Představte si, že 95 % všeho, co tvoří náš vesmír, je pro nás neviditelné a nepochopitelné. Lidstvo si po miliony let klade otázky o původu a složení kosmu, a zatímco Velký třesk nám dává odpovědi na počátek, stále nám uniká podstata toho, co nás obklopuje.
Co je temná energie a proč je klíčem k pochopení zrychleného rozpínání vesmíru? Ponořte se s námi do největších kosmických záhad a zjistěte, jaké role hraje neviditelná síla v osudu celého kosmu.
Pokud se dosavadní bádání lidstva ubírá správným směrem, vesmír vznikl zhruba před 13,8 miliardy let, a to s největší pravděpodobností tzv.
velkým třeskem, kdy byla nejprve všechna energie a hmota vesmíru nahuštěna do jednoho malého bodu o nekonečném tlaku a teplotě, aby následně došlo obrovské explozi, která spustila rozpínání vesmíru a rozptylování hmoty do prostoru.
Postupně vznikly první hvězdy, později pak i planety a další vesmírná tělesa. Vesmír se od té doby stále rozpíná a podle jedné hypotézy se tak bude dít do té doby, dokud se vše zase nerozpadne.
Tato asi nejvíce podporovaná teorie vysvětlující vznik a možný zánik vesmíru má samozřejmě mnoho dosud nepochopených míst. Včetně toho, z čeho se samotný vesmír vlastně skládá. Co tvoří všechno kolem nás i nás samotné?
Vidíme pouhý zlomek
Základní poučka, kterou lze pohodlně najít na internetu, říká, že zhruba jen pět procent vesmíru tvoří pozorovatelná hmota. Tedy ta hmota, kterou známe, postavená na atomech, a to především atomech vodíku a helia.
Jenže pak tu je 95 procent, o kterých toho víme jen málo. Asi 22 procent má podle vědců tvořit hypotetická temná hmota. Ta má gravitační vliv na své okolí, ale nelze ji nijak pozorovat a nevydává žádné záření.
Pro badatele je záhadou, ale všeobecně se předpokládá, že existuje a může za některé kosmologické jevy. Ještě větší otazníky však vzbuzuje tzv. temná energie, která má tvořit až 73 procent vesmíru.
Tato hypotetická energie je v současnosti pouze teoretickým konceptem, který by však mohl vysvětlovat ono zmíněné rozpínání vesmíru.

Je potřeba další bádání
O temné energii se začalo mluvit v okamžiku, kdy se po mnoha výzkumech ukázalo, že již v podstatě prokázané zrychlující rozpínání vesmíru nemůže způsobovat pouze samotná gravitace, ale že tu musí být ještě silnější entita.
Jenže o moc dál jsme se dosud nedostali. Podstata temné energie je v současnosti neznámá a žádný fyzikální model ji nedokáže zcela popsat.
Nějakou dobu se předpokládalo, že tato energie nějak souvisí s energií vakua ve vesmíru, nicméně od toho se dnes pomalu upouští a stále více vědců předpokládá, že jde o zcela novou formu energetického pole, které prostupuje vesmírem a které roste s tím, jak se vesmír rozpíná.
Podaří se v blízké době zjistit víc? Vědci si mnoho slibují především od stavby nového urychlovače částic, který by měla v budoucnu vystavět Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN).
Víte že…
Nobelovu cenu za objevení a popsání temné energie dostala v roce 2011 skupina astrofyziků, vedená Američanem Saulem Permutterem.

Vesmír jako nikdy nekončící skládačka
Složení vesmíru zůstává jednou z největších vědeckých záhad, a přestože jsme urazili dlouhou cestu od Velkého třesku k objevu temné energie, stále jsme jen na počátku.
Pochopení temné hmoty a temné energie je klíčové nejen pro detailní poznání struktury a vývoje kosmu, ale i pro předpovědi jeho budoucího osudu.
Každý nový experiment, každé nové pozorování nás posouvá blíže k rozluštění těchto kosmických tajemství.
Ať už se jedná o nepochopené formy energie či zcela nové částice, vesmír nás neustále učí pokoře a nutí nás hledat odpovědi na otázky, které si dosud ani neumíme představit. Co dalšího nám vesmír odhalí v příštích letech?