Domů     Stiskla spoušť zhrzená milenka?
Stiskla spoušť zhrzená milenka?
28.4.2022

Pomalu svítá a Los Angeles se probouzí do nového dne. Jedna z losangeleských čtvrtí je ale na nohou už dávno. Na adrese 1579 Benedict Canyon právě zastavilo policejní auto. V jednom z domů místní smetánky je nalezen muž s prostřelenou hlavou. Kulce se nedokázal vyhnout sám Superman.

Tisk má po dlouhé době zase konečně pořádnou senzaci! Neporazitelný Superman, symbol dobra, síly a odvahy, je mrtev. A co víc, podle všeho svůj život ukončil vlastní rukou.

Veřejnost je takovou zprávou otřesena a netrvá dlouho, než se nezačnou objevovat první hlasy, které verzi o sebevraždě nechtějí věřit a tvrdošíjně ji odmítají. Ty odvážnější dokonce mají viníka.

Nemilosrdná lež

Chlapec, kterému bude jednou ležet celý Hollywood u nohou, přijde na svět 5. ledna 1914. Okolnosti narození George Keefera Brewera (1914–1959) nejsou příliš šťastné.

Rodiče chlapečka Don Brewer a Helen Lescherová zrovna neprožívají manželskou idylu, čerstvě narozený syn nemůže skomírající vztah zachránit a rodiče se brzy rozvedou.

Helen se s malým Georgem přestěhuje do Kalifornie, kde najde novou lásku. Ale ani manželství s Georgem Bessolem nemá skončit úspěšně. Zatímco mladý George tráví nějaký čas u příbuzných, pár se rozvede.

Když se vrátí domů, čeká jej matčina nemilosrdná lež – otčím spáchal sebevraždu!

Reeves se jako akční hrdina představil ve filmu Superman and the Mole Men v roce 1951. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo
Reeves se jako akční hrdina představil ve filmu Superman and the Mole Men v roce 1951. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo

Pro publikum stvořený

Složité rodinné vztahy budoucí muž z oceli zahání láskou k divadlu. Už na škole se intenzivně věnuje hraní a zpěvu a ve své píli stát se skvělým hercem nepolevuje.

Po střední škole pokračuje studiem na Pasadena Junior College a stále více propadá hereckému řemeslu. První velká příležitost, jak projevit talent, se Georgovi naskytne v roce 1939. Zahraje si malou, ale velmi důležitou roli v trháku Jih proti Severu.

Brzy poté mu svět Hollywoodu otevře náruč a smlouva u Warner Brothers na sebe nenechá dlouho čekat. Aby šel George slávě naproti, je nutné mu změnit i jméno. George Reeves zní přece daleko zvučněji než George Keefer Brewer.

Osudová nabídka

V roce 1951 dostane George Reeves osudovou nabídku. Zpočátku se trochu ošívá, hraní v seriálu se mu příliš nezamlouvá a prvotní seznámení s rolí na Reevese velký dojem neudělá.

Nakonec ale přece jen upnutý trikot Supermana s jeho pověstným červeným pláštěm oblékne. Supermanova dobrodružství se pravidelně vkrádají na obrazovky amerických rodin, žel bohu jsou ale hlavními diváky, kteří posuzují Reevesův herecký talent, převážně děti. Takhle si svou kariéru urostlý pohledný muž nepředstavoval.

Role budí rozpaky

Se Supermanem George sice získá punc silného muže, jehož nezastaví žádná kulka, ovšem někteří se nevyvarují posměšných poznámek na Reevesovu adresu.

Muž jeho vzrůstu natěsnaný do upnutého dresu s velkým S na hrudi budí u některých matadorů Hollywoodu přinejmenším rozpaky. I když se Reeves objeví ještě v několika světoznámých snímcích, vždy se jedná o titěrnou roli.

Na ulici i na tiskovkách na něj lidé pokřikují jako na Supermana. Muž z oceli si uvědomuje, že se protivné škatulky jen tak nezbaví.

Svou roli si zopakovat také ve filmu Stamp Day for Superman v roce 1954. FOTO: U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo
Svou roli si zopakovat také ve filmu Stamp Day for Superman v roce 1954. FOTO: U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo

Děti chtějí důkazy

O tom, že cílová skupina, která Supermanem doslova žije, je jiná, než byl prvotní předpoklad, se Reeves přesvědčí záhy. Sponzoři, bez jejichž vydatné pomoci by projekt těžko vznikl, nutí Reevese objevovat se na veřejných akcích.

Jak jinak než v kostýmu muže z oceli. „Opravdu tě nemůžu zastřelit?“ ptá se na jedné z akcí chlapeček a míří při tom na Reevese pistolí, již ukradl tatínkovi. Přítomní polknou na prázdno a muž v dresu Supermana udělá krok vzad.

Chvíli trvá, než se organizátoři akce vzpamatují a chlapci zbraň odeberou. „Ten kostým už na sebe nevezmu,“ oznamuje nabroušeně Reeves jednomu ze sponzorů. Dny plynou a je nad slunce jasné, že Reevesovi Supermana už nikdo neodpáře.

Navíc se od něj začínají odvracet i producenti, kteří chystají další filmy o neohroženém hrdinovi. „Bojí se, že by si tě lidé spojovali spíš s dětskou postavou a film nebyl úspěšný,“ šokuje George jeden ze spolupracovníků.

„Zastřelí se!“

Hodiny odbily půlnoc. V Benedict Canyon to žije. Skupina mladých lidí vydatně posílených alkoholem se skvěle baví. Jen jeden bručoun se k jejich rozverné debatě nechce přidat. George Reeves není tu noc v příliš dobré náladě.

„Pojď ještě na chvíli k nám,“ láká spoře oděného Supermana jeho snoubenka Leonore Lemmonová (1923–1989). Ten skutečně několik minut setrvá, ovšem zanedlouho jde spát. Unaveně vystoupá do schodů a odebere se do ložnice.

Skupinka přátel se dobře baví i bez něj, dokud jejich vášnivou opileckou debatu nepřeruší hluk. „Otevřel zásuvku nočního stolku a vytáhl pistoli. Zastřelí se!“ šokuje Leonore přítomné. O několik okamžiků později se skutečně ozve výstřel!

Potupná podívaná

Skupinka přátel volá policii až s notným zpožděním. „Ležel nahý na posteli. Krev, která se ze smrtelného zranění rozlila po prostěradle, vypadala přesně jako jeho rudý supermanovský plášť,“ vylíčí později jeden z vyšetřovatelů. Ohledání netrvá dlouho.

„Vypadalo to, jako by si sedl na kraj postele a stisknul spoušť,“ vyplývá z policejního protokolu. Co se ale skutečně ten večer v Reevesově ložnici odehrálo? Proč by představitel Supermana spáchal sebevraždu v domě plném přátel a navíc téměř nahý?

Na plátně se Superman pistole nemusel bát. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo
Na plátně se Superman pistole nemusel bát. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo

Chybné postupy?

Na první pohled jasná sebevražda. Pár důležitých detailů ale do příběhu rozhodně nezapadá. Přátelé, kteří byli v tu noc v Supermanově domě, hovoří o jednom výstřelu. Ovšem při ohledání místa se najdou celkem tři díry po projektilech.

Kulka, která ukončila Reevesův život, se našla ve stropě. Další dvě v podlaze. Všechny pocházejí ze stejné zbraně – Luger s ráží .30. Na pistoli se navíc nenajdou žádné otisky prstů. Reevesovy ruce jsou naprosto čisté. Není na nich ani zrníčko střelného prachu.

Supermanovo tělo je navíc před samotnou pitvou dokonale omyto a případné důkazy tak nenávratně ztraceny. Nesedí však ještě něco. A tím jsou viditelné modřiny na hercově hrudi i na tváři. Nikdo z jeho přátel však nevypověděl, že by se herec porval.

Za vším hledej ženu

Zatímco se Superman vydává na svůj úplně poslední let na onen svět a dost možná ne zcela dobrovolně, dobový tisk má o příčině jeho úmrtí jasno. „Muž z oceli spáchal sebevraždu.

Nemohl snést, že nedostával role, po kterých toužil,“ křičí z titulních stran časopisů. Ti, kteří Reevese ale dobře znají, začínají o celé nešťastné události pochybovat.

„Rozhodně nepatřil mezi ty, kteří by si sáhli na život,“ má jasno jeden z jeho nejbližších přátel.

„Tu noc jsem měla velmi zvláštní telefonát,“ připustí téměř až o rok později Phyllis Coatesová (*1927) a přizná, že jí v osudovou noc volala Reevesova zhrzená milenka Toni Mannixová (1906–1983), již herec opustil.

Mannixová měla do telefonu zoufale křičet, že Reeves byl zavražděn. Mohla jej mít na svědomí právě ona? Podle přátel rozchod se seriálovým hrdinou nesla více než těžce.

Navíc se měla údajně krátce před svou smrtí doznat k činu knězi, aby se očistila od hříchu a mohla pokojně odejít.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo, U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Lifestyle
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Lifestyle
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
lifestyle
Móda určená nohám: Co má sabotáž společného s botami?
„Znám vás jako své boty,“ říká se. A opravdu, boty o nás prozradí mnohé, a tak je tomu už od pradávna. Někdo klidně chodí bosky, jiný si potrpí na dlouhé špičky, kterými dává svému okolí na vědomí, že je Pan Někdo a užívá si vysoké společenské postavení. Makedonský král Alexandr Veliký (356 př. n. l. […]
Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
Nadechněte se, zadržte dech a ponořte hlavu do umyvadla napuštěného vodou. Jak dlouho vydržíte? 50 sekund? Minutu? To odpovídá průměrné délce, po kterou dokáže netrénovaný člověk zadržet dech. V jihovýchodní Asii ale žijí lidé, kteří dokážou zadržet dech až na neuvěřitelných 13 minut. Tito mořští lidé, jak se jim říká, jsou spjati s vodou po […]
Pevná obuv: První pohorky nosil pračlověk, boty římských legionářů vydržely cestu 1500 km
Soudíme-li lidi podle bot, můžeme se dočkat nejednoho překvapení. Vezměte si třeba takové známé rčení: „Kouká mu sláma z bot.“ Majitel bot vystlaných senem však rozhodně není buran. Naopak. Vyniká zdravým selským rozumem – vystýlka totiž dokonale izoluje jeho nohy proti zimě! Jaký byl nejstarší materiál pro výrobu bot? Odpovíte-li kůže, mýlíte se. První boty na […]
Největší boháči historie: V klání vítězí středověký vládce
Byl nejbohatším člověkem v dějinách lidstva John D. Rockefeller, Andrew Carnegie, nebo někdo jiný? Soupeření těchto dvou překonává další muž – jistý středověký panovník říše v severozápadní Africe. Jako nejbohatšího člověka všech dob převážná většina žebříčků uvádí Američana Johna D. Rockefellera (1839–1937), který vybudoval ropný gigant Standard Oil. Pocházel z poměrně chudých poměrů a už v dětství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.