Skip to content

Tajemství zemských znaků: Šlechtická orlice se srpem a kladivem i bezhlavý opeřenec

Babenberský vévoda Leopold V. se na jaře 1191 stává velitelem třetí křižácké výpravy (1190 – 1191). Se svými vojáky obléhá Akkon v dnešním Izraeli. Na sobě má bílý oděv, a když je v krutých bojích se Saracény zraněn, bílou košili mu smáčí krev.

Jenom pod páskem Leopoldovi V. (1157 –1194) zbude bílý pruh. „Červená s bílým pruhem se stane mým znamením,“ rozhodne se Leopold a tyto dvě barvy se stanou symbolem rakouských zemí. Dnes v rakouském znaku nese červenobílý štítek na prsou orlice, symbol Habsbursko-Lotrinského rodu, který je úzce spojený s historií Rakouska.

Rakouský znak. Austrian publicist de:Peter Diem with the webteam from the Austrian BMLV (Bundesministerium für Landesverteidigung / Federal Ministry of National Defense) as of uploader David Liuzzo; in the last version: Alphathon, 2014-01-23/Creative Commons/Public domain

Místo meče, žezla a jablka ale ve svých pařátech drží srp a kladivo. Do znaku se oba nástroje dostaly zákonem z 8. května 1919. Kladivo připomíná vrstvu dělníků, srp sedláky a korunka v podobě hradeb ukazuje na měšťany.

Německý státní znak znázorňuje orla. FOTO: Wappenentwurf: Karl-Tobias Schwab (1887–1967), entworfen 1926diese Datei: Jwnabd/Creative Commons/Public domain

Německo: Orlice se stává orlem

Píše se rok 1179. Na kolínském (dnešní Kolín nad Rýnem) tržišti je rušno. Jeden z bohatých měšťanů si pochvaluje kvalitu látek. Když dohodne podmínky obchodu, otevře bohatě vyšívaný váček u pasu a kupci z něj odsype patřičný počet mincí.

Každá z nich je opatřena ražbou orlice. Už ve 12. století si římskoněmečtí císaři jako Fridrich I. Barbarossa nechávali razit peníze s tímto symbolem a orlici jako důkaz své moci tiskli i do horkého pečetního vosku.

S německými panovníky prochází orlice celou cestu dějinami. Teprve v roce 1871, kdy dojde za vlády pruského krále Viléma I. Pruského (1797–1888) ke sjednocení Německa a založení císařství přichází samice ptáka o jednu hlavu a podle heraldické symboliky se stává orlem.

Kopce ve slovinském státním znaku se stanou terčem kritiky. FOTO: User:Achim1999/Creative Commons/Public domain

Slovinsko: Hory se vymykají pravidlům

Když v roce 1991 vytváří slovinský sochař Marko Pogačnik znak nového slovinského státu, zvolí jednoduché řešení. Na modrém štítu znázorní vrchol nejvyšší slovinské hory Triglav. Dvojitý zvlněný modrý proužek znázorňuje moře a řeku.

Tři zlaté šesticípé hvězdy pocházejí ze znaku zdejších hrabat z Celje (z jejich rodu pocházela česká královna Barbora Celjská (1390/1395–1451), manželka Zikmunda Lucemburského – pozn. red.). Odborníci ovšem často kritizují, že Pogačnikův výtvor neodpovídá heraldickým pravidlům.

Skutečný historický znak Slovinska má podobu kraňské modré orlice, kterou známe už z roku 1195. Ve 13. století se potom k orlici rodu Andechs-Meranů připojuje červenostříbrné šachování rodu Spanheimů.

Znak Lichtenštějnska má velmi pestrou podobu. FOTO: SVG Added Ramos/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Lichtenštejnsko: Skládanka zemí a rodů

Znak Lichtejnštejnského knížectví je pestrou skládankou znaků zemí, kde mocný rod působil, a rodů, se kterými byl spřízněn. První pole náleží slezské orlici, druhé pole potom znaku starého rakouského rodu Kuenringů (z něj pocházela Anežka z Kuenringu († kolem 1236), milenka českého krále Přemysla Otakara II.) Římský císař Ferdinand II. (1578–1637) totiž roku 1620 povoluje Karlovi I. z Lichtenštejna (1569–1627), zakladateli rodu používat znak rodu Kuenringů vymřelého roku 1594.

Třetí pole patří červenostříbrně polcenému štítu Opavska, čtvrté pole znaku hrabat Rietbergů. Když v roce 1848 vymírá rod Rietbergů po meči a hraběcí titul přechází díky dřívějšímu manželskému svazku Gundakara z Lichtenštejna (1580–1658) s rietbergovskou hraběnkou Anežkou na Lichtenštejny.

Na pátém poli najdeme symboly Krnovska v podobě zlatého loveckého rohu na modrém štítu. Uprostřed se skví srdeční štítek s děleným zlatočerveným štítem Lichtenštejnů.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: GiMa38/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz

Rajčatová polévka s...

Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat...
Důkazem lásky byla  svatba
skutecnepribehy.cz

Důkazem lásky byla svatba

Dodnes to nemohu pochopit....
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Kdy vládli na planetě ptáci?
enigmaplus.cz

Kdy vládli na planetě ptáci?

Při zmínce o dominanci ptáků na lidmi vás možná...
Neuvěříte, co všechno vás prý doma odposlouchává!
enigmaplus.cz

Neuvěříte, co všechno vás prý...

Vejdete do bytu, zabouchnete za sebou dveře a hned máte...
Byla záhada zkázy Hindenburgu konečně prolomena?
epochalnisvet.cz

Byla záhada zkázy Hindenburgu...

Slavný Hindenburg byl největším létajícím strojem všech...