Domů     Tajemství míčových her Mayů: Vítězové občas okradou diváky
Tajemství míčových her Mayů: Vítězové občas okradou diváky

Družstvo mayských sportovců utrpělo porážku v míčové hře. Zatímco se jejich soupeři radují z vítězství, oni zaraženě mlčí. Vědí už, co bude v příštích chvílích následovat. Jejich kapitán přijde při krvavém obětním rituálu o hlavu…

Bohové přece musejí dostat svoji oběť. Na rituální setnutí hlavy už je všechno připraveno. Poražený kapitán se naposledy rozhlédne po svých spolubojovnících. Je ticho. Ze smrti nemá strach, stala se běžnou součástí jeho života.

Viděl už tolik bojovníků umírat i obětovat bohům… Porážku umí přijmout čestně. Kleká si do písku a hlavu pokládá na obětní kámen. Jediná rána ji pak oddělí od těla. Hlava se odkutálí stranou a z otevřené rány na krku se vyhrne proud krve.

Po chvíli zakrvácený trup uchopí za ruce a nohy čtyři dospělí muži a táhnou ho po hřišti. Potrava pro bohy je připravena. Dodá jim energii, aby se mohlo zrodit nové slunce.

 „Poselství o věčném pohybu a obnově světa i o nutnosti živit božstva krví přinášela i míčová hra, oblíbená v celé Mezoamerice a kombinující v sobě prvek světské zábavy i rituálu.

Navenek se podobala sportovnímu utkání,“ píše o hře pok-a-tok současná historička Markéta Křížová (výraz pochází z mayštiny, Aztékové ji nazývají tlachtli, některé prameny uvádějí její český název pelota, který vychází ze španělského překladu).

Odborníci se domnívají, že se posvátná míčová hra poprvé objevila už u národu Olméků, který sídlil v oblasti Mexického zálivu někdy v 6. století př. n. l. Odtud se šířila do dalších oblastí Střední Ameriky. V období od 3. do 5. století n. l. Mayové do hry zapojili svoje představy o běhu vesmíru a času.

Kruh na zdí hřiště. FOTO: Kåre Thor Olsen/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Kruh na zdí hřiště. FOTO: Kåre Thor Olsen/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

Hraje se u svatostánku

Píše se rok 500 n. l. Ve městě El Tajín (v dnešním mexickém státě Veracruz) už slunce vystoupilo vysoko na oblohu. Zdejší hřiště na míčové hry přicházejícím návštěvníkům připomíná velké písmeno „I“, vysypané suchým horkým pískem.

Má dlouhou střední část a na obou koncích krátké rozšíření. Velká plocha znázorňuje nekonečnost vesmíru. Posvátný prostor sousedí s chrámy a obřadními budovami, lemují ho sochy bohů a reliéfy scén z rituálních obřadů spojených s míčovými hrami.

V životě města má hřiště obrovský význam… „Výška zdi, která probíhala okolo celého hřiště, byla mezi 2,5 a 3 metry.

Okolní stěny byly zdobeny »zuby cimbuří« a pravidelně rozmístěnými kamennými sochami,“ líčí své dojmy jeden z pozdějších návštěvníků oblasti, španělský dominikánský kněz Diego Durán (asi 1537–1588).

Místo pro hru ohraničují na protilehlých stranách šikmé kamenné stěny, od kterých se odráží míč. Zároveň jsou na nich proti sobě umístěny dva velké kamenné kruhy. Na zbylých dvou protilehlých stranách se nacházejí dva kamenné schody. Právě na ně si teď sedají první diváci natěšení na zápas.

Reliéf z míčovny v El Tajínu zobrazuje stínání poraženého hráče. FOTO: AlejandroLinaresGarcia/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Reliéf z míčovny v El Tajínu zobrazuje stínání poraženého hráče. FOTO: AlejandroLinaresGarcia/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Obětují mladé a bohaté

Vedle hřiště se už rozcvičují skupinky mayských mužů. Někteří zlehka podupávají, svaly na těle jim nedočkavě hrají, už už dát se do zápasu. Za chvíli vběhnou na rozpálený písek. Výsadu změřit své síly ve hře ovšem nedostane každý.

Bojovat mohou hlavně mladí, silní, fyzicky zdatní muži většinou urozeného původu. Jiní by také tvrdou hru možná ani nepřežili… Privilegium být rituálně obětován ostatně náleží také bohatým mužům z vysoce postavených rodin.

Mezi diváky, kteří se shromažďují kolem hřiště, to vře. Všichni čile uzavírají sázky. Hlasitě se dohadují, které ze zúčastněných družstev vyhraje. „Vsadím i svoji ženu,“ promluví odvážně jeden z přihlížejících.

Prohrál ve sportovních sázkách už skoro celý svůj majetek, ale ani to ho neodradí od dalšího pokusu, jak zbohatnout. Tentokrát je o vítězství svých favoritů skálopevně přesvědčený a pustí do hry i o to poslední, co mu zbylo – manželku.

Sází se zlato, šperky nebo služebnictvo a po každé hře pak dochází mezi lidmi k velkým přesunům majetku.

Hřiště na míčové hry. FOTO: Bobak Ha'Eri/Creative Commons/CC BY 2.5
Hřiště na míčové hry. FOTO: Bobak Ha’Eri/Creative Commons/CC BY 2.5

Míč váží až čtyři kila

Obě družstva vběhla na svoji polovinu hrací plochy. Zápas začíná. Jeden z hráčů vhodil do pole tvrdý kaučukový míč. Ten může mít průměr od osmi do 20 centimetrů a váží od 170 gramů až po čtyři kilogramy!

Tuhou kaučukovou kouli hráči odrážejí předloktím, lokty, rameny, boky a koleny. Setkání s kaučukem letícím vysokou rychlostí přitom není nic příjemného, a tak si bojovníci většinou na zápasy oblékají ochranné oděvy z kůže.

Družstva, pohybující se nyní po hřišti, připomínají spíš obrněné rytíře než atlety. Publikum na chvíli ztichlo, aby se soustředilo na začátek zápasu. Za chvíli už ale s mohutným pokřikem povzbuzuje své favority. Hráči se rozbíhají po písku.

Snaží se dostat míč do soupeřova pole a do kamenného kruhu. „Co děláš, spíš? Hoď sebou!“ zakřičí jeden hráč na svého spolubojovníka.

Odrazil míč mocným švihnutím svého pravého lokte směrem k němu, jenže spoluhráč nereaguje, zaspal ten správný okamžik, aby míč poslal dál. V poslední chvíli kaučukovou kouli vyrazí nahoru svým kolenem přibíhající soupeř. Hráči musejí udržet míč ve vzduchu.

Přitom se ho ale v žádném případě nesmějí dotknout ani dlaněmi rukou ani chodidly nohou.

Mayský rituál související s hrou pok.-a-tok. FOTO: AramBobba/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Mayský rituál související s hrou pok.-a-tok. FOTO: AramBobba/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Krev na denním pořádku

Bojuje se zuřivě. Najednou se uprostřed hřiště vytvoří chumel hráčů. Něco se děje. Pak se všichni rozestoupí a jeden z nich má bolestí zkřivenou tvář. Pomalu šouravým krokem odchází ke kraji hřiště. Levou nohu táhne za sebou a teče mu krev.

Zranění jsou při tomhle tvrdém sportu na denním pořádku a občas pro některého z hráčů skončí utkání smrtí ještě dřív než při rituální oběti poražených. Někde totiž přijde při rituálním obřadu o život jenom kapitán, jinde dokonce celé poražené družstvo.

„Mrtvá těla obětí byla vláčena po dvorci, až byla celá země nasáklá jejich krví,“ líčí očití svědkové krvavé rituály, které po skončení zápasu následovaly. Bitva na písku vrcholí. Kamenným kruhem svisle připevněným na zdi právě proletěl míč.

Mezi diváky propuká jásot. Jedna ze soupeřících stran slaví vítězství. Podle pravidel hry právě nyní ona osvobodila slunce z podsvětí.

„Hra představovala kosmický boj mezi dvěma stranami soupeřícími o to, která z nich slunce z podsvětí vyvede, a to tím způsobem, že se skupina hráčů snažila prohodit jedním z kruhů umístěných na obou kratších stranách hřiště míč,“ vysvětluje pravidla hry současný mexicko-americký historik David Carrasco.

Průlet míče kruhem symbolizuje východ slunce. Přesná pravidla se ovšem město od města nebo dokonce vesnici od vesnice liší.

Vyobrazení mezoamerických míčových her. FOTO: BDMx (Biblioteca Digital Mexicana)/Creative Commons/Public domain
Vyobrazení mezoamerických míčových her. FOTO: BDMx (Biblioteca Digital Mexicana)/Creative Commons/Public domain

Málem přijde i o šaty

Hra skončila. Muž, který lehkomyslně vsadil svoji manželku, si rve zoufalstvím vlasy. Z jeho majetku už mu nezbylo nic. Teď ale nečeká, zvedne se z kamenného schodu u hřiště a utíká pryč.

Musí zmizet před rozvášněným vítězným mužstvem, které oslavuje svůj triumf. „Někdy měli vítězové právo zaútočit na řady diváků a odebrat jim šperky a šaty, načež publikum spěšně opouštělo místa,“ líčí současná německá historička Heike Owusuová.

Muži tak nezbývá, než se rychle někam vypařit, aby mu zbyly alespoň šaty, které má na sobě. Důležitější, než celý způsob hraní je právě závěrečné setnutí hlavy.

„Někteří autoři se z tohoto důvodu domnívají, že výsledky hry nebyly náhodně dané schopnostmi hráčů, ale že se jednalo o předem připravený rituál, při němž bylo dopředu jasné, kdo bude vítězem a kdo poraženým.

I sami vládci se někdy účastnili této ritualizované formy hry,“ říká Křížová. Podle ní má hra význam hlavně jako mytologický zápas mezi podsvětními silami a nebeskými božstvy. „Nechť proti nám nastoupí k míčové hře…, neboť k nim opravdu a vskutku chováme obdiv.

A ať si přinesou svoji výstroj, své kroužky, své přilbice a svoje kaučukové míče,“ vyzývají podsvětní síly hráči v mayské mytologické knize Popol Vuh. Zvítězit pochopitelně musejí bohové…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Gumr51/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz