Historickou usedlost Cibulka, která desítky let chátrala a od roku 2021 ji vlastní Nadace rodiny Vlčkových, je možné si už kompletně projít zrekonstruovanou. Její model totiž v reálné velikosti existuje ve virtuální realitě.
Se 3D brýlemi ho procházejí architekti a odborníci na dětskou paliativní péči v hale společnosti Virtuplex. Reálná stavba bude dokončena v roce 2026.
Dostatek prostoru pro malé pacienty a jejich rodiny, výhled z okna do zeleně, bezbariérové přístupy pro křesla i lůžka a kvalitní zázemí pro personál – ukázka z výčtu položek, které architekti společně s odborníky z praxe ověřovali a ladili k dokonalosti ve virtuálním modelu dětského hospice na Cibulce.
Ten jim umožnil ověřit důležité detaily a praktičnost plánu rekonstrukce celé usedlosti.
Moderní technologie pomáhají architektům v práci
„Díky této technologii procházíme v reálné velikosti prostory hospice, který vyroste v Praze na Cibulce.
Ověřujeme jeho budoucí praktičnost a vše, co nejde vyčíst z architektonické studie na papíru,“ říká František Brychta, vedoucí projektu Cibulka a architekt.
Virtuální realita umožňuje také nadhled. „Převedení 3D modelu do virtuální reality v měřítku 1:1 nám otevírá možnost podívat se na jednotlivé části stavby nejen v nejmenším detailu, ale také „z nadhledu”.
Díky tomu měli všichni, kdo u nás s modelem pracovali, unikátní možnost měnit měřítko a perspektivu a diskutovat všechny souvislosti a návaznosti – od samotného provozu centra až po vyladění detailů jednotlivých prvků na fasádě.
Nebo se třeba naprosto realisticky podívat, co přesně uvidí malí pacienti z okna, když se ráno probudí ve svých pokojích,” říká Michael Sido, ředitel marketingu Virtuplexu.
Místo pro rodiny s vážně nemocnými dětmi se otevře v roce 2026
Chátrající usedlost na Cibulce včetně přilehlých zahrad zakoupila Nadace rodiny Vlčkových na jaře v roce 2021. Současně se záměrem vybudovat zde dětský hospic tak zabránila totální devastaci historického objektu.
Stavba dětského hospice je jedním z prostředků, kterým Nadace rodiny Vlčkových naplňuje své hlavní poslání, kterým je zvýšení úrovně dětské paliativní péče v ČR. Nadace podporuje odborníky a zařízení z oboru prostřednictvím grantových výzev a zároveň se snaží téma představovat veřejnosti.
Ke zvýšení povědomí přispívá i video Na každé chvilce záleží a také různé aktivity pro veřejnost, například i aktuální výzva probíhající na Darujme.cz/pridej-se.
Nadace věří, že čím více lidí bude tématu dětské paliativní péče rozumět a podporovat ho, tím lepší zázemí budou rodiny s vážně nemocnými dětmi ve společnosti mít.
Nadace plánuje otevřít celý obnovený areál usedlosti Cibulka, včetně nově postavené budovy dětského hospice, v pražských Košířích 22. října 2026. Toto datum je pro usedlost symbolické, jde o dvousetleté výročí úmrtí biskupa Thun-Hohensteina, který se na začátku 19. století zasloužil o její největší rozkvět.
Hlavní etapa stavebních prací začne na jaře 2024. Do té doby se bude architektonický plán díky virtuálnímu modelu usedlosti dále posouvat a vylepšovat, aby se případné nedostatky vychytaly dříve, než začne vlastní stavba.
V historických budovách usedlosti Cibulka vzniknou pokoje pro rodiče, místnosti určené pro terapie, stravovací prostory nebo sál, který bude sloužit především jako vzdělávací centrum pro experty pečující o vážně nemocné děti a jejich rodiny.
Nová budova dětského hospice bude naproti tomu naplňovat potřeby moderního špičkového zdravotnického zařízení. Zároveň má ambici být příjemným a milým místem, kde se nemocné děti a jejich blízcí budou cítit dobře.
Prostředí by nemělo působit nemocničním dojmem, spíš by mělo vytvářet prázdninový pocit. Charakteristická jsou velká okna, terasy a mnoho výhledů do přírody.
I proto architekti budovu, kde bude celkem 12 pokojů pro pacienty, situovali do nejpůsobivější a nejklidnější části areálu.
„Děti a případně celé rodiny sem budou jezdit převážně na respitní, tzn. odlehčovací, pobyty. Péči o dítě, kterou obvykle obstarává na plný úvazek jeden z rodičů, tu převezmou odborníci, a rodina tak bude mít prostor si odpočinout a načerpat síly.
Budou mít příležitost třeba odjet na dovolenou se zdravým sourozencem, ale samozřejmě zůstat i tady s dítětem,” vysvětluje ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.
První dům bude hotový už na konci roku 2023
Jedná se o domek zahradníka v režii architekta Františka Brychty. Nadace rodiny Vlčkových v něm plánuje zřídit kavárnu pro veřejnost a v přilehlé části zahrady dětské hřiště.
Za proměnou celého areálu stojí tým Petr Hájek Architekti, který se svým návrhem uspěl v architektonickém workshopu, do kterého se přihlásilo 48 architektonických studií.
Jedná se o náročnou přeměnu, protože kombinuje zachování historické usedlosti s výstavbou nového zařízení hospice s nejmodernější výbavou pro péči o malé nemocné pacienty tak, aby nová budova ve všech směrech co nejlépe zapadla do stávajícího areálu a zahrad.
„Historické budovy jsou komplikované a provoz zdravotnického zařízení má určité nároky. Vložit do Cibulky lůžkovou část hospice bez většího zásahu nebylo možné. A to jsme nechtěli.
Proto jsme se rozhodli historické budovy, ve kterých bude administrativa a servis, doplnit o výstavbu nové části areálu splňující nároky péče o nemocné v 21. století. Každý pokoj v moderní budově má svou vlastní soukromou terasu se zahradou.
Tu si lze představit jako pokoj pod širým nebem, ze kterého je výhled na historickou část areálu.
Z opačné východní strany moderní budovy budou moci pacienti vstoupit do zeleně venkovní společné zahrady,“ komentuje architekt Petr Hájek ze studia Petr Hájek Architekti, které má návrh rekonstrukce objektu na starosti.