Holého, který ale na první dobrou režisérku nijak výrazně neosloví.

Jeho obsazení dopomůže opět náhoda. Po skončení zkoušky se rozlétnou dveře a stojí v nich Tomáš. Beze slova, jen gestem naznačí režisérce, že si zapomněl čepici, a zašklebí se na ni. Ona ho na základě toho pozve na užší kamerové zkoušky.

My chceme Tomáše

Na ty dorazí všechny děti v pořádku, jen Tomáš je mokrý od sněhu tak, že ho musí sušit dvě asistentky. Užším výběrem projde 12 kluků, kteří jsou seznámeni se svými filmovými rodiči, Janou Preissovou a Františkem Němcem.

Když se „rodičů“ režisérka následně zeptá, kterého kluka by si přáli, oba se jednohlasně shodnou na Tomáši Holém. V souhře s dospělými herci je úplně přirozený, jeho přebrepty baví celý štáb. Režisérka ho nenutí učit se texty, jen mu vždy řekne, o čem záběr je.

Má privilegium, že se striktně nemusí držet scénáře a má situaci zahrát tak, jak ji cítí.

Má privilegium, že se striktně nemusí držet scénáře a má situaci zahrát tak, jak ji cítí. Foto: pixabay
Má privilegium, že se striktně nemusí držet scénáře a má situaci zahrát tak, jak ji cítí. Foto: pixabay

Pro roli Vaška jako stvořený

Díky tomu vznikají některé legendární scény filmu, které jsou Tomášovou vlastní improvizací na dané téma. Například obalování řízků pro školníka nebo scéna s bolavým zubem, ve které je filmový Vašek opravdu naštvaný.

Podle scénáře na tatínka, ve skutečnosti na režisérku, která mu před natáčením scény napovídá, že František Němec je podrazák, jenž se na něj vykašlal. Film se poprvé vysílá na Štědrý den roku 1977 a Tomáš alias Vašek je okamžitě obrovsky populární.

Zapřený rozvod rodičů

Natáčení pokračování filmu s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny vyprovokuje filmový štáb, který v závěru natáčení „Velryby“ fantazíruje, jak by se příběh o rozdělené a znovu spojené rodině mohl dále vyvíjet.

Marie Poledňáková hozenou rukavici zvedne a za necelý rok sepíše scénář navazujícího filmu. Důvodem, proč je Holý v roli tak dobrý, je zřejmě i fakt, že je dítětem rozvedených rodičů. Paradoxně o tom režisérka v době, kdy ho do filmů vybírá, nemá tušení.

Tomáš při konkurzu rozvod rodičů rozhodně popře. Režisérka to zjistí až tehdy, když si volá s jeho maminkou, která se jí zeptá: „Nebude vám vadit, že jsme rozvedení?“ Tomáš se rozvodem svých rodičů trápil a popíral ho. Pocity filmového hrdiny Vaška proto chápal velmi dobře.

Čtyři roky intenzivního filmování

Mezi roky 1976 a 1980 stíhá natočit sedmnáct snímků včetně myslivecké trilogie ze šumavských hvozdů (Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem), Setkání v červenci a Útěků domů.

Poté ještě točí německý seriál Připoutejte se, letíme nad Atlantidou. Ve třinácti letech se však rozhodne ukončit filmovou kariéru, protože říká:

„Představa, že jednou budu neúspěšným hercem, je nesnesitelná.“ Poslední film, který točí v roce 1980, se jmenuje Prázdniny pro psa. Během natáčení zachrání život herecké kolegyni Monice Kvasničkové.

Tomáš Holý, hrdina

Ta líčí: „Jednou kluci vyrazili na splav. Já jsem byla taková holka, která si rozuměla spíš s kluky než s panenkami. Pořád jsem lezla po stromech a tak. Tak jsem přece nemohla stát stranou a šla jsem s nimi… Vtom mi ujela noha a byla jsem tam.

Ono se to nezdá, ale v té prohlubni pod splavem je docela silný proud… Zrovna když jsem přemýšlela o tom, že se asi utopím, objevil se stín. A pak najednou hup, stín dostal konkrétní podobu a jméno. Tomáš Holý tam skočil a vytáhnul mě.

On byl hrozně hodný člověk. Ve dvanácti letech sám riskoval svůj život, aby zachránil ten můj.“

Zabily ho alkohol v krvi, ledovka a přetáčivý smyk za volantem Škody 120 Foto: pexels
Zabily ho alkohol v krvi, ledovka a přetáčivý smyk za volantem Škody 120 Foto: pexels

Vydělal si na barevnou televizi

O jeho skutečné povaze svědčí i fakt, že když se po sametové revoluci otevřou hranice, Tomáš vybere všechny své dětské filmové honoráře a dá je svému strýci Janovi, který ho k filmu přivedl, aby mohl vidět vytouženou Ameriku.

Filmováním si ale vydělá míň, než si mnozí myslí. Při tabulkových 120 Kčs v Československé televizi za celý natáčecí den pro dítě si za každý ze svých dvou nejslavnějších filmů vydělá něco kolem 2000 Kč, což tehdy představovalo lehce podprůměrnou měsíční mzdu.

Za celou kariéru si pak vydělá asi 14 000 Kč, což by dnes v přepočtu představovalo asi 140 000 korun. Tehdy si za to mohl koupit třeba barevnou televizi.

Nechci být špatný herec

Jako malý novinářům vykládá, jak ho filmování baví, protože může dělat vylomeniny a ulejvat se ze školy, později se na to už dívá jinak: „Celé dětství jsem strávil mezi dospělými, a já si přitom toužil hrát s ostatníma klukama.

Zatímco oni měli prázdniny, já se musel pořád učit nějakou roli.“ Proto herectví opouští a následně studuje gymnázium. V roce 1986 začíná studovat na Karlově univerzitě práva, kterým se věnoval i jeho otec Václav Holý.

„Snad abych mohl být spravedlivý,“ přibližuje Tomáš svoji motivaci ke studiu práv.

Život dětské filmové hvězdy Tomáše Holého předčasně ukončila autonehoda. Foto: pexels
Život dětské filmové hvězdy Tomáše Holého předčasně ukončila autonehoda. Foto: pexels

Moje holka Lucie Bílá

Šest měsíců před svojí tragickou smrtí se Tomáš seznamuje s Hanou Zaňákovou, dnes známou jako Lucie Bílá. Za jejich seznámením stojí Tomášův kamarád Ota Kars, který to popisuje:

„Byla to hrozná kočka, chlapi ji nepřehlíželi. Taky se na tu dobu oblékala dost ostře. Seznámil jsem se s ní v hospodě Pod Terebkou, v podstatě jsem jí vnutil Tomášovo číslo a ona mu zavolala. A hned druhý den se sešli a začali spolu chodit.“

FOTO: viz popisky, úvodní foto: Jaroslava Vošmiková – Rodinné album / CC BY 4.0
Související články
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
reklama
lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při