Domů     Swingová revolta proti Hitlerovi: Jazzové tanečníky posílali nacisté do koncentráku
Swingová revolta proti Hitlerovi: Jazzové tanečníky posílali nacisté do koncentráku

Podzim roku 1941. Mladík s vlasy „na havla“, vymóděný do kostkovaného saka, úzkých kalhot a bot zvaných „maďary“ stiskne zvonek u secesních dveří bytu v pražském činžáku. Doprovází ho blonďaté děvče.

Za chvíli se nenápadně pootevřou dveře a z nich se vysune ruka. „Vstupné,“ ozve se hlas z nitra bytu. Mládenec vytáhne pod sakem ukrytou láhev vína.

Podá ji ruce, která po ní dychtivě chňapne. „Můžete dál,“ řekne vzápětí hlas. Teď už zní o poznání příjemněji. Dveře se otevřou trochu více a pár rychle, téměř konspirativně, vklouzne dovnitř. Obsah láhve okamžitě putuje do malé vaničky umístěné v předsíni.

Nějaká tekutina podivné barvy tam už je, a protože dosud chybí další dva páry, určitě jí ještě trochu přibude. Sotva je osazenstvo chystaného mejdanu kompletní, hostitel bere do ruky vařečku a směs ve vaničce zamíchá.

Sběračkou ji potom rozlévá do připravených skleniček. Všichni ucucávají namíchaný „koktejl“. Chutná příšerně, ale nikdo to nepřizná. Vzápětí hostitelka přiloží desku na gramofon a bytem se začínají rozléhat tóny jazzové hudby. Páry se rozvlní v jejím rytmu. Swingový dýchánek s příchutí zakázaného ovoce začíná.

Adolf Hitler odsuzuje jazz jako židovsko-negerskou hudbu.
Adolf Hitler odsuzuje jazz jako židovsko-negerskou hudbu.

Češi se nesmějí bavit

Mládež oblečená v potápkovském stylu (u mužů volné kostkované sako, úzké kalhoty, rámové boty na vysokých podrážkách zvané maďary a typický účes s delšími vlasy vzadu „na havla“) si hýčká pocit, jak odvážně protestuje proti nacismu.

V dubnu 1941 totiž zakazuje státní tajemník Karl Hermann Frank (1898 – 1946) v Protektorátu Čechy a Morava tanec. Důvod je jasný: Když němečtí vojáci Wehrmachtu umírají na frontách 2. světové války, není přípustné, aby se Češi bavili!

Tancechtivým lidem se říká potápky. Co to znamená, vysvětluje současný hudební publicista a muzikolog Lubomír Dorůžka:

„Bylo to odvozené od oblíbené taneční figury, kdy se při tanci člověk pravým ramenem potopil a levým ramenem vynořil zpátky nahoru.“

Státní tajemník Protektorátu Čechy a Morava má jasno. Tanec se musí zakázat!
Státní tajemník Protektorátu Čechy a Morava má jasno. Tanec se musí zakázat!

Zrůdné hříčky přírody

Říšskoněmecký kancléř Adolf Hitler (1889 – 1945) odsuzuje jazz jako „negersko- židovskou hudbu“, kterou skládají Černoši a šíří Židé. Čistá německá rasa se nesmí něčím tak podřadným vůbec zabývat! Podobnou strategii razí i protektorátní úřady.

Někdy stačí i maličkost, když si Sicherheitsdienst (zpravodajská služba nacistů) všimne, že česká potápkovská mládež říká pražskému Václavskému náměstí Trafalgar. Považuje to za projev sympatií k USA a Velké Británii, tedy německým nepřátelům.

„Tyto zrůdné hříčky pražské přírody si říkají „trafíci“ nebo „svingaři“, poněvadž jejich shromaždištěm je část Václavského náměstí, jíž říkají Trafouš … a jejich nejmilejší zábavou tanec swing,“ píše znechuceně o zkažené mládeži v roce 1941 jazykovědec Josef Beneš (1902 – 1984) v časopise Naše řeč.

Swingová hudba je spojena i s určitou módou a střihy vlasů. Mladí se veselí při tanci, i když i to už začíná být trestné...
Swingová hudba je spojena i s určitou módou a střihy vlasů. Mladí se veselí při tanci, i když i to už začíná být trestné…

Jak obejít zákazy

Je zle. Němci tanečníky začínají pronásledovat. V Plzni dojde v březnu 1941 k zatčení jednoho potápky, dělníka ze Škodovky.

Mládenci s „havlem“ nesmí veřejně vystupovat a pražští ředitelé středních škol zakazují studentům chodit v potápkovském oblečení do školy. Jenže taneční fanoušci si vědí rady, jak zákazy obelstít. Nesmí se tancovat jinde než v tanečních školách?

Chodí tedy hned do několika tanečních kurzů najednou, takže příležitost si zatrsat dostanou denně.

Sicherheitsdienst reaguje zprávou, že se vyskytují „pokusy o obcházení nařízení o zákazu tance růstem počtu tanečních kurzů.“ Také se ukrývají do soukromí a pořádají utajené mejdany v bytech. Sejde se při tom několik párů a vstupenkou je obvykle láhev alkoholu. Tančí se a vesele popíjí.

Obliba swingových večírků stoupá navzdory tomu, že příznivci této hudby jsou pronásledováni.
Obliba swingových večírků stoupá navzdory tomu, že příznivci této hudby jsou pronásledováni.

 „Černošská hudba měla za protektorátu obrovský ohlas u mládeže, která sympatizovala i se samotnými Američany.

A z takového politického vlivu nemohli být Němci nadšeni, ač i jejich důstojníci „zakázanou“ hudbu poslouchali,“ objasňuje současný český historik Petr Koura důvod nacistické nenávisti.

V Německu dokonce vzniká hnutí Swing Jugend, jako reakce na spořádanost Hitlerjugend. Nacistická moc se s nimi ovšem nepáře. 18. srpna 1941 zatýká asi 300 členů hnutí. Nechává jim ostříhat vlasy a ty nejradikálnější posílá rovnou do koncentračních táborů.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
Dává jí úkol, který splnit nemůže. Donutit rodiče, aby jí hned povolili se vdávat. Taková opovážlivost! To si nemůže dovolit. Je jasné, že tohle znamená jediné: definitivní konec. Bernardine Eugénie Désirée Clary (1777–1860) z francouzského Marseille se v roce 1793 náhodně seznámí s Josephem Bonapartem. Setkává se i s jeho rodinou, zamiluje se do Josefova bratra Napoleona (1769–1821) a […]
Historie
Příchod Slovanů k nám: Dorazili do Čech z bělorusko-ukrajinského pomezí?
Langobardi v 5. století proti proudu Labe projdou Čechami a zastaví se na Moravě. Roku 568 odsud odejdou a dorazí až do severní Itálie. A co je pro nás nejvýznamnější? Kolem roku 500 už v Čechách sídlí Slované! Je jich málo a doklady o nich jsou řídké. Za nejstarší nejspíše můžeme považovat zmínku byzantského dějepisce Prokopia (*490), […]
Historie
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
Lidé se do chalupy přicházejí rozloučit se svým sousedem hospodářem. Chvíli postojí, pokřižují se a tiše odejdou. Smrti se nebojí, považují ji za součást života… V Legendě o Ostojovi, sedlákovi žijícím u nás ve 12. století, líčí současný historik Zdeněk Smetánka jeho smrt. Tělo mrtvého sedláka leží na slaměné podestýlce uprostřed jizby v chalupě. „Důkaz, proč neležel […]
Historie
4 nejstarší sportovní trofeje: Na jachtařské zápolení dohlíží samotná královna!
V kalendáři bychom sice nalistovali konec března, na fotbalovém stadionu poblíž Glasgow však vládne studený vítr. I tak diváci oděni v oblecích zvědavě sledují, jak skupinka fotbalistů křepčí a hrdě mává nablýskaným pohárem – kdyby jen věděli, že zrovna drží v rukou jednu z nejstarších trofejí sportovního světa. Carlisle Bells Rok:1599 Sport: Dostihy Ještě z […]
reklama
lifestyle
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující, […]
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
reklama
věda a technika
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky. […]
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
enigmaplus.cz
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
U výběžku české hranice s Rakouskem se nachází lokalita, kam mají být na přelomu let 1944 a 1945 nacisty sváženy záhadné bedny. Co odhalilo poválečné pátrání?   [gallery ids="134665,134666,
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn