Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou.
Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) z newjerseyského Hobokenu.
O stinných stránkách jeho naplno prožitého života slyšel něco málo snad každý, jak ale vypadá celá tato mozaika?
Komplikovaný zrod hvězdy
Přitom stačilo málo a žádnou bychom nemuseli sestavovat. Frankie totiž přijde na svět v kuchyni svých rodičů 12. prosince 1915 a zprvu se zdá, že jak rychle přišel, tak rychle zase odejde.
Frankie je drobný, zbarvený do modra a v podstatě nedýchá… Jeho babička, která je porodu přítomna, vezme zdánlivě mrtvý plod, omyje jej pod studenou vodou a lehce ho udeří do zad.
V tu chvíli je Sinatra zpátky, ovšem s jizvami, které mu zůstanou navždy a které vždy pečlivě zamaskuje pod vrstvou make-upu. Ty vznikly při pokusech přivést tak malý plod k životu…
Ze samoty ke zpěvu
Za několik málo let bude mít neduživý chlapec snad vše, o čem může muž snít. Než ale dospěje do této fáze, musí si projít takřka osamělý složitým dospíváním. Na mladíka, jedináčka, syna italských imigrantů, se kamarádi příliš nelepí.
Příliš podpory pro své sny Sinatra nenachází ani u vlastních rodičů, kteří vnímají synovu touhu stát se zpěvákem spíše jako doplňkový koníček. Když jeho matka konečně rozpozná talent, jenž ve Frankiem dřímá, udělá vše pro to, aby své sny mohl realizovat.
Vystupování s lokálními kapelami na sebe nenechá dlouho čekat a už v roce 1942 se Sinatrovi otevírají dveře k rozjezdu vlastní sólové kariéry.
Nejlepšími kamarády lidé z podsvětí
Zakrátko trumfne svůj hudební idol, zpěváka Binga Crosbyho (1903–1977), a vytvoří si solidní fanouškovskou základnu. Stane se i hercem. Je z něj hvězda nejvyššího formátu. Disponuje penězi, vlivem, slávou. Nechybí mu takřka nic.
Ani vazby na podsvětí, které vždy důsledně popírá. Důkazy v podobě profilu FBI, jež jej sleduje, však hovoří jasně. Ostatně je i veřejně známo, že jedním ze Sinatrových dobrých přátel je šéf chicagské mafie Sam Giancana, a vlastně celá jeho mafiánská parta.
Sblížit se má ale také s bratry Fischettovými, Josephem a Charlesem, kteří jsou proslulí prováděním ilegálních operací v rámci hazardních her. To ale není vše. Sinatra se údajně spolčil i s mafiány z Detroitu, konkrétně s Anthonym a Vitem Giacaloniovými.
Styky s podsvětím se mu náramně hodí – kdykoli, když chce vypovědět smlouvu, kterou uzavřel, pošle za druhou stranou právě tyto chlápky.
FBI vždy za rohem
Cena mafiánů na oplátku je směšná. Stačí, aby umělec bossům předvedl některé své číslo, a všichni jsou spokojení. Ačkoli o tom Sinatra odmítá mluvit, jeho činy jsou viditelné na každém kroku.
Za své přátele se nestydí a je s nimi mnohokrát spatřen, stejně tak neskrývá svou vášeň pro hazard, peníze, a především ženy. FBI vše pečlivě pozoruje, nenaskytne se jí ale příležitost, kdy by musela zasáhnout a umělce zatknout.
Celý spis FBI na legendárního zpěváka a herce instituce zveřejní až po Sinatrově smrti v roce 1998.
Svádění, nebo cizoložství?
Za mříže se hudební legenda ale přece jen dostane, ovšem ještě předtím, než se stane celosvětově slavnou. Píše se rok 1938, kdy je Sinatra zatčen za „svedení“.
Skutečně, osamělý Frankie slíbí ženě z New Jersey, že si ji vezme, načež s ní promptně „skočí do postele“. Vyšetřovatelé vnímají trestnost Sinatrova jednání v tom, že proto, ženoa svolila k sexu s ním, nabídne jí falešný slib manželství.
Brzy se však ukáže, že žena již vdaná je. Vyšetřovatelé nicméně trvají na potrestání Sinatry, jehož za tento čin udá jeho vlastní bývalá přítelkyně. Obviní jej tedy nikoli ze svedení, ale z cizoložství.
Sinatra stráví za mřížemi několik hodin, načež zaplatí kauci a obvinění je staženo. Pro současného čtenáře možná úsměvná a malicherná příhoda, tehdy všudypřítomná realita.
Pro Kennedyho by se rozkrájel
Záře reflektorů, naplněné sály, hromada peněz a za zády mafiáni, kteří vyřeší kdejaký nepříjemný problém. Přesto Sinatrovi na vrcholu slávy schází ještě něco – moc. Rád by měl nějaký politický vliv, chtěl by věci rozpohybovat.
Jako zapálený podporovatel Demokratické strany fandí mladému nadějnému Johnu F. Kennedymu (1917–1963), s nímž se osobně zná, a dokonce jej představí své přítelkyni Judith Campbellové.
Jakmile Kennedy veřejně oznámí svůj záměr kandidovat na post nejvyšší, Sinatra se vloží do prezidentské kampaně a svou slavnou tvář využije pro nasbírání co nejvíce hlasů.
Nebojí se organizování dárcovských večeří, účasti v rádiových reklamách ani pronájmu svého soukromého letadla právě Kennedymu. Ústřední písní Kennedyho kampaně se navíc stává Sinatrova hitovka High Hopes (Velké naděje).
Sinatrovo angažmá v kampani je obestřeno tajemstvím, spekuluje se totiž o tom, že Kennedyho otec Joseph Kennedy chtěl využít Sinatrových konexí s mafií, jež by dopomohly Johnovi k nasbírání ještě více hlasů ve volbách.
Intriky vše zhatí
Jsou to ale opět mafiáni, kteří stojí za rozbitím pevného přátelství Kennedyho a Sinatry. FBI upozorní Kennedyho bratra Roberta na telefonáty přímo z Bílého domu, jež vedou k Judith Campbellové a zprostředkovaně až k chicagskému bossovi Samu Giancanovi.
Vazby mezi Sinatrou a Kennedym jsou tak pod tlakem okolí zpřetrhány. Telefonní odposlechy FBI dále naznačují, že Sinatra měl mít krátký románek s Kennedyho vdanou sestrou. Nebyl by to ovšem Sinatra, aby neměl vše spočítané.
Svým vztahem s Kennedyho sestrou Pat chtěl zajistit, aby Pat zatlačila na Kennedyho bratry. Ti měli následně upustit od sledování aktivit jeho mafiánských přátel. Zamotaná situace ale vedla k nevyhnutelnému – vztah mezi Kennedyovými a Sinatrou je v troskách.
Divoká manželství
Otázka Sinatrových vztahů je taktéž velmi ožehavá. Za svůj život se umělec čtyřikrát ožení, seznam jeho románků by ale vydal na celou knihu. Smyslný Sinatra dokáže ženy nejen okouzlit, ale bohužel i bez okolků podvést.
Se svou první ženou Nancy Barbatovou má tři děti, včetně synka Franka juniora, vztah ztroskotá na četných Sinatrových nevěrách.
Snad nejviditelnější je pro veřejnost sňatek Sinatry s herečkou Avou Gardnerovou, a to díky častým hádkám a bojům, které před okolím rozhodně neskrývají. „Italská domácnost“ se projevuje nadměrným pitím obou manželů a také románky, které mají on i ona.
Následuje rozvod a další sňatek tehdy už jednapadesátiletého Sinatry s jednadvacetiletou herečkou Miou Farrowovou. Své poslední ano si Sinatra řekne s Barbarou Marxovou, jež o soužití s ním vypovídá po jeho smrti. Sinatru přirovná k postavě Jekylla a Hydea.
V jednu chvíli je pečujícím manželem, obdarovávajícím svou choť, za chvíli se však změní v muže, který křičí a vyhrožuje.
Všudypřítomné psychické problémy
„Byl bipolárním, náladovým a komplikovaným mužem, který hodně pil, se smyslem pro přeměnu této role v celebritu,“ říká o něm výstižně jeho životopisec J. Randy Taraborrelli.
Sinatra se dokonce několikrát za život pokusí spáchat sebevraždu – pokusí se zastřelit a strká hlavu do trouby, když předtím pustil plyn. Kontroverzní, ale geniální umělec nakonec umírá v roce 1998 na infarkt ,obklopený manželkou a svými třemi dětmi.