Skip to content

Talisman nebo kus meteoru? Talisman, potvrdili vědci

Podivný kámen, který v polovině devatenáctého století nalezl v Mezopotámii známý objevitel a Sir Richard Francis Burton, budí pozornost odborníků na historii již několik desítek let. Nyní se podařilo přiblížit se alespoň o krok k odhalení původu podivného kamene – vědci zjistili, že se nejedná, jak se někteří domnívali, o mimozemské těleso.

Namísto pozdravu z vesmíru ho vědci identifikovali jako talisman. Kámen má v sobě rytinu, která je nejspíš v jazyku podobném staré arabštině známém jako Kufic. Co ale vyryté symboly znamenají zůstává prozatím tajemstvím, a vědci prosí o pomoc s jeho rozlousknutím.

Podle odborníků z Richmondu, kteří se momentálně talismanem zabývají je velmi pravděpodobné, že jeho majitelé pevně věřili v nadpřirozené síly kamene. “Talisman byl dříve pro lidi posvátným a mytickým objektem.

Jsme si téměř jistí, že pokud se rytinu podaří přeložit, bude mít její obsah náboženskou nebo spirituální náplň,” uvedl vědec Mark De Novellis.

Není divu, že ho lidé dříve považovali za meteorit. Pokud měl kámen nepřirozené schopnosti, mohl mu logický být přisuzován i nepřirozený původ.

Foto: independent.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …