Skip to content
reklama

Studie sopečného popela: Na povrch „vyplavaly“ nové souvislosti

Studie sopečného popela v jihozápadní Etiopii posunula stáří nejstarší známé moderní lidské fosilie zvané Omo I na nejméně 233 000 let, byla by tedy o 36 000 let starší, než se dosud předpokládalo.

Pozůstatky Omo jsou sbírkou kostí homininů objevených v letech 1967 až 1974. Foto: TeamZissou~commonswiki / Creative Commons / CC-PD-Mark

Momentálně se jedná o nejlepší odhad, který v tuto chvíli máme, a je v souladu s nejnovějšími modely lidské evoluce, které umisťují vznik našeho druhu – Homo sapiens — do doby před 350 000 a 200 000 lety,“ řekla vulkanoložka Céline Vidalová z University of Cambridge.

Fosilie byla objevena v roce 1967 v souvrství (soubor vrstev sedimentů) geologického útvaru Omo Kibish, jenž se nachází v údolí Lower Omo v jihozápadní Etiopii.

blank
Kosti byly získány vědeckým týmem z Keni. Foto: Nachosan / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Důkladná analýza

Vidalová a její kolegové analyzovali horniny ze sopečných erupcí v Rift Valley a porovnávali jejich chemické podpisy se složením vrstev sopečného popela na archeologických nalezištích. Vědcům se podařilo propojit téměř dvoumetrovou vrstvu popela, která pokryla fosilii Omo I, s erupcí sopky asi 402 kilometrů daleko.

blank
Nálezy proběhly v lokalitách Omo Kibish poblíž řeky Omo v národním parku Omo v jihozápadní Etiopii. Foto: Ghedo / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Zjistili jsme, že zdrojem popela je kolosální erupce sopky Shala, ke které došlo asi před 233 000 lety. To znamená, že Omo I je starší než 230 000 let,“ uzavřela Vidalová.

Foto: Úvodní foto: Alessandrosmerilli / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články