Káva, brambory, cukr, kukuřice nebo kakao nejsou v naší kuchyni odpradávna. Kdy se poprvé objevily a jaká byla jejich cesta na náš stůl?
Na území dnešního Jemenu už jsou v 6. století kávové plantáže. O počátcích pěstování kávy existuje mnoho legend. Jedna z nich popisuje, jak prorok Mohamed, který usnul, se po doušku tohoto nápoje ihned probudil a ožil.
Do Evropy se ale káva dostává až o deset století později. Opravdové stoly si ve středověku od 9.–15. století může dovolit jen bohatá šlechta. Nižší vrstvy se stravují u dřevěných desek, usazených na kozách.
Většina jídel jako maso, chléb nebo ovoce se nachází na společných mísách. Jenom na kaši a polévku má každý svoji misku. Talíře počátek středověku téměř nezná.
Etiketě Evropany učí Arabové
Evropané dlouho sladí medem. Třtinový cukr se objevuje teprve kolem roku 1000 n. l. v Benátkách, nejbohatším přístavu tehdejší doby. Přivážejí ho sem arabští obchodníci z Alexandrie a cukr se tu rafinuje, čistí.
Díky křižáckým výpravám se křesťanský svět ve 12. století seznamuje s arabskými zvyky, i pokud jde o pravidla chování u stolu. Začíná být neslušné při jídle hltat, mluvit s plnou pusou, nebo dokonce krást sousedovi z talíře lepší sousta. Evropané si s kulturou jídla do té doby hlavu moc nelámali.
Přiváží vanilku i kukuřici
Slovo alkohol pochází z arabského Al kehal. Evropany s tímto omamným nápojem seznamují arabští lékaři. Jeho prvními výrobci se stávají alchymisté, kteří v polovině 12. století zkoušejí v Itálii destilaci vína, které zahřívají nad plamenem.
Používají k tomu stejné zařízení, se kterým vyrábějí růžový olej a parfémy. Cesta Kryštofa Kolumba (1451–1506) neznamená pro Evropu jen objev Nového světa, ale i dosud neznámých potravin, jako je kakao, vanilka, paprika, kukuřice nebo dýně.
Všechny se postupně stávají součástí evropské kuchyně. Kukuřice získává na oblibě hlavně ve Francii a Itálii.
Čokoláda na svatbu
Španělští dobyvatelé přivážejí do Evropy brambory. Nejdříve jsou okrasou zahrad a jejich květy si kavalíři zdobí knoflíkové dírky. Teprve později lidé přicházejí na to, že se jejich hlízy dají jíst.
Roku 1573 potvrzuje písemný záznam jejich nákup pro nemocnici ve španělské Seville. Brzy se objevují v Anglii a Irsku.
Na svatbě španělské princezny Anny s francouzským králem Ludvíkem XIII. v roce 1615 se poprvé objevuje čokoládový nápoj z kakaových bobů.
Na starý kontinent ho sice přiváží už dobyvatel Hernán Cortés (1485–1547), Španělům ale připadá hořký a chvíli trvá, než se ho naučí sladit. Svůj objev střeží jako státní tajemství.