Motor spokojeně vrní a posádka člunu si užívá teplého floridského slunce. Zkrátka ideální čas na rodinný výlet. Děti zvědavě vyklání hlavy, když zpod hladiny vyskočí obří podlouhlá ryba a dopadne do člunu. Zmítající živočich fatálně zasáhne pětiletou dívku!
Pro někoho nádherný, jiní zase zvedají pobaveně obočí. Jeseter vzbuzuje emoce, za divným vzhledem se ale schovává mnohem více. Bez zvláštností se neobejde jeho chování a původ. Bohužel také platí za jeden z nejohroženějších zvířecích druhů.
Rybí hádanka
Za každou šupinou se skrývá nějaká zajímavost. Vědci například zjistí, že se jeseter vyvine zhruba před 80 miliony let. Od té doby ale projde podivná ryba jen malými změnami.
Všímá si jich už sám Carl Linné (1707–1778), jenž jesetera popíše v roce 1758. Přesnější svědectví nám o něm dává francouzský biolog Charles Lucien Bonaparte (1851–1921), syn bratra samotného Napoleona (1769–1821)! A řádně nad živočichem kroutí hlavou.
Nesouměrná zadní ploutev, netradiční šupiny a hlavně protáhlý rypec připomínající nos jaký měl Pinocchio! A to není všechno, protože jeseteři jsou vybaveni čtyřmi vousky. Těmi si pomáhají, když šmejdí po vodním dně.
Protože nemají zuby, pouze nasávají všechno, na co narazí. V jejich chřtánu ale nejčastěji končí drobní korýši či menší ryby.
Stálice sladkých vod
A kde na pamětníky z pravěku můžeme narazit? Jeseteři jsou pěkně vybíraví, vyskytují se pouze na severní polokouli a zejména ve sladkých vodách. Tam, kde jsou řeky znečištěné, byste je hledali marně, jeseteři jsou totiž velice náchylní na čistotu.
A když nastane doba páření, míří do klidných ramen řek. Vymykají se i délkou života, zoologové tvrdí, že jeseteři se v klidu dožijí i šedesátky! Extrémní čísla se týkají i stavby jejich těl.
Ruští rybáři vytáhnou v roce 1827 exemplář, který váží 1500 kilogramů a měří úctyhodných 7 metrů! U běžných jedinců jsou ale numera spíše poloviční. Zvláštní živočich patří mezi oblíbené úlovky, protože jeseter je jedním z hlavních zdrojů kaviáru.
Lidé vyhledávají také jejich maso, využití najde i plovací měchýř. Ten se dříve používal jako čiřidlo při výrobě piva a vína. Od praktiky se ale postupně upustilo. Kaviárový průmyslu ale zplundruje prakticky celou populaci jeseterů.
Dnes je na 85 % druhů této ryby na pokraji vyhynutí! Ostatně v Česku se běžně objevuje až do roku 1917. Kvůli znečištění životního prostředí lze v našich vodách zahlédnout pouze jesetera malého.
Skok znamená smrt
Za zmínku stojí ale i nepředvídatelné chování, protože jeseteři často vyskakují z vody. Následné šplouchnutí je slyšet i na míle daleko! Zatím se nikomu nepodařilo zjistit, jaký je skutečný důvod.
Biologové tvrdí, že by mohlo jít o chytání kořisti, formu komunikace či vábení při rozmnožování. Mezi nejpravděpodobnější teorie řadíme zbavování se nežádoucích parazitů!
Šplouchnutí může přinést i smrt, například v roce 2015 jeden z jeseterů vyskočí a při dopadu do člunu usmrtí pětiletou dívku! Ryba proniká také do historie, můžeme na ní narazit u belgické světice Amalbergy z Temse (741–772). Podle legend má žena překročit řeku na velké rybě a tou má být právě jeseter.