Patrně neexistuje nikdo, kdo by neznal britskou kapelu Beatles. I s touto liverpoolskou čtveřicí jsou spojeny některé nepravdy, mýty a konspirace.
Tou nejznámější, která se na povrchu drží již neuvěřitelných 55 let, je tvrzení, že baskytarista, zpěvák a autor či spoluautor mnoha hitů Paul McCartney je již od roku 1966 po smrti a na jeho místě zaskakuje dvojník, kterého konspirátoři nazývají Faul neboli Falešný Paul.
Co se mělo stát?
Při nahrávání 9. listopadu 1966 se členové Beatles ve studiu pohádali a rozčilený Paul odjel. Ovšem měl těžkou autonehodu a v důsledku zranění zemřel.
A protože se ostatní „Brouci“ báli, že by fanoušci tuto zprávu neunesli, rozhodli se nahradit Paula na nějakou dobu dvojníkem a zprávu o smrti svého spoluhráče a kamaráda oznámit později.
Vybrán byl Billy Shears, jenž se krátce před tím stal vítězem soutěže o nejlepšího dvojníka Paula McCartneye.
A protože se Billy jako Paul „chytil“, pokračovala kapela v hraní, aniž by Paulovu smrt veřejně oznámila. Jen se postupně snažila fanouškům tuto informaci sdělit různými utajenými vzkazy a podprahovými sděleními.
Ovšem již samotná nehoda jako by vypadla z vysílání slavného Rádia Jerevan. Paulův Mini Cooper skutečně těžce boural. Jenže k havárii došlo o rok později, za volantem ani ve voze neseděl Paul McCartney a řidič při nehodě nezemřel…
Skutečně tajná znamení?
Jenže jak už to bývá zvykem, zpráva o údajné Paulově smrti stejně na veřejnost prosákla, a tak fanoušci začali pátrat po jakémkoli náznaku, jenž by jim tuto domněnku potvrdil.
A tak si například pouštěli některé písně pozpátku, protože ve slavné baladě Strawberry Fields Forever ovšem puštěné právě zpětným chodem se prý dá zaslechnout, jak John Lennon zpívá „… I buried Paul“, neboli „pohřbil jsem Paula“. Další narážky mají být i v písních Taxman, Glass Onion či Revolution 9.
Ještě větší obliby však dosáhlo dešifrování vzkazů, sdělovaných prostřednictvím přebalů jednotlivých alb.
Řezníci, OPD a slavný přechod
Prvním obalem, který měl přiznávat Paulovu nehodu a smrt, bylo deváté album Yesterday and Today, vydané v USA v roce 1966, na kterém členové kapely pózují v řeznických pláštích s kusy krvavého masa a bezhlavými panenkami.
Zde však poněkud kulhá časová souslednost, neboť album bylo nahráno od června 1965 do května 1966, vydáno 15. června 1966, ale k Paulově nehodě mělo dojít až v listopadu téhož roku. To však konspirátorům nevadí…
O rok později vyšlo slavné album Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band, jež se má odkazy přímo hemžit.
A tak je například nášivka s písmeny O.P. D, kterou má Paul McCartney na uniformě, znamenat Officially Pronounced Dead, tedy „oficiálně prohlášen za mrtvého“, a navíc je Paul jediným členem, který je na rubové straně alba otočen zády.
Ve skutečnosti však písmena znamenají Ontario Police Department, či jde jen o nic neznamenající zkratku.
A doslova potěšením konspirátorů je obal alba Abbey Road z roku 1969 s již ikonickou fotkou Beatles na přechodu pro chodce.
John je do bílého oblečen jako alegorie anděla, vítajícího Paula v nebi, Ringo v černém má být smutečním řečníkem a George v džínách symbolizuje hrobníka. Paul jde jako jediný vpřed opačnou nohou, a navíc je bosý, což má být symbol smrti.
A cigaretu drží v pravé ruce, přestože je levák – to má být důkaz, že na snímku je dvojník.
Poznávací značka Volkswagenu stojícího za muzikanty zní LMW 28 IF, což konspirátoři vykládají jako sdělení „Linda McCartney Widow“ (vdova Linda McCartney) a 28 IF znamená, kolik by Paulovi bylo v době vydání alba, pokud by žil, proto ono anglické If (jestliže, kdyby, pokud).
Ovšem samozřejmě existuje vysvětlení, proč je Paul jediný na snímku bez bot. Další z řady snímků, které byly toho dne pořízeny, totiž ukazuje, že byl obut do sandálů, které se ale fotografovi pro finální fotografii nelíbily…
Lennonovy žertíky
I obal alba Magical Mystery Tour má ukrývat tajné indicie. John Lennon prý prosadil, aby Paul byl na obalu v kostýmu mrože, který má být považován za symbol smrti.
A o dva roky později si John ještě přisadil, když v písni Glass Onion zpíval“ … Well here’s another clue for you all.
The walrus was Paul (Mám tu pro vás další indicii. Ten mrož byl Paul).
Fámu o Paulově smrti ostatně členové skupiny rádi přiživovali, neboť jim přinášela pozornost fanoušků i médií, což mělo zpětný efekt ve vyšším prodeji desek.