Domů     Srdce v číslech. Jak moc se nadře a může být zlomené?
Srdce v číslech. Jak moc se nadře a může být zlomené?
18.3.2021

Dvě předsíně, dvě komory, sedm dní v týdnu a dvacet čtyři hodin denně nekonečné lopoty. A jeden lidský život, který by bez toho nebyl… Jaká další zajímavá až šokující čísla královský orgán našeho těla skrývá?

3 MILIARDY

Údery života

V klidu bije pomaleji, při sportu nebo v rozrušení rychleji. Ženám rychleji než mužům, dospělým zpravidla pomaleji než dětem. Pokud ale průměr je 70 tepů za minutu, naše srdce pak udeří 4200x za hodinu, 100 000x za den, 36 500 000x za rok. Dohromady je to tedy neuvěřitelných 3 miliardy úderů, pokud se dožijete 80 let.

300 GRAMŮ

Jako pěst

Průměrné ženské srdce váží 250–300 gramů, mužské zhruba o 50 gramů více. Co do rozměrů má asi 12 x 7,5 x 6 centimetrů. Je velké asi jako zatnutá mužská pěst.

Takže vlastně drobek, kdybychom ho srovnali se srdcem velryby – životní orgán tohoto rekordmana váží až 200 kg a má rozměry malého auta. Nejmenším srdíčkem se pyšní brvušky, hmyz měřící jen 0,2 milimetrů. U nich jde ale jen o úzké trubičky, které pumpují krev od zad do hlavy.

Ženám tluče srdce rychleji než mužům, v průměru ale udeří 100 000x za den. Foto: ArtsyBee / Pixabay.
Ženám tluče srdce rychleji než mužům, v průměru ale udeří 100 000x za den. Foto: ArtsyBee / Pixabay.

100 000 KILOMETRŮ

Dvaapůlkrát okolo Země

Krev cirkuluje tělem v kruhu,“ prohlásí roku 1616 anglický lékař William Harwey (1578-1657) a je tak prvním, kdo odhalí tajemství oběhu naší životadárné tekutiny.

Jak velký je ale ten „kruh“, ve kterém naše krev bez ustání cestuje od srdce a zase zpátky k němu? Délka všech krevních cestiček, silnic i dálnic v těle se odhaduje asi na 100 000 km. Obvod Země okolo rovníku je o něco více než 40 000 km.

Kdyby se tedy všechny naše tepny, žíly a vlásečnice pospojovaly, oběhly by dvaapůlkrát celou naši planetu.

3 TÝDNY

Tady to začíná!

Měří asi 2 milimetry, váží pouhý 1 gram a představit si ho můžeme asi jako sezamové semínko. Takový je lidský plod, když mu začne tlouct srdce!

Po vytvoření srdečních stěn se krevní oběh ujímá své funkce v okamžiku, kdy jsou rostoucímu človíčku v matčině břiše asi 3 týdny. V lékařské terminologii jde o 5. týden těhotenství.

K srdci neodmyslitelně patří spletitá síť žil a tepen. Ty se starají o rozvoz živin 75 bilionům buněk. Foto: Clker-Free-Vector-Images / Pixabay.
K srdci neodmyslitelně patří spletitá síť žil a tepen. Ty se starají o rozvoz živin 75 bilionům buněk. Foto: Clker-Free-Vector-Images / Pixabay.

8640 LITRŮ DENNĚ

Neúnavné čerpadlo

Co je vlastně srdeční tep? Tlaková vlna vzniklá vypuzením krve z levé komory do aorty. Odtud je pak pumpována do celého těla. Srdce je opravdu výkonou pumpou a v klidovém stavu přečerpá každou minutu 4 – 8 litrů krve.

Průměrně je to tedy 360 litrů za hodinu, 8640 litrů za den a 3,1 milionů litrů za rok! Krev tedy doslova pádí jako o závod. Za 6 vteřin doběhne ze srdce do plic a zpět, za 8 vteřin stihne celý okruh do mozku a za 16 vteřin do palců u nohou.

100 000 JOULŮ

Každodenní robota

Srdce to opravdu nemá lehké! Zatímco my třeba odpočíváme nebo spíme, ono pracuje bez zastavení. Každičkým úderem vykoná práci okolo 1 joulu. Pokud tedy budeme počítat v průměru 70 úderů za minutu, po celém dnu už je práce srdce rovna 100 000 joulů.

To odpovídá přibližně tomu, jako kdybychom 1000krát zvedli 10 kg vážící činku do výšky jednoho metru. Více se nadře levá komora, která pracuje s větším tlakem krve a je proto vybavena mohutnější svalovou hmotou.

1893

Poprvé na operačním stole!

O 128 let se musíme vrátit zpět, pokud chceme nahlédnout k první operaci srdce v historii. Provede jí americký kardiochirurg Daniel Hale Williams (1856 -1931). 13. června 1893 úspěšně zašije řeznou ránu na srdci pacientovi Jamesi Cornishovi.

Někteří však prvenství přisuzují až Norovi Axelu Cappelenovi (1858 – 1919) za jeho výkon z roku 1895. Williams prý totiž zasahoval pouze na osrdečníku, bláně, která srdce obaluje.

V každém případě je konečně překonán letitý názor, že operovat neustále se pohybující orgán není možné.

18 DNÍ

Život s darovaným srdcem

3. prosince 1967 si o nemocnici v Kapském městě v Jihoafrické republice povívá celý svět. Christiaan Barnard (1922-2001) dosahuje hvězdné mety všech chirurgů – poprvé úspěšně transplantuje lidské srdce!

I když orgán bezchybně tluče, obchodník Louis Washkansky po 18 dnech umírá na zápal plic. Druhý Barnardův pacient, zubař Philip Blaiberg, ale přežívá již 19 měsíců. Ruku v roce se vývojem imunodepresiv se šance na přežití zvyšuje.

Když v lednu 1984 proběhne první transplantace srdce u nás, pacient Josef Divina po ní žije ještě 13 let.

Christiaan Barnard jako první v historii úspěšně transplantuje lidské srdce. A stává se skutečnou celebritou. Foto: Eric Koch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Christiaan Barnard jako první v historii úspěšně transplantuje lidské srdce. A stává se skutečnou celebritou. Foto: Eric Koch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

17x

Zaostáváme za rekordmany

Ve srovnání s jinými živočichy naše srdce zas tak mrštné není. Rejskovi malému, nejmenšímu u nás žijícímu savci, udeří za minutu až 1200x! Podobně srdce bije také kolibříkům, tedy zhruba 17x rychleji než lidem.

Ale buďme rádi – v živočišné říši totiž platí jakási přímá úměra, že čím pomaleji srdce tepe, tím se tvor dožije vyššího věku.

Rejsci se dožívají asi 15 měsíců, zatímco želvy, jejichž srdeční rytmus se pohybuje jen okolo 30 tepů za minuty, žijí klidně 100 až 200 let.

1-2% RIZIKO

Srdeční zlomenina

Když přijde nešťastná či velmi stresující událost, může vám být z toho zkrátka zle. Někdy tak moc, že příznaky připomínají infarkt. Jenže EKG žádný problém neukáže – co se tedy děje? Možná máte tzv. syndrom zlomeného srdce!

Odborně Takotsubo syndrom má své jméno podle japonské nádoby na chytání chobotnic, který má podobný tvar jako srdce zasažené tímto onemocněním.

Srdce se doopravdy nezlomí ani nepraskle, pouze došlo prudkým nárůstem stresových hormonů k dočasnému poškození srdečního svalu.

Syndrom se objevuje u 1 – 2 % pacientů přivezeních s akutním srdeční příhodou, častěji u žen, a bez včasného zásahu může vést ke smrti.

Rejskovi tluče srdce sedmnáctkrát rychleji než člověku. Foto: minipixel / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Rejskovi tluče srdce sedmnáctkrát rychleji než člověku. Foto: minipixel / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Foto: Úvodní foto: jc_cards / Pixabay 1, 2: Pixabay 3, 4: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
Věda a technika
Virtuální lízátko: Jak vyrobit chuť bez chuti?
Soutěžící v televizním pořadu připraví třeba exotickou masovou směs. Na talíři to vypadá tak lákavě… Taky se vám sbíhají sliny? Proč nejde alespoň ochutnat? Už brzy to nebude žádný problém! V čem zatím virtuální realita trochu pokulhává za tou opravdovou? Nezahrnuje plně všech pět základních lidských smyslů, pohlcuje nás hlavně prostřednictvím zraku a sluchu. Neznamená […]
Věda a technika
Dokázali starověcí Číňané vytvořit vrty sršící oheň?
Ve starověku patří sůl k velkým vzácnostem. Rozhodně si s ní nemůžete dovolit plýtvat, protože patří k cenným surovinám. Někde se s ní dokonce platí. Má téměř cenu zlata jako ve známé pohádce. Možná si neumíte představit, jak obtížně se sůl tehdy získávala. V Číně odpařováním vody ze solných jezer. Jde o zdlouhavý a náročný proces s malou efektivitou. Proto čínský […]
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
reklama
zajímavosti
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
I ruce umí mluvit. tři gesta, které denně používáme
Dopravní zácpa ve večerní špičce – automobily líně poskakují, když zvuk protne klakson. Rozezlený řidič naštvaně mává, a pak se to stane. Ukáže prostředníček a všichni hned ví, co si o šoférovi ve vedlejším voze myslí. Zvládne je téměř každý, kdo ovládá jemnou motoriku a vlastní všechny prsty. Gesta někdy dokonce suplují klasickou řeč. EPOCHA […]
Bezpečně přes vodu: Unikátní „živé“ mosty
Když se mírná řeka pod přívalem monzunových dešťů změní na dravý vodní tok, který nelze jen tak překonat, musí si lidé, žijící v jejím okolí, nějak poradit. A protože příroda jejich život ovlivňuje den co den už stovky let, také výsledné řešení vychází z tohoto těsného pouta. Na severovýchodě Indie leží malý stát jménem Méghaláj. […]
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
reklama
záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz