Skip to content
reklama
reklama

Tajemství zemských znaků: Šlechtická orlice se srpem a kladivem i bezhlavý opeřenec

Babenberský vévoda Leopold V. se na jaře 1191 stává velitelem třetí křižácké výpravy (1190 – 1191). Se svými vojáky obléhá Akkon v dnešním Izraeli. Na sobě má bílý oděv, a když je v krutých bojích se Saracény zraněn, bílou košili mu smáčí krev.

Jenom pod páskem Leopoldovi V. (1157 –1194) zbude bílý pruh. „Červená s bílým pruhem se stane mým znamením,“ rozhodne se Leopold a tyto dvě barvy se stanou symbolem rakouských zemí. Dnes v rakouském znaku nese červenobílý štítek na prsou orlice, symbol Habsbursko-Lotrinského rodu, který je úzce spojený s historií Rakouska.

blank
Rakouský znak. Austrian publicist de:Peter Diem with the webteam from the Austrian BMLV (Bundesministerium für Landesverteidigung / Federal Ministry of National Defense) as of uploader David Liuzzo; in the last version: Alphathon, 2014-01-23/Creative Commons/Public domain

Místo meče, žezla a jablka ale ve svých pařátech drží srp a kladivo. Do znaku se oba nástroje dostaly zákonem z 8. května 1919. Kladivo připomíná vrstvu dělníků, srp sedláky a korunka v podobě hradeb ukazuje na měšťany.

blank
Německý státní znak znázorňuje orla. FOTO: Wappenentwurf: Karl-Tobias Schwab (1887–1967), entworfen 1926diese Datei: Jwnabd/Creative Commons/Public domain

Německo: Orlice se stává orlem

Píše se rok 1179. Na kolínském (dnešní Kolín nad Rýnem) tržišti je rušno. Jeden z bohatých měšťanů si pochvaluje kvalitu látek. Když dohodne podmínky obchodu, otevře bohatě vyšívaný váček u pasu a kupci z něj odsype patřičný počet mincí.

Každá z nich je opatřena ražbou orlice. Už ve 12. století si římskoněmečtí císaři jako Fridrich I. Barbarossa nechávali razit peníze s tímto symbolem a orlici jako důkaz své moci tiskli i do horkého pečetního vosku.

S německými panovníky prochází orlice celou cestu dějinami. Teprve v roce 1871, kdy dojde za vlády pruského krále Viléma I. Pruského (1797–1888) ke sjednocení Německa a založení císařství přichází samice ptáka o jednu hlavu a podle heraldické symboliky se stává orlem.

blank
Kopce ve slovinském státním znaku se stanou terčem kritiky. FOTO: User:Achim1999/Creative Commons/Public domain

Slovinsko: Hory se vymykají pravidlům

Když v roce 1991 vytváří slovinský sochař Marko Pogačnik znak nového slovinského státu, zvolí jednoduché řešení. Na modrém štítu znázorní vrchol nejvyšší slovinské hory Triglav. Dvojitý zvlněný modrý proužek znázorňuje moře a řeku.

Tři zlaté šesticípé hvězdy pocházejí ze znaku zdejších hrabat z Celje (z jejich rodu pocházela česká královna Barbora Celjská (1390/1395–1451), manželka Zikmunda Lucemburského – pozn. red.). Odborníci ovšem často kritizují, že Pogačnikův výtvor neodpovídá heraldickým pravidlům.

Skutečný historický znak Slovinska má podobu kraňské modré orlice, kterou známe už z roku 1195. Ve 13. století se potom k orlici rodu Andechs-Meranů připojuje červenostříbrné šachování rodu Spanheimů.

blank
Znak Lichtenštějnska má velmi pestrou podobu. FOTO: SVG Added Ramos/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Lichtenštejnsko: Skládanka zemí a rodů

Znak Lichtejnštejnského knížectví je pestrou skládankou znaků zemí, kde mocný rod působil, a rodů, se kterými byl spřízněn. První pole náleží slezské orlici, druhé pole potom znaku starého rakouského rodu Kuenringů (z něj pocházela Anežka z Kuenringu († kolem 1236), milenka českého krále Přemysla Otakara II.) Římský císař Ferdinand II. (1578–1637) totiž roku 1620 povoluje Karlovi I. z Lichtenštejna (1569–1627), zakladateli rodu používat znak rodu Kuenringů vymřelého roku 1594.

Třetí pole patří červenostříbrně polcenému štítu Opavska, čtvrté pole znaku hrabat Rietbergů. Když v roce 1848 vymírá rod Rietbergů po meči a hraběcí titul přechází díky dřívějšímu manželskému svazku Gundakara z Lichtenštejna (1580–1658) s rietbergovskou hraběnkou Anežkou na Lichtenštejny.

Na pátém poli najdeme symboly Krnovska v podobě zlatého loveckého rohu na modrém štítu. Uprostřed se skví srdeční štítek s děleným zlatočerveným štítem Lichtenštejnů.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: GiMa38/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Téměř 13 % osob trpí kloubními obtížemi
epochalnisvet.cz

Téměř 13 % osob trpí...

Podle Ústavu zdravotnických...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Bylinková marináda na ryby
tisicereceptu.cz

Bylinková marináda na ryby

Na grilu by neměly chybět ani ryby – a ty si...
Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Provalilo se na Tomeše, že si užívá s jinou?
nasehvezdy.cz

Provalilo se na Tomeše, že si...

Krize je prý zažehnána,...
Několik názvů – jedna nemoc
21stoleti.cz

Několik názvů – jedna nemoc

Jednou jste dole a jednou nahoře, toto známé přísloví...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...
Japonské vlny Seigaiha na hodinkách Perrelet
iluxus.cz

Japonské vlny Seigaiha na...

Kultovní řada Turbine společnosti Perrelet...
Přišel si pro mou kamarádku ďábel?
skutecnepribehy.cz

Přišel si pro mou kamarádku...

Znaly jsme se od dětství. Bára...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...
Kudy chodí Krakonoš?
epochanacestach.cz

Kudy chodí Krakonoš?

Poměrně pohodlná je...
Patinu hravě zvládnete…
panidomu.cz

Patinu hravě zvládnete…

Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc...