Skip to content
reklama

SVĚT PANDEMIÍ: Co udeří jako další?

Přestože současná pandemie nového typu koronaviru je z medicínského hlediska tragédií, z toho historického a vědeckého se prozatím nejedná o tolik vážný problém. V historii lidstva se vědci a výzkumníci museli již potýkat s mnohem horšími „zabijáky“.

To, že lidská činnost dokázala tak zásadně změnit naše přirozené prostředí, není nutně negativní. Foto: Pixabay

Otázkou, kterou si v současné době pokládá snad každý, je, kdy to vše skončí. Může to trvat měsíce, roky… Podle vědců je však mnohem důležitější dokázat odpovědět na to, co udeří jako další a především kdy.

Pokud naše civilizace nepřejde na udržitelnější životní styl, bude pandemií přibývat, upozorňuje zpráva expertů z roku 2020.

Čekají na svou šanci

Jak naznačila světová pandemie nového typu koronaviru, lidstvo stále ještě může být ze strany přírody zaskočeno poměrně snadno. Vědci však i dále bijí na poplach, přestože nehodlají vyvolávat masivní vlny paniky, varují, že onemocnění covid-19 je pouhým začátkem.

Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) si v uplynulých měsících nechal vypracovat studii, ze které vznikla zpráva o biologické rozmanitosti a pandemiích, jež jasně naznačuje, že se pandemie budou nejspíše v dalších letech objevovat stále častěji, navíc se budou rychleji šířit a budou také více škodit světovému hospodářství, nejhorší na tom je, že budou také více smrtelné, než zmíněný covid-19.

Ze zveřejněné zprávy vyplývá, že současná pandemie je již šestou pandemií od roku 1918, kdy svět zdecimovala španělská chřipka.

blank
Poskytuje totiž také přesvědčivý důkaz o naší schopnosti řídit změnu potřebnou ke snížení rizika budoucích pandemií. Foto: Pixabay

Vědci zároveň podotýkají, že přestože je současný vir původem od zvířat, jeho šíření zcela jasně zapříčinila lidská činnost, stejně jako všechny předchozí pandemie. Specialisté odhadují, že u ptáků a savců se vyskytuje zhruba dalších asi 1,7 milionu v současnosti nepopsaných druhů virů, z nichž až 850 tisíc by mohlo mít schopnost nakazit lidi.

Za vším hledej člověka

Příčina pandemie covidu-19 ani jiné moderní pandemie není žádným velkým tajemstvím. Lidské činnosti, které způsobují změnu klimatu a ztrátu biologické rozmanitosti, také vyvolávají pandemické riziko prostřednictvím svých dopadů na naše životní prostředí.

Změny ve způsobu využívání půdy, rozšiřování a intenzifikace zemědělství a neudržitelný obchod, výroba i spotřeba narušují přírodu a zvyšují kontakt mezi volně žijícími živočichy, dobytkem, patogeny a lidmi.

A to je cesta k pandemiím,“ stojí ve vyjádření Petera Daszaka, prezidenta Ekologické aliance a předsedy semináře IPBES. Zpráva však neobsahuje pouze katastrofické scénáře, vědci se shodují na tom, že situaci lze ještě zachránit, výrazné pandemické riziko je možné snížit rapidním omezením lidské činnosti, jež narušuje biologickou rozmanitost.

Zjednodušeně řečeno jde o to, zachovat co nejvíce chráněných oblastí vládními opatřeními. Tato opatření jsou jediným možným způsobem jako omezit kontakt mezi lidmi a volně žijícími druhy zvířat, a tím zabránit přenášení potenciálně nebezpečných chorob.

Autoři navrhují vládnoucím mocnostem, aby se snažily dosáhnout zmiňovaných cílů zdaněním produkce i spotřeby masa a omezením dalších rizikových činností z hlediska vzniku virových epidemií, například obchodu s divokými zvířaty a lovu volně žijících živočichů.

Pomoc by mohla také lepší koordinace mezinárodních pandemických plánů.

Ještě není vše ztraceno

Odborníci přesto všechno tvrdí, že vědecká zpráva je nakonec vlastně poměrně pozitivní, lidstvo má údajně stále větší možnosti, jak předcházet pandemiím. Vše však naznačuje, že tím, jak se s nimi vypořádává dosud, své možnosti zcela ignoruje.

blank
Zároveň prospívá ochraně přírody a zmírňuje změnu klimatu. Foto: Pixabay

Lidský přístup fakticky stagnuje, protože zástupci vlád spoléhají pouze na pokusy o potlačení a následnou kontrolu nemocí, jakmile se objeví. Přitom výzkumníci zcela jasně dávají najevo, že není možné stále řešit následky s pomocí vakcín a terapií, když existují možnosti, jak těmto situacím předcházet.

Můžeme uniknout éře pandemií, ale to vyžaduje mnohem větší zaměření na prevenci místo reakce,“ řekl Daszak. Zpráva IPBES uvádí, že spoléhání se na reakce poté, co se nemoci objeví, je „pomalá a nejistá cesta“, která je navíc drahá a poškozuje ekonomiku i kvalitu lidských životů.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zkusili jsme na vlastní kůži: Cesta do minulých životů!
enigmaplus.cz

Zkusili jsme na vlastní kůži:...

Nad domky s plochými střechami se vyhoupne ostré slunce....
Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Poltergeist: Velmi hlučný spolubydlící
enigmaplus.cz

Poltergeist: Velmi hlučný...

Bojíte se bytostí zla? Děláte dobře. I když s...
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Douglas je nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas je nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Odříkaného největší krajíc, to u mě platí
skutecnepribehy.cz

Odříkaného největší krajíc, to...

Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně...
Déjà vu: Fenomén falešných vzpomínek?
21stoleti.cz

Déjà vu: Fenomén falešných...

Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás....
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha