Většina lidí věří, že kruhy v obilí vyrábějí vtipálci pro pobavení. Pomocí latěk, natažených provazů a měřících pásem ničí vzrostlé klasy tak, aby vytvořili často i dokonalá umělecká díla. Ale je tomu tak skutečně ve všech případech?
Dne 7. července 1996 se objeví jeden z nejproslulejších obrazců v jižní Anglii v hrabství Wiltshire na poli, které sousedí se Stonehenge, nejznámější pravěkou megalitickou památkou na světě. Kruhy jsou jedním z nejpůsobivějších děl tohoto druhu.
Formace proslula pod jménem Julia Set, protože připomíná stejnojmenný matematický fraktál (členitý geometrický tvar, který lze rozdělit na části, jež jsou každá zmenšenou kopií celku).
Rušné místo s turisty
Kruhy jsou pozoruhodné nejen kvůli své ucelenosti a kráse, ale také kvůli několika odlišnostem od jiných kruhů. Objeví se totiž za slunného dne naproti rušnému turistickému místu, obklopeného silnicemi s hustým provozem.
Formace je poprvé zaznamenána z malého letadla v 18:15 hodin. Pilot letí nejprve nad polem s pasažérem v 17:30 a lán obilí je neporušený. Pilot přistane na nejbližším letišti a natankuje na další let. Znovu přeletí nad polem v 18:15 a jasně vidí už ucelenou formaci Julia Set.
Vířící oblak mlhy
Někteří z řidičů z blízké silnice dosvědčí, že nemohli věřit vlastním očím, proto zastavili: „Bylo to jako zjevení. Nad polem se objevil ojedinělý oblak mlhy, který vířil dokola a pod ním se zvětšovaly kruhy formace.
A jak se zvětšovaly, mlha se nad nimi zvedala a zvětšovala se zároveň s kruhy. Mlha se pohybovala asi 60 až 100 centimetrů nad zemí a vířila stále rychleji, jak se formace zvětšovala.“ Jev neprovázel žádný vítr ani prach.
Než se utvořila celá formace, trvalo to podle svědků asi 20 minut, ačkoliv nikdo z nich to přesně neví, protože ztratili pojem o čase.
Magnetické síly
Formace se skládá ze 149 kruhů ve spirálovém vzorci, dlouhém necelých 300 metrů a asi 147 metrů širokém. Odborníci objeví, že formace je energeticky spojena se Stonehenge magnetickými liniemi. Nad těmito fakty zůstává rozum stát.
Pokud za dobu vzniku považujeme pilotem dosvědčených 45 minut, museli by vtipálci zvládnout vytvořit za každou minutu čtyři kruhy.
Neviditelní vtipálci?
Navíc by museli celou dokonalou formaci v tomto čase ještě podrobně vyměřit, což by nezvládli ani velmi zkušení geodeti. A to vše udělat zcela nepozorovaně, i když se kolem pohybovalo desítky návštěvníků Stonehenge a svědků, kteří viděli jen rotující mlhu.
Už sice existují teorie, jak je možné cestovat časem nebo levitovat nad zemí, ale to, aby lidé byli neviditelní, ještě nikdo nevymyslel.