Olympiáda, událost plná sportovních výkonů a lidských příběhů, se letos v červenci opět vrátí do Paříže, přesně sto let od jejího posledního hostování.
Uspět v konkurenci sportovců z více než 200 zemí světa není snadné, a tak se k tomu vítězové v minulosti dopomáhali různě – třeba i tréninkem v koupelně rodičů.
Pojďme se podívat na fascinující historii moderních olympijských her, od jejich starověkých kořenů až po znovuzrození a neuvěřitelné momenty, které se zapsaly do dějin.
Letos v červenci se budou konat ve francouzském hlavním městě již 33. novodobé letní olympijské hry. Paříž bude hostit olympiádu potřetí, v minulosti to bylo v letech 1900 a 1924, vrátí se sem tedy přesně po sto letech.
Uspět v konkurenci sportovců z více než 200 zemí světa není snadné. A tak si k tomu v minulosti vítězové dopomáhali různě, třeba tréninkem v koupelně rodičů.
Novodobé olympijské hry navazují na ty konané v antickém Řecku.
Olympiáda konaná v starověké Olympii představovala největší, nejvýznamnější a zároveň nejstarší ze všeřeckých her na počest boha Dia, které trvaly šest měsíců a zahrnovaly zápasení, hod oštěpem a diskem či závody na voze.
Účastnit se jí mohli pouze muži, soutěžili nazí. Pro ženy existovaly samostatné hry, zvané héraia, pojmenované podle bohyně Héry.

Zrušený pohanský svátek
Olympijské hry se konaly od roku 776 př. n. l. až do roku 393 našeho letopočtu.
V následujícím roce jejich konání zakázal zvláštním ediktem římský císař Theodosius I. (347–395), protože je považoval za pohanský svátek, který v jeho křesťanské říši neměl své místo.
Roku 426 pak musely být v Olympii zbourány všechny chrámy i sochy, dílo zkázy následně dokonala série zemětřesení.
První novodobá řecká olympiáda
K obnově řeckých olympijských her došlo v roce 1859, kdy před zraky 20 000 diváků soupeřilo v hlavním městě země o vítězství v různých sportovních disciplínách na 300 soutěžících.
O obnovu her v Olympii poté, co se Řecko osvobodilo z turecké nadvlády, se zasloužil hrdina osvobozovacích bojů Evangelos Zappas. Jako datum konání byl stanoven 25. březen jakožto Den řecké nezávislosti.
Ovšem bažinaté území Olympie, které představovalo riziko, týkající se šíření malárie, způsobilo, že se hry nakonec konaly v Athénách, a to až v listopadu.
Otec moderních olympijských her
Za skutečného zakladatele novodobých olympijských her je považován francouzský pedagog Pierre de Coubertin (1863–1937), který se velmi zasazoval o zavedení sportu na francouzských školách.
Roku 1894 založil Mezinárodní olympijský výbor a už o dva roky později, v roce 1896, se konaly v Athénách první novodobé olympijské hry.
Následně vznikly, pro sporty pořádané na sněhu a ledu, zimní olympijské hry, poprvé konané v roce 1924. Nyní se střídají letní a zimní olympiáda ve dvouletém intervalu. Účast na nich je nyní povolena jen profesionálním sportovcům.
Zajímavost
Všech letních olympijských her se zúčastnilo jen pět zemí – Řecko, Švýcarsko, Velká Británie, Austrálie a Francie.

Neuskutečněné olympiády
Olympijské hry se v novodobé historii neuskutečnily jen párkrát, a to v roce 1916, 1940 a 1944, z důvodu světových válek, během studené války pak byly v letech 1980 a 1984 ovlivněny rozsáhlými bojkoty.
Kvůli celosvětové pandemii koronaviru pak došlo k přeložení olympijských her, konaných v japonském Tokiu, z roku 2020 na rok 2021. Nejznámějším symbolem olympiády jsou olympijské kruhy.
Jedná se o pět vzájemně propojených kruhů, které mají symbolizovat pět kontinentů spojených olympijskou myšlenkou. Šest barev včetně podkladové bílé pak představuje barvy všech národů světa.
Víte, že
Zatímco prvních novodobých her se účastnili sportovci jen ze 14 zemí světa, dnes reprezentují olympionici až 206 zemí. Ženy mohou soutěžit od roku 1900, ovšem až hry v Londýně v roce 2012 byly prvním, na které všechny zúčastněné země vyslaly i sportovkyně.
Závěr: Od antických počátků až po moderní éru prošly olympijské hry dlouhou a fascinující cestou. Jejich historie je plná neuvěřitelných příběhů o odhodlání, triumfu a lidském duchu.
Letošní hry v Paříži budou dalším milníkem v této bohaté historii, kde se sportovci z celého světa sejdou, aby si změřili síly a zapsali se do análů olympijských legend.
Ať už jde o trénink v koupelně nebo překonání osobních překážek, olympijské hry i nadále inspirují generace sportovců a fanoušků po celém světě.