Domů     Stiskla spoušť zhrzená milenka?
Stiskla spoušť zhrzená milenka?
28.4.2022

Pomalu svítá a Los Angeles se probouzí do nového dne. Jedna z losangeleských čtvrtí je ale na nohou už dávno. Na adrese 1579 Benedict Canyon právě zastavilo policejní auto. V jednom z domů místní smetánky je nalezen muž s prostřelenou hlavou. Kulce se nedokázal vyhnout sám Superman.

Tisk má po dlouhé době zase konečně pořádnou senzaci! Neporazitelný Superman, symbol dobra, síly a odvahy, je mrtev. A co víc, podle všeho svůj život ukončil vlastní rukou.

Veřejnost je takovou zprávou otřesena a netrvá dlouho, než se nezačnou objevovat první hlasy, které verzi o sebevraždě nechtějí věřit a tvrdošíjně ji odmítají. Ty odvážnější dokonce mají viníka.

Nemilosrdná lež

Chlapec, kterému bude jednou ležet celý Hollywood u nohou, přijde na svět 5. ledna 1914. Okolnosti narození George Keefera Brewera (1914–1959) nejsou příliš šťastné.

Rodiče chlapečka Don Brewer a Helen Lescherová zrovna neprožívají manželskou idylu, čerstvě narozený syn nemůže skomírající vztah zachránit a rodiče se brzy rozvedou.

Helen se s malým Georgem přestěhuje do Kalifornie, kde najde novou lásku. Ale ani manželství s Georgem Bessolem nemá skončit úspěšně. Zatímco mladý George tráví nějaký čas u příbuzných, pár se rozvede.

Když se vrátí domů, čeká jej matčina nemilosrdná lež – otčím spáchal sebevraždu!

Reeves se jako akční hrdina představil ve filmu Superman and the Mole Men v roce 1951. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo
Reeves se jako akční hrdina představil ve filmu Superman and the Mole Men v roce 1951. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo

Pro publikum stvořený

Složité rodinné vztahy budoucí muž z oceli zahání láskou k divadlu. Už na škole se intenzivně věnuje hraní a zpěvu a ve své píli stát se skvělým hercem nepolevuje.

Po střední škole pokračuje studiem na Pasadena Junior College a stále více propadá hereckému řemeslu. První velká příležitost, jak projevit talent, se Georgovi naskytne v roce 1939. Zahraje si malou, ale velmi důležitou roli v trháku Jih proti Severu.

Brzy poté mu svět Hollywoodu otevře náruč a smlouva u Warner Brothers na sebe nenechá dlouho čekat. Aby šel George slávě naproti, je nutné mu změnit i jméno. George Reeves zní přece daleko zvučněji než George Keefer Brewer.

Osudová nabídka

V roce 1951 dostane George Reeves osudovou nabídku. Zpočátku se trochu ošívá, hraní v seriálu se mu příliš nezamlouvá a prvotní seznámení s rolí na Reevese velký dojem neudělá.

Nakonec ale přece jen upnutý trikot Supermana s jeho pověstným červeným pláštěm oblékne. Supermanova dobrodružství se pravidelně vkrádají na obrazovky amerických rodin, žel bohu jsou ale hlavními diváky, kteří posuzují Reevesův herecký talent, převážně děti. Takhle si svou kariéru urostlý pohledný muž nepředstavoval.

Role budí rozpaky

Se Supermanem George sice získá punc silného muže, jehož nezastaví žádná kulka, ovšem někteří se nevyvarují posměšných poznámek na Reevesovu adresu.

Muž jeho vzrůstu natěsnaný do upnutého dresu s velkým S na hrudi budí u některých matadorů Hollywoodu přinejmenším rozpaky. I když se Reeves objeví ještě v několika světoznámých snímcích, vždy se jedná o titěrnou roli.

Na ulici i na tiskovkách na něj lidé pokřikují jako na Supermana. Muž z oceli si uvědomuje, že se protivné škatulky jen tak nezbaví.

Svou roli si zopakovat také ve filmu Stamp Day for Superman v roce 1954. FOTO: U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo
Svou roli si zopakovat také ve filmu Stamp Day for Superman v roce 1954. FOTO: U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo

Děti chtějí důkazy

O tom, že cílová skupina, která Supermanem doslova žije, je jiná, než byl prvotní předpoklad, se Reeves přesvědčí záhy. Sponzoři, bez jejichž vydatné pomoci by projekt těžko vznikl, nutí Reevese objevovat se na veřejných akcích.

Jak jinak než v kostýmu muže z oceli. „Opravdu tě nemůžu zastřelit?“ ptá se na jedné z akcí chlapeček a míří při tom na Reevese pistolí, již ukradl tatínkovi. Přítomní polknou na prázdno a muž v dresu Supermana udělá krok vzad.

Chvíli trvá, než se organizátoři akce vzpamatují a chlapci zbraň odeberou. „Ten kostým už na sebe nevezmu,“ oznamuje nabroušeně Reeves jednomu ze sponzorů. Dny plynou a je nad slunce jasné, že Reevesovi Supermana už nikdo neodpáře.

Navíc se od něj začínají odvracet i producenti, kteří chystají další filmy o neohroženém hrdinovi. „Bojí se, že by si tě lidé spojovali spíš s dětskou postavou a film nebyl úspěšný,“ šokuje George jeden ze spolupracovníků.

„Zastřelí se!“

Hodiny odbily půlnoc. V Benedict Canyon to žije. Skupina mladých lidí vydatně posílených alkoholem se skvěle baví. Jen jeden bručoun se k jejich rozverné debatě nechce přidat. George Reeves není tu noc v příliš dobré náladě.

„Pojď ještě na chvíli k nám,“ láká spoře oděného Supermana jeho snoubenka Leonore Lemmonová (1923–1989). Ten skutečně několik minut setrvá, ovšem zanedlouho jde spát. Unaveně vystoupá do schodů a odebere se do ložnice.

Skupinka přátel se dobře baví i bez něj, dokud jejich vášnivou opileckou debatu nepřeruší hluk. „Otevřel zásuvku nočního stolku a vytáhl pistoli. Zastřelí se!“ šokuje Leonore přítomné. O několik okamžiků později se skutečně ozve výstřel!

Potupná podívaná

Skupinka přátel volá policii až s notným zpožděním. „Ležel nahý na posteli. Krev, která se ze smrtelného zranění rozlila po prostěradle, vypadala přesně jako jeho rudý supermanovský plášť,“ vylíčí později jeden z vyšetřovatelů. Ohledání netrvá dlouho.

„Vypadalo to, jako by si sedl na kraj postele a stisknul spoušť,“ vyplývá z policejního protokolu. Co se ale skutečně ten večer v Reevesově ložnici odehrálo? Proč by představitel Supermana spáchal sebevraždu v domě plném přátel a navíc téměř nahý?

Na plátně se Superman pistole nemusel bát. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo
Na plátně se Superman pistole nemusel bát. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo

Chybné postupy?

Na první pohled jasná sebevražda. Pár důležitých detailů ale do příběhu rozhodně nezapadá. Přátelé, kteří byli v tu noc v Supermanově domě, hovoří o jednom výstřelu. Ovšem při ohledání místa se najdou celkem tři díry po projektilech.

Kulka, která ukončila Reevesův život, se našla ve stropě. Další dvě v podlaze. Všechny pocházejí ze stejné zbraně – Luger s ráží .30. Na pistoli se navíc nenajdou žádné otisky prstů. Reevesovy ruce jsou naprosto čisté. Není na nich ani zrníčko střelného prachu.

Supermanovo tělo je navíc před samotnou pitvou dokonale omyto a případné důkazy tak nenávratně ztraceny. Nesedí však ještě něco. A tím jsou viditelné modřiny na hercově hrudi i na tváři. Nikdo z jeho přátel však nevypověděl, že by se herec porval.

Za vším hledej ženu

Zatímco se Superman vydává na svůj úplně poslední let na onen svět a dost možná ne zcela dobrovolně, dobový tisk má o příčině jeho úmrtí jasno. „Muž z oceli spáchal sebevraždu.

Nemohl snést, že nedostával role, po kterých toužil,“ křičí z titulních stran časopisů. Ti, kteří Reevese ale dobře znají, začínají o celé nešťastné události pochybovat.

„Rozhodně nepatřil mezi ty, kteří by si sáhli na život,“ má jasno jeden z jeho nejbližších přátel.

„Tu noc jsem měla velmi zvláštní telefonát,“ připustí téměř až o rok později Phyllis Coatesová (*1927) a přizná, že jí v osudovou noc volala Reevesova zhrzená milenka Toni Mannixová (1906–1983), již herec opustil.

Mannixová měla do telefonu zoufale křičet, že Reeves byl zavražděn. Mohla jej mít na svědomí právě ona? Podle přátel rozchod se seriálovým hrdinou nesla více než těžce.

Navíc se měla údajně krátce před svou smrtí doznat k činu knězi, aby se očistila od hříchu a mohla pokojně odejít.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo, U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h