Skip to content

Swingová revolta proti Hitlerovi: Jazzové tanečníky posílali nacisté do koncentráku

Podzim roku 1941. Mladík s vlasy „na havla“, vymóděný do kostkovaného saka, úzkých kalhot a bot zvaných „maďary“ stiskne zvonek u secesních dveří bytu v pražském činžáku. Doprovází ho blonďaté děvče. Za chvíli se nenápadně pootevřou dveře a z nich se vysune ruka.

„Vstupné,“ ozve se hlas z nitra bytu. Mládenec vytáhne pod sakem ukrytou láhev vína.

Podá ji ruce, která po ní dychtivě chňapne. „Můžete dál,“ řekne vzápětí hlas. Teď už zní o poznání příjemněji. Dveře se otevřou trochu více a pár rychle, téměř konspirativně, vklouzne dovnitř. Obsah láhve okamžitě putuje do malé vaničky umístěné v předsíni.

Nějaká tekutina podivné barvy tam už je, a protože dosud chybí další dva páry, určitě jí ještě trochu přibude. Sotva je osazenstvo chystaného mejdanu kompletní, hostitel bere do ruky vařečku a směs ve vaničce zamíchá.

Sběračkou ji potom rozlévá do připravených skleniček. Všichni ucucávají namíchaný „koktejl“. Chutná příšerně, ale nikdo to nepřizná. Vzápětí hostitelka přiloží desku na gramofon a bytem se začínají rozléhat tóny jazzové hudby.

Páry se rozvlní v jejím rytmu. Swingový dýchánek s příchutí zakázaného ovoce začíná.

Adolf Hitler odsuzuje jazz jako židovsko-negerskou hudbu.

Češi se nesmějí bavit

Mládež oblečená v potápkovském stylu (u mužů volné kostkované sako, úzké kalhoty, rámové boty na vysokých podrážkách zvané maďary a typický účes s delšími vlasy vzadu „na havla“) si hýčká pocit, jak odvážně protestuje proti nacismu.

V dubnu 1941 totiž zakazuje státní tajemník Karl Hermann Frank (1898 – 1946) v Protektorátu Čechy a Morava tanec. Důvod je jasný: Když němečtí vojáci Wehrmachtu umírají na frontách 2. světové války, není přípustné, aby se Češi bavili!

Tancechtivým lidem se říká potápky. Co to znamená, vysvětluje současný hudební publicista a muzikolog Lubomír Dorůžka: „Bylo to odvozené od oblíbené taneční figury, kdy se při tanci člověk pravým ramenem potopil a levým ramenem vynořil zpátky nahoru.“

Státní tajemník Protektorátu Čechy a Morava má jasno. Tanec se musí zakázat!

Zrůdné hříčky přírody

Říšskoněmecký kancléř Adolf Hitler (1889 – 1945) odsuzuje jazz jako „negersko- židovskou hudbu“, kterou skládají Černoši a šíří Židé. Čistá německá rasa se nesmí něčím tak podřadným vůbec zabývat! Podobnou strategii razí i protektorátní úřady.

Někdy stačí i maličkost, když si Sicherheitsdienst (zpravodajská služba nacistů) všimne, že česká potápkovská mládež říká pražskému Václavskému náměstí Trafalgar. Považuje to za projev sympatií k USA a Velké Británii, tedy německým nepřátelům.

„Tyto zrůdné hříčky pražské přírody si říkají „trafíci“ nebo „svingaři“, poněvadž jejich shromaždištěm je část Václavského náměstí, jíž říkají Trafouš … a jejich nejmilejší zábavou tanec swing,“ píše znechuceně o zkažené mládeži v roce 1941 jazykovědec Josef Beneš (1902 – 1984) v časopise Naše řeč.

Swingová hudba je spojena i s určitou módou a střihy vlasů. Mladí se veselí při tanci, i když i to už začíná být trestné…

Jak obejít zákazy

Je zle. Němci tanečníky začínají pronásledovat. V Plzni dojde v březnu 1941 k zatčení jednoho potápky, dělníka ze Škodovky. Mládenci s „havlem“ nesmí veřejně vystupovat a pražští ředitelé středních škol zakazují studentům chodit v potápkovském oblečení do školy.

Jenže taneční fanoušci si vědí rady, jak zákazy obelstít. Nesmí se tancovat jinde než v tanečních školách? Chodí tedy hned do několika tanečních kurzů najednou, takže příležitost si zatrsat dostanou denně.

Sicherheitsdienst reaguje zprávou, že se vyskytují „pokusy o obcházení nařízení o zákazu tance růstem počtu tanečních kurzů.“ Také se ukrývají do soukromí a pořádají utajené mejdany v bytech. Sejde se při tom několik párů a vstupenkou je obvykle láhev alkoholu.

Tančí se a vesele popíjí.

Obliba swingových večírků stoupá navzdory tomu, že příznivci této hudby jsou pronásledováni.

„Černošská hudba měla za protektorátu obrovský ohlas u mládeže, která sympatizovala i se samotnými Američany. A z takového politického vlivu nemohli být Němci nadšeni, ač i jejich důstojníci „zakázanou“ hudbu poslouchali,“ objasňuje současný český historik Petr Koura důvod nacistické nenávisti.

V Německu dokonce vzniká hnutí Swing Jugend, jako reakce na spořádanost Hitlerjugend. Nacistická moc se s nimi ovšem nepáře. 18. srpna 1941 zatýká asi 300 členů hnutí. Nechává jim ostříhat vlasy a ty nejradikálnější posílá rovnou do koncentračních táborů.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čokoládové cupcakes s mascarpone krémem
panidomu.cz

Čokoládové cupcakes s...

Malé dortíky zdobené smetanovým...
Ostrov, kde si hráli obři
enigmaplus.cz

Ostrov, kde si hráli obři

Na mapách má tento ostrov tvar otisku lidské...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Démonologova libůstka: Provozuje muzeum strašidelných hraček
enigmaplus.cz

Démonologova libůstka:...

Ďábelské předměty, jako suvenýry,...
Život mě nešetřil!
skutecnepribehy.cz

Život mě nešetřil!

Prožila jsem si roky, kdy...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...