Zákazy pití alkoholu a tresty s tím spojené se vinou dějinami jako červená nit. Například už kolem roku 1220 př. n. l. trestají Číňané opilost smrtí. Výrobu alkoholických nápojů tu mají na starost přímo dvorští úředníci.
Když si vládci všimnou, jak vysoké zisky z ní plynou, dochází k uvalení monopolu na lihoviny. Pokud má u sebe někdo 15 liber (6,75 kilogramu) kvasnic, což je stanovené množství, z něhož se už dá vyrobit pivo, hrozí mu trest smrti.
V Indii pro změnu nutí opilce, aby víno vypili vařící nebo si pochutnali na kravské moči či vroucím mléce. Tak se mají pití odnaučit. Opilá indická žena získá na čelo cejch vypálený žhavým železem. Má podobu nádoby, z níž alkohol pila. Potom ji vyženou z domova.
Lék na krev
S destilací tvrdého alkoholu se Evropa seznamuje až ve 13. století, širokého využití se ale dočká až o dvě století později. Tehdy se mistry ve výrobě kořalek stávají především Holanďané. Na území dnešního Nizozemska obchod s lihovinami jenom kvete.
Pálí se jak víno, tak i pivo nebo všelijaké druhy ovoce. Za vznikem alkoholického nápoje zvaného gin stojí v 16. století holandský lékař Sylvio. Do předestilovaného lihu v laboratoři vloží jalovcové bobule. Slaví úspěch, i když původně chtěl vytvořit lék, údajně na čištění krve.
Prezident zatouží po pivu
Záhy samozřejmě lidé zjistí, jaké neblahé účinky popíjení destilátů přináší a začnou proti němu tvrdě bojovat. V Americe sahají kořeny prohibice až do roku 1619. Tehdy ve Virginii schválí zákon, který jasně zakazuje opilství.
Proti alkoholu brojí ve 20. a 30. letech 19. století evangelická církev „Alkohol je nástrojem ďábla!“ prohlašují její stoupenci. V roce 1851 schválí zákaz prodeje alkoholu stát Maine (na severovýchodě USA) a další státy na sebe brzy následují.
Vlnu prohibice podpoří španělská chřipka v závěru 1. světové války. Zastánci prohibice ji využijí – tvrdí, že jde o boží trest. Proto se jenom do roku 1920 celkem 33 amerických států prohlásí za prohibiční.
Dne 16. ledna 1920 přijme Kongres 18. dodatek americké ústavy. Ten zakazuje výrobu, prodej nebo dovoz alkoholických nápojů.
Jeho platnost skončí až v roce 1933. V březnu 1933 americký prezident Franklin Delano Roosevelt (1882–1945) úlevně pronese: „Je nejvyšší čas dát si sklenici piva.“