Náhorní plošina nad Kounovem u obce Domoušice v lounském okrese skrývá tajemství, které už spoustu let archeologům nedává spát. Kounovské kamenné řady bývají označovány za pravěkou megalitickou observatoř.
Jejich objevitelem se roku 1934 stal kounovský učitel Antonín Patejdl (1909–1973). Píše o nich jako o „jedinečné prehistorické stavbě nejen u nás, nýbrž v celé střední Evropě“.
Během 20. století sice proběhlo několik výzkumů kamenů, ale bohužel během nich nikdy nedošlo k přesnému datování vzniku řad.
Plošina porostlá lesem
Například roku 1996 se odebraly vzorky pro pylovou analýzu. Odbornice Vlasta Janovská se na jejím základě domnívá, že v době vzniku řad nebyla plošina ještě porostlá lesem.
Objevují se různé teorie, k čemu kounovské řady sloužily, od zmiňované observatoře až po středověké označení hranic polí či lesa.
Ukazuje na Slunce
Za nejpravděpodobnější možnost se však považuje právě zmiňovaná observatoř. Spojnice mezi významnými kameny v projekci na obzor totiž ukazují polohy některých nebeských objektů, například Slunce.