Skip to content

Stěhování světadílů: Jak se měnila tvář povrchu Země?

Naše Země se od svého vzniku neustále mění. Kontinenty kdysi tvořily jediný celek, pak se rozpadly na světadíly, které známe dnes. Spojí se v budoucnosti zase v jednu celistvou pevninu?

Před 255 miliony lety vypadala naše planeta úplně jinak. Existoval superkontinent zvaný Pangea, který se rozpínal od rovníku směrem k severnímu a jižnímu pólu. Vše se začalo měnit před 180 miliony let, kdy se Pangea začala rozpadat, vytvářely se nové oceány a oceánské proudy.

To vše způsobil pohyb litosférických desek. Co je ale rozpohybovalo? Podle německého vědce Alfreda Wegenera (1880–1930) za tím stojí zemská rotace. Svoji teorii postavil hlavně na základě fosilních nálezů a tvarové podobnosti některých kontinentů.

Bude se proces opakovat?

Podle nejnovějších laserových měření se náš evropský kontinent každoročně posouvá asi o 15 centimetrů. Časopis New Scientist zveřejnil teorii, podle které za přibližně 250 milionů let opět vznikne jeden obří kontinent.

Nejprve se odtrhne kus východní Afriky a vznikne nové moře. Afrika se posune dál na sever a spojí s Evropou, přičemž Středozemní moře zanikne. Kvůli nárazu desek se Alpy výrazně zvětší, zřejmě až do velikosti dnešní Himálaje.

Zřejmě dojde také k rozdělení Evropy, stejně jako Severní a Jižní Ameriky. Austrálie se naopak spojí s jihovýchodní Asií. Během následujících desítek milionů let se všechny tyto části opět spojí v jeden kontinent.

Zemské tektonické desky.

Jak se formovaly kontinenty?

Vývoj a pohyb kontinentů v průběhu času.
Formování Pangey – přibližně před 390 miliony lety se začaly kontinenty srážet, až vznikla Pangea. Dokončena byla před 250 miliony lety. Rozpad kontinentu – zhruba před 180 miliony se Pangea začala rozpadat a vznikla Laurasie a Gondwana. Mezi nimi vznikl na západě Atlantský oceán, zatímco na východě je už dříve odděloval oceán Tethys. Laurasie se odděluje – Jižní Amerika a Afrika se oddělila a otevřely se Atlantský oceán a Mexický záliv. Formování Indického oceánu – Indický oceán vznikl z Gondwany a rozdělil Indii, Afriku, Antarktidu a Madagaskar. Druhá fáze rozpadu – desky, které se rozpadaly před 140 miliony lety, rozdělily Jižní Ameriku a Afriku a začal se tvořit jižní Atlantský oceán. Indie směřuje na sever – Indie se oddělila od Antarktidy a dala se na sever, kde se spojila s Eurasií. Madagaskar zůstal v Indickém oceánu. Třetí etapa rozpadu – během poslední fáze rozpadu Pangey před 55 miliony lety se oddělily Severní Amerika a Grónsko. Formování Himálaje – Indie narazila do Asie. V důsledky srážek se vytvořila tibetská plošina a pohoří Himálaj. 9. Formování Rudého moře – pohyby desek během posledních 20 milionů let rozdělily Arabský poloostrov od Afriky a vytvořilo se Rudé moře.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …