Domů     Stavba hrobky Prvního císaře je vykoupena litry krve
Stavba hrobky Prvního císaře je vykoupena litry krve
29.12.2022

Poptávka po pitné vodě v Číně roste. Její zdroje se tenčí. Starosti si dělají i rolníci v provincii Šen-si u města Si-an. Nelení a pokoušejí se vykopat studnu, aby získali další kýžený zdroj vody.

Netrvá to dlouho a krumpáč jednoho z nich se o něco zastaví a zacinká. „Nemůžu se dostat dál,“ křičí na své kolegy, zatímco vyhrabává podivné terakotové figury.

První čínský císař Čchin Š’-chuang-ti (260–210 př. n.

l.) dá základy silné čínské dynastii Čchin, podaří se mu uklidnit dvousetleté období trvajících zmatků a sjednotit válčící státy a světu zanechá několik památek, které budou dráždit fantazii nejednoho archeologa.

Tou největší je hrobka samotného císaře, jejíž stavba trvá neuvěřitelných 38 let!

Všechno má svůj řád

První čínský císař dá nové dynastii řád, zreformuje a sjednotí právní předpisy, měnu i písmo. Netrvá dlouho a sjednocená dynastie se dostane do hledáčku nepřátelských nomádských kmenů.

Spásný nápad na ochranu proti nájezdníkům se v hlavě mocného císaře zrodí téměř okamžitě. „Bude třeba vybudovat zeď,“ informuje císař své pobočníky, ovšem ani jeden z nich si neumí představit, jak velkou zeď má panovník dynastie Čchin na mysli.

„Na císařův příkaz pracovalo na stavbě Velké čínské zdi přes 300 000 dělníků,“ přibližuje archeoložka anglického původu Kate Santonová.

Stavby vykoupené smrtí

Nejimpozantnější dílo mladého císaře má ovšem teprve přijít. „Velký vládce musí mít opravdu skvostné místo odpočinku,“ nechce ponechat Čchin nic náhodě a vydává rozkaz na stavbu monumentálního chrámu.

Do práce jsou okamžitě povolány sta tisíce řemeslníků a dělníků, kteří na chrámu dřou do úmoru. „Na výstavbě hrobky se podílelo kolem 700 000 poddaných,“ upřesňuje Santonová. Pro mnohé je to čest vykoupená potem i krví.

Pro spoustu z nich znamená stavba hrobky jistou smrt. „Císař nechal spoustu řemeslníků zavraždit. Nechtěl, aby bylo prozrazeno místo jeho posledního odpočinku a hlavně, aby poklad, který jej doprovodí na poslední cestu, zůstal v bezpečí.

Jámy s těly, které nesou stopy popravy, se skutečně našly,“ tvrdí profesorka z Australské univerzity Aedeen Creminová.

První císař Čchin Š’-chuang-ti FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
První císař Čchin Š’-chuang-ti FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Do hrobu i s konkubínami

Aby mohl gigantický komplex o 90 čtverečních kilometrech císařovy hrobky vůbec vzniknout, musí řemeslníci odklonit podzemní toky hned tří řek! „Samotná pohřební mohyla leží asi půl druhého kilometru od jam s terakotovou armádou,“ popisuje Santonová.

Císař celou stavbu bedlivě dozoruje, vše musí být k jeho odchodu na onen svět do detailu připraveno. V mohyle kromě císaře spočinou ještě tisíce jiných. Po panovníkově smrti jsou s ním zaživa pohřbeny i konkubíny, které mu neporodily potomky.

Stejně tak se hrobka stane místem posledního odpočinku i pro bronzové skulptury ptáků a zvířat a pro množství osobních věcí Prvního císaře. „Lidé z dynastie Čchin věřili, že člověk má v posmrtném životě stejné potřeby jako zaživa.

Proto císaře pochovali se stejnými věcmi, které používal, dokud žil,“ míní Creminová.

Armáda tisíců

V roce 1974 se archeologům podaří vykopat množství terakotových figur. Záhy se ukáže, že se jedná o válečné bojovníky v životní velikosti.

Většina jich je v plné zbroji a skladba armády je vskutku rozmanitá, od pěšáků přes lučištníky až po kopiníky a jezdectvo! Nechybí ani důstojníci a velitelé armády.

„Důstojníci byli překvapivě vysocí, jejich průměrná výška je 190 centimetrů,“ prozrazuje Peng Wen z místního Terakotového muzea. Výjimkou nejsou ani koně a důmyslně zpracované vozy.

Každá socha je originál a každý voják je propracován do nejmenšího detailu a výrazu ve tváři. Prozatímní odhady říkají, že se v podzemí ukrývá 8000 vojáků. Je to ale konečné číslo? A k čemu měli vojáci po smrti císaře sloužit?

Skutečně se domníval, že na onom světě bude potřebovat plnohodnotnou armádu? Před kým ho měla ochránit?

Bojovníci s perfektní výbavou

Bojovníci se vyznačují skvělou zbrojí. Většina z nich v dlaních svírá buď meč, nebo kopí. Navíc je většina zbraní v perfektním stavu! Jejich ostří totiž vypadají, jako by se na nich zub času vůbec nepodepsal!

„Ten meč ležel v zemi přes 2000 let a stále vypadá jako nový.

Analýzy, kterým byl jeden z mečů podroben, ukázaly, že byl povrch zbraně opatřen slabounkou vrstvou chromu a soli,“ upozorňuje pracovník archeologického muzea v Si-anu Čang Wenli, podle jehož slov je meč natolik ostrý, že by se dal bez problémů použít i dnes.

Naznačují snad výzkumy, že Číňané znali již před více než dvěma tisíci lety metodu pochromování? Pro tuto hypotézu hovoří i v hrobce nalezené krásně zachovalé pochromované zrcadlo!

Jenže jak je možné, že Číňané uměli požít metodu pochromování kovů, která se v Evropě i v Americe začala používat až v moderní době?

V terakotové armádě nechyběji ani věrné sochy koní. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V terakotové armádě nechyběji ani věrné sochy koní. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Paradox nesmrtelnosti

Přestože První císař až s tyranskou pečlivostí dohlíží na stavbu posmrtného chrámu, touží po nesmrtelnosti. K té mu má pomoci zvláštní medicína, již mu připraví dvorní lékaři.

„Připravili mu lék na prodloužení života, který obsahoval mimo jiné i rtuť,“ domnívají se archeologové, že právě neutuchající touha po nesmrtelnosti stála panovníka život. Medicínu užíval totiž tak svědomitě, že se otrávil a zemřel v pouhých 50 letech.

Právě smrtonosná rtuť sehraje ale velmi důležitou roli i v místě císařova posledního odpočinku.

Terakotové figury byly původně pokryty i barvami. FOTO: Self-made / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Terakotové figury byly původně pokryty i barvami. FOTO: Self-made / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství pod pohrůžkou smrti

Ještě za svého života Čchin až úzkostlivě dbá o přísné utajení monumentální stavby. Se všemi, kteří by mohli o hrobce vyzradit podrobnosti, učiní krátký proces. Proč se tolik snažil existenci chrámu utajit?

Od roku 1974 se vědcům a archeologům podaří odkrýt jen pouhý zlomek mohylového komplexu. I když dnes mají archeologové velmi vyspělou techniku a je pro ně rozlehlý chrámový monument velkou výzvou, s bádáním jsou velmi zdrženliví. Není divu.

Zvědavost a touhu po vědění by totiž mohli zaplatit tou nejvyšší daní. Podle nalezených pramenů má být celá hrobka protkána vražedným systémem kuší. Samostříly jsou připraveny zneškodnit každého nepovolaného.

Kromě toho je mohyla protkána potoky rtuti, které mají údajně simulovat životodárné veletoky říše – Žlutou a Dlouhou řeku.

„Pokud bychom nebyli dostatečně opatrní nebo bychom se dopustili jen malého pochybení a došlo by k vylití jímek s rtutí, způsobili bychom obrovskou ekologickou katastrofu,“ nechtějí vědci ani domyslet všechny možné scénáře.

Mají snad kuše a rtuť kromě posledního odpočinku císaře střežit tajemství o vyspělé civilizaci?

Foto: Ingo Staudacher / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Self-made / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Záhady a tajemství
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Záhady a tajemství
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Záhady a tajemství
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
reklama
zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum