Skip to content

HD 189733 b: První barevná planeta mimo naši soustavu!

Mars je červený, Neptun modrý, Saturn žlutý, Země zelenomodrá. Ovšem své barvy mají samozřejmě i exoplanety. Zatím však bylo nanejvýš obtížné určit, jaké konkrétně.

Letos si však astronomové připsali úspěch i v tomto ohledu. Bylo zjištěno, že planeta HD 189733 b, která se nachází v souhvězdí Lištičky, je azurově modrá. Toto zjištění bylo učiněno pomocí věrného pomocníka zvaného Hubbleův teleskop.

02 -
Při pozorování Saturnu z dálky je planeta světle žlutá, což způsobuje vrstva mraků s nejasnými pásy různých barevných odstínů.

„Určení barvy planety je opravdovým prvenstvím, předtím jsme to u planety mimo naši sluneční soustavu nikdy nedokázali,“ řekl Frederic Pont z anglické Exeterské univerzity. Planeta se pohybuje blízko své mateřské hvězdy a je plynná.

Patří tedy mezi tzv. horké Jupitery, její velikost vskutku odpovídá největší planetě sluneční soustavy.

03 -
Americká pošta vydala arch známek, které ukazují planety sluneční soustavy v barvách reálných i v jiných spektrech.

Planeta je sice modrá jako Země, tím však veškerá podobnost s naší domovinou končí. Podmínky jsou na ní vskutku ďábelské s teplotami přesahujícími 1000 stupňů Celsia a větrem o rychlosti 7000 kilometrů za hodinu.

Nedá se tedy předopkládat, že by tato planeta mohla hostit život.

04 -
Modrá je mezi planetami zřejmě oblíbená barva, obléká ji i Neptun

Její modrá barva nepochází z oceánů, ale ze silikátových částeček, které víří kolem planety. Prostým okem však barvu rozeznat nelze. Vědcům se ji podařilo určit až díky spektrografům, které měří vlnovou délku světla.

This illustration shows a
Potenciální obyvatelé planety HD 189733b by na své obloze mohli pozorovat i Slunce.

HD 189733 b, katalogizovaná také jako V452 Vulpeculae, je exoplaneta hvězdy HD 189733. Je vzdálena asi 63 světelných let od Slunce, není tedy od nás zas tolik vzdálená. Jde zároveň o první exoplanetu, na níž byl zjištěn metan.

Foto: NASA, ESA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …