Domů     Starověký Egypt: Hledala zoufalá královna ženicha u nepřítele?
Starověký Egypt: Hledala zoufalá královna ženicha u nepřítele?
11.2.2019

„Můj muž je mrtvý. Nemám syna. Ale říkají, že ty máš mnoho synů. Kdybys mi dal jednoho ze svých synů, stal by se mým manželem… Byl by můj manžel a král egyptský.“ Chetitský král Šuppiluliumaš I. nevěřícně zírá na vzkaz, který mu poslala egyptská královna.

Historikové dodnes marně dumají nad tím, která žena se odhodlala k tak bezprecedentnímu kroku.

Chetité jsou nepřátelé. Na zdech hrobky Tutanchamonova vojevůdce Haremheba defilují chetitští zajatci před králem.

Egyptské princezny se zásadně vdávají za Egypťany, královny-vdovy po smrti manželů většinou odcházejí do harému a už se nikdy nespojí s dalším mužem.

O to větší šok prožívá Šuppiluliumaš I. (asi 1358–asi 1322 př. n. l.), když v rukou svírá písemnou prosbu z Egypta.

Do chetitské metropole Chattušaše, jejíž ruiny se nacházejí na území dnešního středního Turecka, míří z Egypta zajímavý dopis…
Do chetitské metropole Chattušaše, jejíž ruiny se nacházejí na území dnešního středního Turecka, míří z Egypta zajímavý dopis…

Prince pošle na smrt

Nečekaná událost vzbudí v mocném panovníkovi podezření. Do Egypta proto nejprve posílá svého vyslance Chattušazitiho. Když se královský komoří vrací domů do chetitské metropole Chattušaše, potvrzuje ovšem slova z dopisu.

A je tu druhý královnin list. „Mít syna, copak bych psala k hanbě své a své země do ciziny?“ hněvá se v něm vdavekchtivá Egypťanka.

Společně s Chattušazitim přichází k chetitskému dvoru její posel jménem Hani. I on naléhá na krále, aby dále neotálel a vyslal do Egypta některého ze svých synů. Nabídka je tuze lákavá.

Vyhlídky na ovládnutí tehdejší nejvelkolepější říše světa převáží nad obavami o budoucnost potomka. Šuppiluliumaš posílá do země na Nilu svého syna Zannanzu.

„Zabili jej, zatímco ho tam vedli,“ líčí nešťastný osud ženicha chetitský archiv. Šuppiluliumaš vyráží za pomstou.

Jednou z kandidátek na autorství listu je i královna Nefertiti, matka Anchesenamon.
Jednou z kandidátek na autorství listu je i královna Nefertiti, matka Anchesenamon.

Služebníka nechce

Za vším hledej ženu. Za vypuknutí nové války může královna. Ale která?

V chetitských zápisech vystupuje pod označením Dahamunzu, což je ovšem pouze transliterace, přesný přepis psaného slova z jednoho písma do druhého, egyptského výrazu „ta hemet nesut“, tedy královská manželka.

Egyptologové mají na pisatelku senzačního dopisu hned několik kandidátek. Jako nejpravděpodobnější se však jeví Tutanchamonova manželka Anchesenamon (asi 1348–po r. 1322 př. n. l.).

Po smrti svého manžela zřejmě zůstala úplně poslední příslušnicí panovnického rodu a zachvátila ji úzkost a strach o její další budoucnost.

Vezír Aj na nástěnné malbě z Tutanchamonovy hrobky asistuje zesnulému faraonovi při rituálu otevírání úst. Pak se nejspíš oženil s jeho vdovou.
Vezír Aj na nástěnné malbě z Tutanchamonovy hrobky asistuje zesnulému faraonovi při rituálu otevírání úst. Pak se nejspíš oženil s jeho vdovou.

Čtení z pohřebního věnce

„Milý Cartere, bude vás zajímat, že jsem zrovna u Blancharda viděl prsten, který na sobě má kartuši Anchesenamon vedle prenomen krále Aje,“ píše po návštěvě jednoho káhirského starožitnictví zjara 1931 britský egyptolog Percy Newberry (1869–1949) slavnějšímu kolegovi.

Jeho nález má jediné vysvětlení: Aj, který po Tutanchamonově smrti usedl na trůn (vláda v letech asi 1323–1319 př. n. l.), se oženil s Anchesenamon – zřejmě aby potvrdil svůj nárok na vládu.

Po jeho boku ovšem dáma nezaujme významné postavení a z dějin se vytrácí. Stihl ji snad trest za troufalost, s níž psala cizímu králi a chtěla se vyhnout tomuto sňatku?

Sousoší, objevené ve Velkém chrámu v Luxoru, má zachycovat Tutanchamona s manželkou.
Sousoší, objevené ve Velkém chrámu v Luxoru, má zachycovat Tutanchamona s manželkou.

O tom, že autorkou záhadného listu vskutku byla ona, svědčí i časová posloupnost, která celou událost provází.

„Květy z jeho pohřebních věnců prozrazují, ve které roční době Tutanchamon zemřel,“ vysvětluje současný americký egyptolog Bob Brier.

Podle věnce z chrp určuje, že panovník byl pohřben v době od poloviny března do konce dubna, kdy tyto květiny v Egyptě kvetou.

S ohledem na délku mumifikace musel tedy zemřít na sklonku předcházejícího prosince nebo v lednu. Pokud Anchesenamon okamžitě zasedla k psacímu pultíku, pak to vše časově souhlasí s informací Chetitů, podle níž se jejich vyslanec z Egypta vrátil na jaře.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz