Skip to content

Strašák moderní doby: Jak se léčí rakovina?

Rakovina je různorodá skupina chorob, kterou spojuje pobláznění vlastních buněk. Ty začnou nekontrolovatelně růst. Nemusí jít vždy o život, takovým bujením jsou například i za normálních okolností neškodné bradavice.

Naopak jiné druhy bujení dokážou v poměrně krátké době zabíjet – například některé druhy leukémie. Pokud mluvíme o zhoubném nádoru, máme na mysli takový, který se rozšiřuje do okolí a zakládá nová ložiska, takzvané metastázy.

Normal_cancer_cell_division_from_NIH_cs
Jak expanduje rakovina?

Jak se rakovině pokusit vyvarovat? Například kolorektálnímu karcinomu, lidově rakovině tlustého střeva, otvíráte dveře nadbytečným pitím alkoholu, nedostatkem pohybu a nízkým příjmem vlákniny. Kolorektální karcinom zabije 655 000 lidí ročně.

Statistice úmrtí kraluje se Slovenskem a Maďarskem i Česko. Bronchogenní karcinom neboli rakovina plic je u českých mužů nejčastějším zhoubným nádorem. Šance, že postihne právě vás, prudce stoupá s kouřením.

Colon_cancer_2
Sliznice tlustého střeva s karcinomem.

Karcinom prsu pro změnu častěji napadá ženy, které neměly děti. Léčba rakovin probíhá různými způsoby. Nádor může být chirurgicky odstraněn, likvidován vysokými dávkami toxických cytostatik (chemoterapie), ionizujícím zářením (radioterapie), teplem (mikrovlnná terapie), stimulací imunitního systému (imunoterapie) nebo zabránění tvorbě určitých hormonů (hormonální terapie).

Malignant_neoplasms_world_map-Deaths_per_million_persons-WHO2012.svg
Barevná mapa úmrtnosti na rakovinu ukazuje, že na tom u nás nejsme dvakrát nejlépe…
Foto: medicalnewstoday.com, wikipedia.org - Snek01, Emmanuelm, Chris55, pixabay.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články