Domů     Svědectví z majáku Tillamook Rock: Člověk se tu může i zbláznit
Svědectví z majáku Tillamook Rock: Člověk se tu může i zbláznit
14.2.2023

Osamocený kus skály, vržený do moře, láká fotografy z celého světa. Tichý oceán na jejich fotografiích ostře kontrastuje s ruinou pustého majáku Tillamook Rock v americkém Oregonu.

V objektu, jež má strážit pobřeží a upozorňovat plavidla na pevninu, dochází k paranormálním jevům. Nikdo zde nechce pracovat.

A ten, kdo tu přece jen přebývá, podá následně děsivé svědectví – kroky, hlasy a jekot temných bytostí, to vše zde prý je na denním pořádku.

Tunel do podsvětí

Opuštěné skále, o niž se tříští divoké vlny a kterou často zahalí mraky neprostupné mlhy, se obloukem vyhýbají i domorodí obyvatelé amerického kontinentu. Pro indiány je Tillamook Rock místem, jež je prokleté a nad nímž převzaly moc temné síly.

Nepřibližují se k němu. Věří, že pod skálu vede tajemný tunel, jenž pokračuje dál do temného podsvětí. Ačkoli indiánské legendy jsou pro mnohé současníky pouhými povídačkami, ignorovat celou řadu děsivých událostí napříč historií zkrátka nelze.

Takhle vypadal maják v roce 1891. FOTO: S. B. Cross / Creative Commons / volné dílo
Takhle vypadal maják v roce 1891. FOTO: S. B. Cross / Creative Commons / volné dílo

Ani se k ní nepřiblíží

Sérii neštěstí u oregonské skály odstartuje v roce 1879 nic netušící kameník John Trewavas, jenž se má podílet na stavbě majáku, který by měl plavidlům činit cestu nehostinným oceánem o něco bezpečnější.

Trewavas začne mapovat strukturu opuštěné skály, když vtom jej smete jedna z divokých vln a příboj muže spolkne jako malinu. Jeho tělo se nikdy nenajde. Skála vydává své první varování. Marně. Se stavebními pracemi se začne záhy.

Ovšem nikoli za pomoci místních stavebníků, ti se ke skále odmítají přiblížit. Většina dělníků pro stavbu budoucí dominanty je tak přivezena ze vzdálenějších měst.

Tragédie Lupatie

Rozbouřené moře nedá pokoj ani jim. Divoká bouře a silné poryvy větru stavitele odříznou na celé dva týdny a ti jen zázrakem vyváznou živí – hlad a zima si málem vybraly daň nejvyšší.

Stavební práce se kvůli rozmarům počasí k nelibosti dělníků protáhnou o několik měsíců. Píše se leden 1881, kdy projekt finišuje. K ostré skále, na níž stojí rozestavěný maják, se blíží bárka Lupatia.

Její posádka je zoufalá, oceán se topí v husté mlze a nikdo neví, kam silné vlny plavidlo posílají. Kapitán na poslední chvíli spatří souš. Je už ale příliš pozdě.

Jistý pan Wheeler, jenž řídí dokončovací práce na majáku, na zkázu nezapomene do konce života. N.a vlastní uši totiž uslyší paniku, vládnoucí na blížící se lodi.

Zrodil se hrůzostrašný maják

Situaci se rychle snaží zachránit a poručí svým mužům, aby na nedokončené věži majáku rozsvítili signální světlo a odpálili rakety. Loď světla skutečně spatří a je schopna se skále vyhnout! Pak najednou zmizí v mlze. Wheeler už hlasy námořníků neuslyší. Nikdy.

Následující ráno, když se mračna mlhy rozestoupí, spatří doslova zkázu. Na ostrozích skály Tillamook leží těla šestnácti mrtvých námořníků. Jediným tvorem, který přežil, je vyděšený námořnický pes.

Tohoto dne se téměř hotovému majáku začne říkat Terrible Tilly (v překladu Hrůzostrašný Tilly).

Sloužit se nebude o samotě

Jen několik málo dní po katastrofě je maják slavnostně otevřen. Píše se 21. leden 1881. Příslušné vládní kruhy si dobře uvědomují, že izolované místo se špatnou pověstí nebude zrovna magnetem pro tolik potřebnou obsluhu majáku.

Proto se rozhodne ke svéráznému kroku – v majáku bude naráz sloužit vždy pět mužů. Jedna „šichta“ pro tuto pětici potrvá celých 42 dní v kuse, následovat bude jednadvacetidenní pauza.

Tillamook Rock je místem štiplavé zimy, ne příliš přátelských větrů, gigantických vln a nekončící vlhkosti. Morálku a psychiku posádky jistě nepozvedne ani stále stejná náplň práce s nulovým rozptýlením. Z majáku se pro ně stává vězení.

Pro některé paradoxně něco mnohem horšího než vězení – mnozí pracovníci majáku totiž z vězení právě vyšli!

Zlomí i nejtvrdší povahy

Ačkoli by tak mělo jít o zocelené povahy, maják jejich vnitřní sílu dokáže pořádně nalomit. Když se vracejí na pevninu, sypou ze sebe nespočet příběhů, popisujících paranormální jevy, se kterými se setkali na majáku.

Hovoří o zvuku kroků, které ale nevydává žádná živoucí bytost. Výjimkou nejsou ani neznámé hlasy a pravidelné sténání. Několikrát se dokonce stane, že se jich někdo dotkne – když se ale otočí, nikoho neuvidí.

O svých zážitcích ze služby napíše jistý James A. Gibbs.

Ten kromě setkání s pomyslným duchem, který se nakonec ukáže být živou husou (ačkoli není jasné, jak se do jeho komnaty dostala), popíše i skutečně děsivé proplutí lodě, kterou sám pro sebe označí za loď duchů.

Právě propluli duchové

Plavidlo se na první pohled jeví jako velmi starodávné. Gibbsův kolega jej pozoruje spolu s ním. Loď se od nich pohybuje v přibližné vzdálenosti pouhé čtvrt míle.

„Přes brýle bylo vidět, že je to starý parník, který se chlubil kronikou dlouhých a hektických let,“ popisuje květnatě Gibbs.

„Její paluby byly silně zatuchlé deštěm a mořskou vodou a lanoví jí trčelo z předku a hlavních stožárů, připomínajíc pavučinu čnící proti ponuré obloze. Z boků se jí odlupovala odřená barva a pruhy rzi ze železného kování zanechaly jasné stopy,“ doplňuje scénu.

Tento snímek dává představu o vzdálenosti majáku od pobřeží. FOTO: Eric Prado / Creative Commons / CC BY-SA.
Tento snímek dává představu o vzdálenosti majáku od pobřeží. FOTO: Eric Prado / Creative Commons / CC BY-SA.

Plavidlo nikdo nikdy nenajde

Loď bez posádky, ztrouchnivělá a líně plující v nebezpečné blízkosti skaliska se však náhle zastaví. Strážci majáku zadrží dech. Plavidlo se samo otočí a pak zmizí pod rouškou noci. Muži incident ihned nahlásí, žádná taková loď ale není nikdy nalezena.

Jako důkaz, že si příhodu nevymysleli, jim poslouží kousek z trosek lodi, který oceán vyplaví krátce po incidentu. Když se jej snaživý Gibbs snaží odnést ze skály, málem zahyne – ostré vlny si vyvrženou trosku berou rázně zpět.

Stále prodlužovaná služba

Že se oceán se skaliskem nepáře, se ukáže 21. října 1934. Čočka z vrcholku majáku je nenávratně poškozena gigantickou bouří, jež zasáhne i plošinu pro přistání lodí pro dopravu mezi ostrůvkem a pevninou.

Vítr skálu bičuje rychlostí až 175 km za hodinu, telefonní linka je zcela vyřazena z provozu. Přesto se příslušné úřady postarají o modernizaci a opravu celého objektu. S dalšími roky fungování obávaného majáku se množí i strašidelné příběhy.

Třeba ten o bývalém strážci majáku, jenž je po smrti. V majáku prý straší, nemá rád společnost a na lidi může i zaútočit. Je dost možné, že maják jeho duše okupuje dodnes.

I přes ukončení provozu v roce 1957, za nimž stály vysoké náklady na jeho údržbu, prý čas od času světlo majáku svítí.

Ovládnou jej zvířata

Další osudy dnes chátrající budovy nejsou příliš slavné. V roce 1980 je na skále zprovozněn holubník a také sklad pro urny naplněné popelem mrtvých – údajně čítá 30 uren. Objekt je pak v roce 1999 zcela uzavřen, urny v něm mají být dodnes.

Pokud by se nějací dobrodruzi a lovci záhad rozhodli nebezpečnou skálu navštívit, mají smůlu. Přístup k majáku je velmi omezený, v posledních letech je jediným způsobem, jak se k němu dostat, přistání vrtulníkem.

Jedinými pravidelnými návštěvníky ostrůvku se tak staly lachtani, tuleni a mořští ptáci…

Foto: Argonman541 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, S. B. Cross / Creative Commons / volné dílo, United States Lighthouse Board / Creative Commons / volné dílo, Eric Prado / Creative Commons / CC BY-SA.
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz