Domů     Srdce v číslech. Jak moc se nadře a může být zlomené?
Srdce v číslech. Jak moc se nadře a může být zlomené?
18.3.2021

Dvě předsíně, dvě komory, sedm dní v týdnu a dvacet čtyři hodin denně nekonečné lopoty. A jeden lidský život, který by bez toho nebyl… Jaká další zajímavá až šokující čísla královský orgán našeho těla skrývá?

3 MILIARDY

Údery života

V klidu bije pomaleji, při sportu nebo v rozrušení rychleji. Ženám rychleji než mužům, dospělým zpravidla pomaleji než dětem. Pokud ale průměr je 70 tepů za minutu, naše srdce pak udeří 4200x za hodinu, 100 000x za den, 36 500 000x za rok. Dohromady je to tedy neuvěřitelných 3 miliardy úderů, pokud se dožijete 80 let.

300 GRAMŮ

Jako pěst

Průměrné ženské srdce váží 250–300 gramů, mužské zhruba o 50 gramů více. Co do rozměrů má asi 12 x 7,5 x 6 centimetrů. Je velké asi jako zatnutá mužská pěst.

Takže vlastně drobek, kdybychom ho srovnali se srdcem velryby – životní orgán tohoto rekordmana váží až 200 kg a má rozměry malého auta. Nejmenším srdíčkem se pyšní brvušky, hmyz měřící jen 0,2 milimetrů. U nich jde ale jen o úzké trubičky, které pumpují krev od zad do hlavy.

Ženám tluče srdce rychleji než mužům, v průměru ale udeří 100 000x za den. Foto: ArtsyBee / Pixabay.
Ženám tluče srdce rychleji než mužům, v průměru ale udeří 100 000x za den. Foto: ArtsyBee / Pixabay.

100 000 KILOMETRŮ

Dvaapůlkrát okolo Země

Krev cirkuluje tělem v kruhu,“ prohlásí roku 1616 anglický lékař William Harwey (1578-1657) a je tak prvním, kdo odhalí tajemství oběhu naší životadárné tekutiny.

Jak velký je ale ten „kruh“, ve kterém naše krev bez ustání cestuje od srdce a zase zpátky k němu? Délka všech krevních cestiček, silnic i dálnic v těle se odhaduje asi na 100 000 km. Obvod Země okolo rovníku je o něco více než 40 000 km.

Kdyby se tedy všechny naše tepny, žíly a vlásečnice pospojovaly, oběhly by dvaapůlkrát celou naši planetu.

3 TÝDNY

Tady to začíná!

Měří asi 2 milimetry, váží pouhý 1 gram a představit si ho můžeme asi jako sezamové semínko. Takový je lidský plod, když mu začne tlouct srdce!

Po vytvoření srdečních stěn se krevní oběh ujímá své funkce v okamžiku, kdy jsou rostoucímu človíčku v matčině břiše asi 3 týdny. V lékařské terminologii jde o 5. týden těhotenství.

K srdci neodmyslitelně patří spletitá síť žil a tepen. Ty se starají o rozvoz živin 75 bilionům buněk. Foto: Clker-Free-Vector-Images / Pixabay.
K srdci neodmyslitelně patří spletitá síť žil a tepen. Ty se starají o rozvoz živin 75 bilionům buněk. Foto: Clker-Free-Vector-Images / Pixabay.

8640 LITRŮ DENNĚ

Neúnavné čerpadlo

Co je vlastně srdeční tep? Tlaková vlna vzniklá vypuzením krve z levé komory do aorty. Odtud je pak pumpována do celého těla. Srdce je opravdu výkonou pumpou a v klidovém stavu přečerpá každou minutu 4 – 8 litrů krve.

Průměrně je to tedy 360 litrů za hodinu, 8640 litrů za den a 3,1 milionů litrů za rok! Krev tedy doslova pádí jako o závod. Za 6 vteřin doběhne ze srdce do plic a zpět, za 8 vteřin stihne celý okruh do mozku a za 16 vteřin do palců u nohou.

100 000 JOULŮ

Každodenní robota

Srdce to opravdu nemá lehké! Zatímco my třeba odpočíváme nebo spíme, ono pracuje bez zastavení. Každičkým úderem vykoná práci okolo 1 joulu. Pokud tedy budeme počítat v průměru 70 úderů za minutu, po celém dnu už je práce srdce rovna 100 000 joulů.

To odpovídá přibližně tomu, jako kdybychom 1000krát zvedli 10 kg vážící činku do výšky jednoho metru. Více se nadře levá komora, která pracuje s větším tlakem krve a je proto vybavena mohutnější svalovou hmotou.

1893

Poprvé na operačním stole!

O 128 let se musíme vrátit zpět, pokud chceme nahlédnout k první operaci srdce v historii. Provede jí americký kardiochirurg Daniel Hale Williams (1856 -1931). 13. června 1893 úspěšně zašije řeznou ránu na srdci pacientovi Jamesi Cornishovi.

Někteří však prvenství přisuzují až Norovi Axelu Cappelenovi (1858 – 1919) za jeho výkon z roku 1895. Williams prý totiž zasahoval pouze na osrdečníku, bláně, která srdce obaluje.

V každém případě je konečně překonán letitý názor, že operovat neustále se pohybující orgán není možné.

18 DNÍ

Život s darovaným srdcem

3. prosince 1967 si o nemocnici v Kapském městě v Jihoafrické republice povívá celý svět. Christiaan Barnard (1922-2001) dosahuje hvězdné mety všech chirurgů – poprvé úspěšně transplantuje lidské srdce!

I když orgán bezchybně tluče, obchodník Louis Washkansky po 18 dnech umírá na zápal plic. Druhý Barnardův pacient, zubař Philip Blaiberg, ale přežívá již 19 měsíců. Ruku v roce se vývojem imunodepresiv se šance na přežití zvyšuje.

Když v lednu 1984 proběhne první transplantace srdce u nás, pacient Josef Divina po ní žije ještě 13 let.

Christiaan Barnard jako první v historii úspěšně transplantuje lidské srdce. A stává se skutečnou celebritou. Foto: Eric Koch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Christiaan Barnard jako první v historii úspěšně transplantuje lidské srdce. A stává se skutečnou celebritou. Foto: Eric Koch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

17x

Zaostáváme za rekordmany

Ve srovnání s jinými živočichy naše srdce zas tak mrštné není. Rejskovi malému, nejmenšímu u nás žijícímu savci, udeří za minutu až 1200x! Podobně srdce bije také kolibříkům, tedy zhruba 17x rychleji než lidem.

Ale buďme rádi – v živočišné říši totiž platí jakási přímá úměra, že čím pomaleji srdce tepe, tím se tvor dožije vyššího věku.

Rejsci se dožívají asi 15 měsíců, zatímco želvy, jejichž srdeční rytmus se pohybuje jen okolo 30 tepů za minuty, žijí klidně 100 až 200 let.

1-2% RIZIKO

Srdeční zlomenina

Když přijde nešťastná či velmi stresující událost, může vám být z toho zkrátka zle. Někdy tak moc, že příznaky připomínají infarkt. Jenže EKG žádný problém neukáže – co se tedy děje? Možná máte tzv. syndrom zlomeného srdce!

Odborně Takotsubo syndrom má své jméno podle japonské nádoby na chytání chobotnic, který má podobný tvar jako srdce zasažené tímto onemocněním.

Srdce se doopravdy nezlomí ani nepraskle, pouze došlo prudkým nárůstem stresových hormonů k dočasnému poškození srdečního svalu.

Syndrom se objevuje u 1 – 2 % pacientů přivezeních s akutním srdeční příhodou, častěji u žen, a bez včasného zásahu může vést ke smrti.

Rejskovi tluče srdce sedmnáctkrát rychleji než člověku. Foto: minipixel / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Rejskovi tluče srdce sedmnáctkrát rychleji než člověku. Foto: minipixel / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Foto: Úvodní foto: jc_cards / Pixabay 1, 2: Pixabay 3, 4: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív