Domů     Stručné dějiny robotů: Začínali pod párou, dnes létají do kosmu!
Stručné dějiny robotů: Začínali pod párou, dnes létají do kosmu!
10.5.2023

Mechanický pták poháněný párou, obr střežící na příkaz boha Dia ostrovní Krétu nebo legendární Golem. Roboti rozhodně nejsou jen výsadou dnešní doby. Ti první spatřili světlo světa před více než 3000 lety!

Odsouzeni k těžké dřině – zřejmě s takovým vědomím usínali lidé, kteří pracovali v minulých stoletích na polích a museli se ohánět, aby uživili sebe a přispěli k fungování evropských dvorů.

Průmyslová revoluce v 19. století však přinese jistou úlevu a naději, že těžká práce bude o něco snesitelnější. Pokrok technologií a strojů zaznamená nebývalý rozkvět.

Málokdo si tehdy asi dovede představit, jak moc budou stroje a roboty i roboti ovlivňovat takřka každou sféru naší společnosti.

Pokroková mytologie

Starověk je bájemi a mytologickými bytostmi doslova protkán. Právě ze starověkého Řecka pochází i jeden z prvních „robotů“ historie. Tváří v tvář před ním stanou Iásonovi argonauti.

Měděný obr Thálos je převyšuje mnohonásobně a na Diův příkaz jim má zabránit vstup na Krétu. Obr neváhá a využívá všech svých schopností – na argonauty šlehá oheň a s lehkostí po nich vrhá kameny. Neslavný konec slavného obra způsobí Iásonova manželka Médeia.

Ta Thálose uspí, přičemž obrovi vypadne z boku měděný hřeb. Poté vykrvácí a umírá. Fascinace neživými bytostmi ve starověkém Řecku však pokračuje a mudrcové si kromě objevování zákonů matematiky a fyziky krátí čas dechberoucími vynálezy. Proč? Důvod je jasný.

„Kdyby každý stroj vykonával práci, která mu náleží, na pouhý příkaz, nebylo by nutné, aby učni pracovali pro své mistry a otroci pro své pány,“ definuje jasně slavný Aristoteles (385 př.

n. l.–323 př. n. l.) už roku 322 před naším letopočtem, proč vlastně máme roboty vynalézat.

Doba temna

Svit starověkých civilizací a nebývalého pokroku vystřídá doba temna. Jako by se získané vědění ztratilo. Přesto ve 12. století zazáří objev kurdského strojního inženýra a řemeslníka Al-Džazárího (1136–1206).

Ten šokuje sestavením řady robotů složených z automatizovaných mašinek, které měly pomáhat v kuchyni a přehrávat hudbu.

Téměř nepropustné temno je poraženo až s příchodem další historické éry, a hlavně působením Leonarda da Vinci (1452–1519), jenž má opravdu neskromné plány na poli mechaniky.

Dle nalezených velmi podrobných náčrtů měl v úmyslu sestavení vůbec prvního humanoidního automatu, schopného otáčet hlavou a otevírat ústa. Zda se nakonec da Vinci odhodlal k sestavení tohoto přístroje, bohužel nevíme.

Mezi nejslavnější umělé bytosti patří i pražský Golem. FOTO: Philippe Semeria / Creative Commons / CC BY 3.0
Mezi nejslavnější umělé bytosti patří i pražský Golem. FOTO: Philippe Semeria / Creative Commons / CC BY 3.0

Legenda v Praze

V novověké éře ožije příběh umělé bytosti úzce spojené s Prahou, když v roce 1580 židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel (1520–1609) uplácá z hlíny postavu, jíž dá jméno Josille (zdrobnělina jména Josef).

Golem má chránit židovské ghetto před křesťany, kteří ho opakovaně napadají. Hliněného sluhu rozhýbá vložení šému (svitku) do jeho úst a on poslouchá toho, kdo do něj šém vložil, a vykonává jím určené úkoly. Znehybněn je opět vyjmutím šému.

Postava slavného golema je dodnes obestřena tajemstvím. Rabín je údajně nucen svůj výtvor zničit a jeho ostatky ukryje na půdě pražské Staronové synagogy, kde po něm pátrá nemálo badatelů.

Jistým předělem mezi golemem a moderním pojetím inteligentních stvořeních vědy je pak románový Frankenstein z roku 1818, od jehož vzbouření je pak už jen malý krůček k pozdějším fikčním zápletkám o povstání androidů a počítačů.

Mílové kroky vědy

Bude trvat téměř dvě stě let, než se od hliněných umělých bytostí věda posune k mechanickým napodobeninám člověka.

O to větší úžas ve společnosti zavládne, když v 70. letech 18. století švýcarští mistři Pierre (1721–1790) a Henri (1752–1791) Drozové představí mechanické napodobeniny člověka.

Jejich automat Písař je například schopen napsat perem několik vět a velmi dobře napodobuje člověka. Pozdvižení z pokroku vědy pak podtrhne mechanický šachista tureckého vzezření, jejž zkonstruuje Wolfgang von Kempelen (1734–1804) z Bratislavy. Jeho šachista prý v královské logické hře jen těžko hledá přemožitele.

Svět zaujal i mechanický šachista Wolfganga von Kempelena. FOTO: Karl Gottlieb von Windisch / Creative Commons / volné dílo
Svět zaujal i mechanický šachista Wolfganga von Kempelena. FOTO: Karl Gottlieb von Windisch / Creative Commons / volné dílo

Racionalita vládne světu

století se pak vyznačuje enormní racionalitou. Zároveň je to století, kdy je poprvé použit termín kybernetika z úst Norberta Wienera (1894–1964), amerického matematika a zakladatele kybernetiky.

Jeho kniha Kybernetika aneb Řízení a sdělování u organismů a strojů se záhy stává světovým vědeckým bestsellerem. Stejný ohlas má i jeho druhá kniha Kybernetika a společnost (1950).

V ní se Wiener zabývá zejména sociologickými dopady robotizovaných technologií na lidskou společnost a filozofií moderního vědeckého poznání. Na konci 50. let světlo světa spatří první elektroničtí roboti druhé generace, kteří již fungují autonomně.

Jmenují se Elmer a Elsie. Jejich tvůrce William Grey Walter (1910–1977) z bristolského Burden Neurological Institutu ve Velké Británii je naučí rozeznávat realitu okolního světla a korigovat své pohyby podle okolních objektů a překážek.

Robota R2D2 a C3PO pozná každý fanoušek Hvězdných válek. FOTO: wikimedia / Creative Commons / volné dílo
Robota R2D2 a C3PO pozná každý fanoušek Hvězdných válek. FOTO: wikimedia / Creative Commons / volné dílo

„Vítej, umělá inteligence!“

V roce 1964 se otevřou laboratoře umělé inteligence (AI) na Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Stanford Research Institute (SRI) ve Spojených státech amerických. Mají se zabývat využitím AI v robotice.

O 16 let později je zase zaznamenán úspěch na poli průmyslové robotiky – industrální roboti jsou vybavováni čidly hmatu a dalšími prvky teprve se rodící umělé inteligence.

Současně začíná vývoj prvního chirurgického robotického systému pro minimálně invazivní chirurgii!

Tempo vylepšování a zdokonalování nejen umělé inteligence se zrychluje každým dnem a hranice, které roboti nedokázali překonat, velmi rychle mizí.

Foto: NoahDeWald / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Philippe Semeria / Creative Commons / CC BY 3.0, Karl Gottlieb von Windisch / Creative Commons / volné dílo, wikimedia / Creative Commons / volné dílo
Související články
Věda a technika
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Věda a technika
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Věda a technika
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
reklama
lifestyle
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
věda a technika
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je Eufrat dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že by nemuselo trvat dlouho, než řeka Eufrat zcela vyschne. A to budí velké obavy! Může se […]
Dorůstání zubů: Do šesti let i u vašeho stomatologa?
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Mění se s klimatem i velikost zvířat?
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz