Skip to content
reklama

Nejkrásnější zoologické zahrady světa

Zoologické zahrady jsou mnohými lidmi vyhledávány jako oázy klidu a míru s velice blízkou a intenzivní přítomností divoké přírody. Jaké patří mezi ty nejkrásnější a nejnavštěvovanější?

Loro Parque – Foto: Piotrus / Creative Commons / GFDL

Loro Parque

Zoologická zahrada, jejíž název by se dal přeložit jako papouščí park, se nachází ve Španělsku na okraji města Puerto de la Cruz na ostrově Tenerife. Mnohé návštěvníky láká setkání s delfíny, ale to není to jediné, co ve 13,5 hektaru veliké zoo stojí za vidění.

Ačkoliv byl park původně koncipován právě pro papoušky, s postupem času se transformoval do jedné z nejhezčích zoologických zahrad na světě.

San Diego Zoo

Další na seznamu nejkrásnějších zoologických zahrad se nachází v Americe, konkrétně v Kalifornii. Domov zde našlo více než 12 tisíc zvířat, 650 druhů, přičemž vše se rozléhá na 40 hektarech. Zoo v San Diegu byla průkopníkem v koncepci venkovních exponátů bez klecí, které znovu vytvářejí přírodní stanoviště zvířat.

S více než 4 miliony návštěvníků je San Diego Zoo nejnavštěvovanější zoo v USA.

blank
San Diego Zoo – Foto: Mjrmtg / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Chester Zoo

Také v Anglii se nachází zoologická zahrada, jež se umístila na seznamu těch nejkrásnějších, najít ji je možné v Upton-by-Chester v Cheshire. Otevřena byla již v roce 1931 a zabírá rozlohu 160 hektarů.

Jedná se o nejnavštěvovanější divočinu v Británii s více než 2 miliony návštěvníků v roce 2019. V roce 2017 byla společností TripAdvisor označena za nejlepší zoo ve Velké Británii a třetí na světě.

Singapore Zoo

Světově proslulý „otevřený koncept“ singapurské zoo, zasazený do prostředí deštných pralesů, nabízí příležitost zažít a nechat se inspirovat zázraky přírody. Zoo je domovem více než 2 400 exemplářů a více než 300 druhů, z nichž je 34 % ohroženo.

Zoo získala svou mezinárodní reputaci především díky svým ochranářským iniciativám a šlechtitelským programům.

blank
Singapore Zoo – Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

St. Louis Zoo

Zoo Saint Louis je domovem více než 500 druhů a celkem přes 12 tisíc jednotlivých zvířat. Tato zahrada je celosvětově uznávaná pro své inovativní přístupy k péči o zvířata, ochraně divoké zvěře, výzkumu a vzdělávání.

Zoo Saint Louis ročně přiláká přibližně 3 miliony návštěvníků a je nejnavštěvovanější atrakcí v regionu.

Tiergarten Schönbrunn – Zoo Vienna

Zoologická zahrada v parku zámku Schönbrunn byla založena roku 1752 císařem Františkem I. Štěpánem (1708-1765). V zoologické zahradě jsou k vidění např. pandy velké, kterým se zde již několikrát narodilo mládě počaté přirozenou cestou, což bývá považováno za světový unikát.

Součástí zahrady je i skleněná hala s prostředím, které simuluje deštný prales a také insektárium.

blank
Zoo Vienna – Foto: Eyes Roger / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

ZooParc de Beauval

ZooParc de Beauval je francouzský zoologický park poskytující domov více než 35 tisícům zvířat, a to celkem na 40 hektarech. Jedná se o jednu z největších „sbírek“ zvířat v celé Francii. S více než 1 600 000 návštěvníky ročně je od roku 2019 nejnavštěvovanějším turistickým místem regionu Centre-Val de Loire, jednou z pěti nejnavštěvovanějších zoologických institucí ve Francii a nejnavštěvovanější soukromou konvenční zoo v zemi.

Bioparc Valencia

Vegetace je základním prvkem Bioparcu, zvířata jsou plně integrována do jejich přirozeného prostředí. Výběr různých druhů rostlin zahrnuje rostliny, keře a stromy typické pro rekreační oblasti. Údržba nejen zaručuje funkčnost zařízení parku, ale také hledá harmonii a rytmus po celou dobu návštěvy.

Údajně je zde možné cítit rovnováhu mezi všemi prvky fauny, flóry a geologie, které utvářejí různé ekosystémy.

blank
Bioparc Valencia – Foto: Geo Swan / Creative Commons / CC-BY-2.0

Folly Farm

Folly Farm Adventure Park a Zoo, který se nachází na sever od Saundersfoot a Tenby v Pembrokeshire každý rok přiláká zhruba půl milionu návštěvníků každý rok. Ačkoliv šlo původně o farmu, dnes je park domovem pro více než 200 druhů zvířat.

Najít zde je také možné řadu hřišť a vyžití pro malé návštěvníky.

Zoo Praha

Největší a nejznámější zoologická zahrada v České republice nemůže na seznamu těch nejkrásnějších chybět. Historie Zoo Praha sahá až do roku 1881. V současné době prochází mnoha rekonstrukcemi, při kterých jsou stavěny nové pavilony.

Zásadní roli sehrála při návratu „divokých“ koní Převalského do volné přírody.

blank
Zoo Praha – Foto: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Foto: Úvodní foto: Andrewjames954 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články