Po smrti praotce Čecha nastává podle Jiráska doba bezvládí a krvavých bitek mezi různými kmeny. Když se zlo rozmáhá čím dál více, stařešinové rodu chtějí vyhledat muže, který by jim vládl a soudil je. Do hry se dostává tajemný vládce Krok.
„I uradili se, že pošlou k Lechovi, bratru Čechovu, aby na se přijal správu lidu. Lech však, nemaje v úmyslu v Kouřiště zůstati, odepřel, ale poradil jim za správce a soudce Kroka, starostu mocného rodu.
Ten obýval na hradě, jenž po něm slul, mezi lesy nad Mží řekou, opodál dědiny Zbečna.“ Kdo to vlastně byl Krok?
Záhada jeho sídla
Kronikář Kosmas (asi 1045 – 1125) se o něm sice moc nerozepisuje, ale zmiňuje se o jeho výborné pověsti mezi lidmi.
Je to muž „za těch časů naprosto dokonalý, rozvážný a důmyslný.“ Lidé z celé země se k němu sbíhají jako včely k úlům, aby je rozsoudil. Záhadou je jeho sídlo u Zbečna. Tam jsou sice skutečně zbytky knížecího dvorce, jenže pocházejí až ze 12. století!
U řeky Mže bylo tehdy centrum života, ale kde bylo soudcovo první sídlo, dosud nevíme. Koryto Mže ale kdysi teklo jinde než dnes.
Bydlel na oppidu ve Strakonicích?
Na mincích z podmokelského pokladu (objeven r. 1771), jsou podle knihy „Keltský svět“ oxfordského profesora archeologie Barryho Cunliffa (*1939) vyražena jména keltských vládců a vyskytuje se mezi nimi i „Crocco.“ Kosmas ho pojmenovává stejně.
Protože blízko Podmokel leží stradonické oppidum, dává se poklad do souvislosti s keltským hradištěm. Mohl Krok bydlet na stradonickém oppidu? Jde o zatím neprokázanou domněnku.
Jméno Crocco se objevuje i ve starých francouzských kronikách. Má být králem Alemanů nebo Vandalů a žije v 3. – 5. století. Kosmas, který studuje v Lutychu (v dnešní Belgii), tyto prameny pravděpodobně zná. Mohl si proto jeho jméno „vypůjčit“ do svého příběhu.
Tajemný soudce
Kronikář Václav Hájek z Libočan (†1553) dokonce rozvádí Krokův osud do podrobností a tvrdí, že umírá jako šestaosmdesátiletý. Kde na to přišel, to ví jenom on sám. Jeho dílu se nedá věřit, často si totiž vymýšlí.
Historik František Palacký (1798–1876) se při svém studiu této pověsti domnívá, že Krok je jedním z potomků franského kupce Sáma (vládne v letech 622 – 658). Nejpravděpodobněji syn snad nebo vnuk. Důkazy ale chybí, proto původ Kroka je zatím neobjasněn.