Skip to content
reklama

Delfíni jako sexuální požitkáři: Je třeba si to náležitě užít

Pohlavní styk není pouze aktem k zachování druhu, pro některé, jako jsou například lidé a bonobové, je potěšením. Na seznam „sexuálních požitkářů“ se nyní dostali také delfíni.

Delfín skákavý je druh delfína z rodu Tursiops. Foto: Pixabay

V odborném magazínu Current Biology vyšla začátkem roku 2022 studie, která se zaměřila na sexuální život delfínů. Podle výsledků výzkumu jsou samice delfínů sexuálně velice aktivní, přičemž tomu tak není jen v době rozmnožování.

Plně funkční klitoris

Vědci podrobili detailnějšímu zkoumání klitoris samic delfínů skákavých (Tursiops truncatus) a ukázalo se, že je plně funkční. „Dříve panoval názor, že samičí genitálie jsou jednoduché a nezajímavé. Ale čím víc je vědci zkoumají, tím častěji zjišťují, že to tak vůbec není,“ uvedla evoluční bioložka Justa Heinenová-Kayová.

Jedná se o vůbec první výzkum, jenž se věnoval zkoumání tohoto orgánu u delfínů.

blank
Je podobný delfínu obecnému, ale má kratší čelisti s menším počtem zubů. Foto: Pixabay

Patricia Brennanová a Dara Orbachová, autorky studie, tkáň klitorisu analyzovaly pomocí počítačové tomografie. Klitoris delfínů je velmi citlivý, mohou za to především mnohá nervová zakončení, a tak jeho stimulace přináší potěchu.

Delfíní sexualita

Sexualita delfínů je radostná a poměrně frekventovaná, „hrátkám“ se věnují i několikrát během jednoho dne, samotné páření pak probíhá jen několik málo vteřin. Není bez zajímavosti, že samice delfínů jsou schopny zadržet sperma od několika partnerů a následně si samy mohou zvolit, kterému dovolí oplodnit vajíčko.

blank
Delfín skákavý má tělo dlouhé 2,5 až 4 metry, váží 150–200, výjimečně až 390 kg a dožívá se 30–36 let. Foto: Pixabay

Sexuální dovádění delfínů mimo jiné slouží k upevnění vztahů ve společenství.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články