Skip to content
reklama

Svět očima nemocného dítěte: Dětský hospic na Cibulce existuje ve virtuální realitě

Historickou usedlost Cibulka, která desítky let chátrala a od roku 2021 ji vlastní Nadace rodiny Vlčkových, je možné si už kompletně projít zrekonstruovanou. Její model totiž v reálné velikosti existuje ve virtuální realitě.

Se 3D brýlemi ho procházejí architekti a odborníci na dětskou paliativní péči v hale společnosti Virtuplex. Reálná stavba bude dokončena v roce 2026.

Dostatek prostoru pro malé pacienty a jejich rodiny, výhled z okna do zeleně, bezbariérové přístupy pro křesla i lůžka a kvalitní zázemí pro personál – ukázka z výčtu položek, které architekti společně s odborníky z praxe ověřovali a ladili k dokonalosti ve virtuálním modelu dětského hospice na Cibulce.

Ten jim umožnil ověřit důležité detaily a praktičnost plánu rekonstrukce celé usedlosti.

Moderní technologie pomáhají architektům v práci

„Díky této technologii procházíme v reálné velikosti prostory hospice, který vyroste v Praze na Cibulce. Ověřujeme jeho budoucí praktičnost a vše, co nejde vyčíst z architektonické studie na papíru,“ říká František Brychta, vedoucí projektu Cibulka a architekt.

Virtuální realita umožňuje také nadhled. „Převedení 3D modelu do virtuální reality v měřítku 1:1 nám otevírá možnost podívat se na jednotlivé části stavby nejen v nejmenším detailu, ale také „z nadhledu”. Díky tomu měli všichni, kdo u nás s modelem pracovali, unikátní možnost měnit měřítko a perspektivu a diskutovat všechny souvislosti a návaznosti – od samotného provozu centra až po vyladění detailů jednotlivých prvků na fasádě.

Nebo se třeba naprosto realisticky podívat, co přesně uvidí malí pacienti z okna, když se ráno probudí ve svých pokojích,” říká Michael Sido, ředitel marketingu Virtuplexu.

Společnost Virtuplex umožňuje práci a kooperaci ve virtuální realitě nad konkrétním projektem nejen fyzickou přítomností ve VR hale. Foto: Virtuplex

Místo pro rodiny s vážně nemocnými dětmi se otevře v roce 2026

Chátrající usedlost na Cibulce včetně přilehlých zahrad zakoupila Nadace rodiny Vlčkových na jaře v roce 2021. Současně se záměrem vybudovat zde dětský hospic tak zabránila totální devastaci historického objektu.

Stavba dětského hospice je jedním z prostředků, kterým Nadace rodiny Vlčkových naplňuje své hlavní poslání, kterým je zvýšení úrovně dětské paliativní péče v ČR. Nadace podporuje odborníky a zařízení z oboru prostřednictvím grantových výzev a zároveň se snaží téma představovat veřejnosti.

Ke zvýšení povědomí přispívá i video Na každé chvilce záleží a také různé aktivity pro veřejnost, například i aktuální výzva probíhající na Darujme.cz/pridej-se. Nadace věří, že čím více lidí bude tématu dětské paliativní péče rozumět a podporovat ho, tím lepší zázemí budou rodiny s vážně nemocnými dětmi ve společnosti mít.

Nadace plánuje otevřít celý obnovený areál usedlosti Cibulka, včetně nově postavené budovy dětského hospice, v pražských Košířích 22. října 2026. Toto datum je pro usedlost symbolické, jde o dvousetleté výročí úmrtí biskupa Thun-Hohensteina, který se na začátku 19.

století zasloužil o její největší rozkvět. Hlavní etapa stavebních prací začne na jaře 2024. Do té doby se bude architektonický plán díky virtuálnímu modelu usedlosti dále posouvat a vylepšovat, aby se případné nedostatky vychytaly dříve, než začne vlastní stavba.

blank
Usedlost Cibulka je nyní v dezolátním stavu. foto: Nadace rodiny Vlčkových
blank
Chátrající usedlost na Cibulce včetně přilehlých zahrad zakoupila Nadace rodiny Vlčkových na jaře v roce 2021. Foto: Nadace rodiny Vlčkových

V historických budovách usedlosti Cibulka vzniknou pokoje pro rodiče, místnosti určené pro terapie, stravovací prostory nebo sál, který bude sloužit především jako vzdělávací centrum pro experty pečující o vážně nemocné děti a jejich rodiny.

Nová budova dětského hospice bude naproti tomu naplňovat potřeby moderního špičkového zdravotnického zařízení. Zároveň má ambici být příjemným a milým místem, kde se nemocné děti a jejich blízcí budou cítit dobře.

Prostředí by nemělo působit nemocničním dojmem, spíš by mělo vytvářet prázdninový pocit. Charakteristická jsou velká okna, terasy a mnoho výhledů do přírody. I proto architekti budovu, kde bude celkem 12 pokojů pro pacienty, situovali do nejpůsobivější a nejklidnější části areálu.

„Děti a případně celé rodiny sem budou jezdit převážně na respitní, tzn. odlehčovací, pobyty. Péči o dítě, kterou obvykle obstarává na plný úvazek jeden z rodičů, tu převezmou odborníci, a rodina tak bude mít prostor si odpočinout a načerpat síly.

Budou mít příležitost třeba odjet na dovolenou se zdravým sourozencem, ale samozřejmě zůstat i tady s dítětem,” vysvětluje ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.

blank
Za proměnou celého areálu stojí tým Petr Hájek Architekti. Foto: Petr Hájek Architekti
blank
Za proměnou celého areálu stojí tým Petr Hájek Architekti. Foto: Petr Hájek Architekti

První dům bude hotový už na konci roku 2023

Jedná se o domek zahradníka v režii architekta Františka Brychty. Nadace rodiny Vlčkových v něm plánuje zřídit kavárnu pro veřejnost a v přilehlé části zahrady dětské hřiště.

Za proměnou celého areálu stojí tým Petr Hájek Architekti, který se svým návrhem uspěl v architektonickém workshopu, do kterého se přihlásilo 48 architektonických studií. Jedná se o náročnou přeměnu, protože kombinuje zachování historické usedlosti s výstavbou nového zařízení hospice s nejmodernější výbavou pro péči o malé nemocné pacienty tak, aby nová budova ve všech směrech co nejlépe zapadla do stávajícího areálu a zahrad.

blank
První se opraví domek zahradníka v režii architekta Františka Brychty. Foto: František Brychta, Ivana Dvořáková
blank
První se opraví domek zahradníka v režii architekta Františka Brychty. Foto: František Brychta, Ivana Dvořáková

„Historické budovy jsou komplikované a provoz zdravotnického zařízení má určité nároky. Vložit do Cibulky lůžkovou část hospice bez většího zásahu nebylo možné. A to jsme nechtěli. Proto jsme se rozhodli historické budovy, ve kterých bude administrativa a servis, doplnit o výstavbu nové části areálu splňující nároky péče o nemocné v 21. století.

Každý pokoj v moderní budově má svou vlastní soukromou terasu se zahradou. Tu si lze představit jako pokoj pod širým nebem, ze kterého je výhled na historickou část areálu. Z opačné východní strany moderní budovy budou moci pacienti vstoupit do zeleně venkovní společné zahrady,“ komentuje architekt Petr Hájek ze studia Petr Hájek Architekti, které má návrh rekonstrukce objektu na starosti.

Foto: Virtuplex, Nadace rodiny Vlčkových, Petr Hájek Architekti
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozpad vztahu kvůli nevěře?
nasehvezdy.cz

Rozpad vztahu kvůli nevěře?

Půvabná herečka...
Pravěk neskončil? Případy novodobých pozorování prehistorických monster!
enigmaplus.cz

Pravěk neskončil? Případy...

Skutečnost, že před miliony let vládli naší planetě...
Fototerapie: Mnohem víc než jen omlazení pokožky pomocí světla
iluxus.cz

Fototerapie: Mnohem víc než jen...

Umí zpomalit proces stárnutí pleti, ale také...
Prémiové domácí vinotéky
rezidenceonline.cz

Prémiové domácí vinotéky

Abychom měli z konzumace vína ten nejlepší požitek, měl by být...
V liberecké zoo se po 30 letech vylíhnul ohrožený sup hnědý
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo se po 30 letech...

V Zoo Liberec zažili radost, kterou 30 let nepamatují. V zázemí...
Záhadná civilizace: Proč neměly minojské paláce opevnění?
enigmaplus.cz

Záhadná civilizace: Proč neměly...

Zdi paláců starověké minojské kultury se řítí k zemi. Padají...
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
epochanacestach.cz

Městská hora v Berouně: Výhled...

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za...
Skončila v posteli s kolegou z televize?
nasehvezdy.cz

Skončila v posteli s kolegou...

Myslela si, že v něm...
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Švagr nás připravil o vysněný dům
skutecnepribehy.cz

Švagr nás připravil...

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít...
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
21stoleti.cz

Pokroky ve výzkumu příčiny...

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha