Sfingy byly ve starověku mnohem rozšířenější, než se zdá. Nestavěly se jen v samotném Egyptě, ale i v jiných oblastech Středomoří.
Sfingy byly jedním z klasických způsobů zpodobňování faraona a znázorňovaly jeho velikost a moc. Archeologové nedávno objevili fragment sfingy i v severním Izraeli.
Jedná se o vůbec první takový nález v oblasti a experty poté zajímalo, jak se mohla část unikátní sochy věnované dávnému egyptskému vládci ocitnout na izraelském území.
Sfinga je podle hieroglyfického nápisu zasvěcena egyptskému králi Menkaureovi, který vládl zhruba 2500 let před naším letopočtem a nechal postavit nejmenší ze pyramid v Gíze.
Socha, kterou odhalili archeologové v úterý při vykopávkách na severu Izraele, je podle odborníků jedinečná hned z několika důvodů.
Ve starověkém Egyptě sfinga představovala sochu krále či boha, přičemž lví tělo symbolizovalo sílu. Archeologové v severním Izraeli nalezli asi 50 centimetrů dlouhou spodní část sochy se lvími tlapami.
Odhadují, že celá sfinga byla 1,5 metru dlouhá a půl metru vysoká. byly jedním z klasických způsobů zpodobňování faraona a sloužící k oslavě jeho velikosti a moci.
Podle odborníků je nepravděpodobné, že by se socha mohla dostat do oblasti již za vlády krále Menkaurea. Jakým způsobem si však do těchto míst našla cestu, to zůstává zatím záhadou.
Jednou z možností prý je, že ji s sebou přinesli Kananejci, kteří ovládali, či spíše drancovali část Egypta na přelomu 17. a 16. století před naším letopočtem.
Vedoucí vykopávek Ben-Tor se domnívá, že se sfinga do Tel Hazoru nejspíš dostala jako dar poslaný nějakým pozdějším egyptským vládcem.
„Je možné, že sochu poslal nějaký egyptský panovník králi v Hazoru, což byl nejvýznamnější vládce tohoto regionu,“ řekl.