Domů     Stiskla spoušť zhrzená milenka?
Stiskla spoušť zhrzená milenka?
28.4.2022

Pomalu svítá a Los Angeles se probouzí do nového dne. Jedna z losangeleských čtvrtí je ale na nohou už dávno. Na adrese 1579 Benedict Canyon právě zastavilo policejní auto. V jednom z domů místní smetánky je nalezen muž s prostřelenou hlavou. Kulce se nedokázal vyhnout sám Superman.

Tisk má po dlouhé době zase konečně pořádnou senzaci! Neporazitelný Superman, symbol dobra, síly a odvahy, je mrtev. A co víc, podle všeho svůj život ukončil vlastní rukou.

Veřejnost je takovou zprávou otřesena a netrvá dlouho, než se nezačnou objevovat první hlasy, které verzi o sebevraždě nechtějí věřit a tvrdošíjně ji odmítají. Ty odvážnější dokonce mají viníka.

Nemilosrdná lež

Chlapec, kterému bude jednou ležet celý Hollywood u nohou, přijde na svět 5. ledna 1914. Okolnosti narození George Keefera Brewera (1914–1959) nejsou příliš šťastné.

Rodiče chlapečka Don Brewer a Helen Lescherová zrovna neprožívají manželskou idylu, čerstvě narozený syn nemůže skomírající vztah zachránit a rodiče se brzy rozvedou.

Helen se s malým Georgem přestěhuje do Kalifornie, kde najde novou lásku. Ale ani manželství s Georgem Bessolem nemá skončit úspěšně. Zatímco mladý George tráví nějaký čas u příbuzných, pár se rozvede.

Když se vrátí domů, čeká jej matčina nemilosrdná lež – otčím spáchal sebevraždu!

Reeves se jako akční hrdina představil ve filmu Superman and the Mole Men v roce 1951. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo
Reeves se jako akční hrdina představil ve filmu Superman and the Mole Men v roce 1951. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo

Pro publikum stvořený

Složité rodinné vztahy budoucí muž z oceli zahání láskou k divadlu. Už na škole se intenzivně věnuje hraní a zpěvu a ve své píli stát se skvělým hercem nepolevuje.

Po střední škole pokračuje studiem na Pasadena Junior College a stále více propadá hereckému řemeslu. První velká příležitost, jak projevit talent, se Georgovi naskytne v roce 1939. Zahraje si malou, ale velmi důležitou roli v trháku Jih proti Severu.

Brzy poté mu svět Hollywoodu otevře náruč a smlouva u Warner Brothers na sebe nenechá dlouho čekat. Aby šel George slávě naproti, je nutné mu změnit i jméno. George Reeves zní přece daleko zvučněji než George Keefer Brewer.

Osudová nabídka

V roce 1951 dostane George Reeves osudovou nabídku. Zpočátku se trochu ošívá, hraní v seriálu se mu příliš nezamlouvá a prvotní seznámení s rolí na Reevese velký dojem neudělá.

Nakonec ale přece jen upnutý trikot Supermana s jeho pověstným červeným pláštěm oblékne. Supermanova dobrodružství se pravidelně vkrádají na obrazovky amerických rodin, žel bohu jsou ale hlavními diváky, kteří posuzují Reevesův herecký talent, převážně děti. Takhle si svou kariéru urostlý pohledný muž nepředstavoval.

Role budí rozpaky

Se Supermanem George sice získá punc silného muže, jehož nezastaví žádná kulka, ovšem někteří se nevyvarují posměšných poznámek na Reevesovu adresu.

Muž jeho vzrůstu natěsnaný do upnutého dresu s velkým S na hrudi budí u některých matadorů Hollywoodu přinejmenším rozpaky. I když se Reeves objeví ještě v několika světoznámých snímcích, vždy se jedná o titěrnou roli.

Na ulici i na tiskovkách na něj lidé pokřikují jako na Supermana. Muž z oceli si uvědomuje, že se protivné škatulky jen tak nezbaví.

Svou roli si zopakovat také ve filmu Stamp Day for Superman v roce 1954. FOTO: U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo
Svou roli si zopakovat také ve filmu Stamp Day for Superman v roce 1954. FOTO: U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo

Děti chtějí důkazy

O tom, že cílová skupina, která Supermanem doslova žije, je jiná, než byl prvotní předpoklad, se Reeves přesvědčí záhy. Sponzoři, bez jejichž vydatné pomoci by projekt těžko vznikl, nutí Reevese objevovat se na veřejných akcích.

Jak jinak než v kostýmu muže z oceli. „Opravdu tě nemůžu zastřelit?“ ptá se na jedné z akcí chlapeček a míří při tom na Reevese pistolí, již ukradl tatínkovi. Přítomní polknou na prázdno a muž v dresu Supermana udělá krok vzad.

Chvíli trvá, než se organizátoři akce vzpamatují a chlapci zbraň odeberou. „Ten kostým už na sebe nevezmu,“ oznamuje nabroušeně Reeves jednomu ze sponzorů. Dny plynou a je nad slunce jasné, že Reevesovi Supermana už nikdo neodpáře.

Navíc se od něj začínají odvracet i producenti, kteří chystají další filmy o neohroženém hrdinovi. „Bojí se, že by si tě lidé spojovali spíš s dětskou postavou a film nebyl úspěšný,“ šokuje George jeden ze spolupracovníků.

„Zastřelí se!“

Hodiny odbily půlnoc. V Benedict Canyon to žije. Skupina mladých lidí vydatně posílených alkoholem se skvěle baví. Jen jeden bručoun se k jejich rozverné debatě nechce přidat. George Reeves není tu noc v příliš dobré náladě.

„Pojď ještě na chvíli k nám,“ láká spoře oděného Supermana jeho snoubenka Leonore Lemmonová (1923–1989). Ten skutečně několik minut setrvá, ovšem zanedlouho jde spát. Unaveně vystoupá do schodů a odebere se do ložnice.

Skupinka přátel se dobře baví i bez něj, dokud jejich vášnivou opileckou debatu nepřeruší hluk. „Otevřel zásuvku nočního stolku a vytáhl pistoli. Zastřelí se!“ šokuje Leonore přítomné. O několik okamžiků později se skutečně ozve výstřel!

Potupná podívaná

Skupinka přátel volá policii až s notným zpožděním. „Ležel nahý na posteli. Krev, která se ze smrtelného zranění rozlila po prostěradle, vypadala přesně jako jeho rudý supermanovský plášť,“ vylíčí později jeden z vyšetřovatelů. Ohledání netrvá dlouho.

„Vypadalo to, jako by si sedl na kraj postele a stisknul spoušť,“ vyplývá z policejního protokolu. Co se ale skutečně ten večer v Reevesově ložnici odehrálo? Proč by představitel Supermana spáchal sebevraždu v domě plném přátel a navíc téměř nahý?

Na plátně se Superman pistole nemusel bát. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo
Na plátně se Superman pistole nemusel bát. FOTO: Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo

Chybné postupy?

Na první pohled jasná sebevražda. Pár důležitých detailů ale do příběhu rozhodně nezapadá. Přátelé, kteří byli v tu noc v Supermanově domě, hovoří o jednom výstřelu. Ovšem při ohledání místa se najdou celkem tři díry po projektilech.

Kulka, která ukončila Reevesův život, se našla ve stropě. Další dvě v podlaze. Všechny pocházejí ze stejné zbraně – Luger s ráží .30. Na pistoli se navíc nenajdou žádné otisky prstů. Reevesovy ruce jsou naprosto čisté. Není na nich ani zrníčko střelného prachu.

Supermanovo tělo je navíc před samotnou pitvou dokonale omyto a případné důkazy tak nenávratně ztraceny. Nesedí však ještě něco. A tím jsou viditelné modřiny na hercově hrudi i na tváři. Nikdo z jeho přátel však nevypověděl, že by se herec porval.

Za vším hledej ženu

Zatímco se Superman vydává na svůj úplně poslední let na onen svět a dost možná ne zcela dobrovolně, dobový tisk má o příčině jeho úmrtí jasno. „Muž z oceli spáchal sebevraždu.

Nemohl snést, že nedostával role, po kterých toužil,“ křičí z titulních stran časopisů. Ti, kteří Reevese ale dobře znají, začínají o celé nešťastné události pochybovat.

„Rozhodně nepatřil mezi ty, kteří by si sáhli na život,“ má jasno jeden z jeho nejbližších přátel.

„Tu noc jsem měla velmi zvláštní telefonát,“ připustí téměř až o rok později Phyllis Coatesová (*1927) a přizná, že jí v osudovou noc volala Reevesova zhrzená milenka Toni Mannixová (1906–1983), již herec opustil.

Mannixová měla do telefonu zoufale křičet, že Reeves byl zavražděn. Mohla jej mít na svědomí právě ona? Podle přátel rozchod se seriálovým hrdinou nesla více než těžce.

Navíc se měla údajně krátce před svou smrtí doznat k činu knězi, aby se očistila od hříchu a mohla pokojně odejít.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Lippert Pictures / Creative Commons / volné dílo, U. S. Treasury Department / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a