Domů     Srdce v číslech. Jak moc se nadře a může být zlomené?
Srdce v číslech. Jak moc se nadře a může být zlomené?
18.3.2021

Dvě předsíně, dvě komory, sedm dní v týdnu a dvacet čtyři hodin denně nekonečné lopoty. A jeden lidský život, který by bez toho nebyl… Jaká další zajímavá až šokující čísla královský orgán našeho těla skrývá?

3 MILIARDY

Údery života

V klidu bije pomaleji, při sportu nebo v rozrušení rychleji. Ženám rychleji než mužům, dospělým zpravidla pomaleji než dětem. Pokud ale průměr je 70 tepů za minutu, naše srdce pak udeří 4200x za hodinu, 100 000x za den, 36 500 000x za rok. Dohromady je to tedy neuvěřitelných 3 miliardy úderů, pokud se dožijete 80 let.

300 GRAMŮ

Jako pěst

Průměrné ženské srdce váží 250–300 gramů, mužské zhruba o 50 gramů více. Co do rozměrů má asi 12 x 7,5 x 6 centimetrů. Je velké asi jako zatnutá mužská pěst.

Takže vlastně drobek, kdybychom ho srovnali se srdcem velryby – životní orgán tohoto rekordmana váží až 200 kg a má rozměry malého auta. Nejmenším srdíčkem se pyšní brvušky, hmyz měřící jen 0,2 milimetrů. U nich jde ale jen o úzké trubičky, které pumpují krev od zad do hlavy.

Ženám tluče srdce rychleji než mužům, v průměru ale udeří 100 000x za den. Foto: ArtsyBee / Pixabay.
Ženám tluče srdce rychleji než mužům, v průměru ale udeří 100 000x za den. Foto: ArtsyBee / Pixabay.

100 000 KILOMETRŮ

Dvaapůlkrát okolo Země

Krev cirkuluje tělem v kruhu,“ prohlásí roku 1616 anglický lékař William Harwey (1578-1657) a je tak prvním, kdo odhalí tajemství oběhu naší životadárné tekutiny.

Jak velký je ale ten „kruh“, ve kterém naše krev bez ustání cestuje od srdce a zase zpátky k němu? Délka všech krevních cestiček, silnic i dálnic v těle se odhaduje asi na 100 000 km. Obvod Země okolo rovníku je o něco více než 40 000 km.

Kdyby se tedy všechny naše tepny, žíly a vlásečnice pospojovaly, oběhly by dvaapůlkrát celou naši planetu.

3 TÝDNY

Tady to začíná!

Měří asi 2 milimetry, váží pouhý 1 gram a představit si ho můžeme asi jako sezamové semínko. Takový je lidský plod, když mu začne tlouct srdce!

Po vytvoření srdečních stěn se krevní oběh ujímá své funkce v okamžiku, kdy jsou rostoucímu človíčku v matčině břiše asi 3 týdny. V lékařské terminologii jde o 5. týden těhotenství.

K srdci neodmyslitelně patří spletitá síť žil a tepen. Ty se starají o rozvoz živin 75 bilionům buněk. Foto: Clker-Free-Vector-Images / Pixabay.
K srdci neodmyslitelně patří spletitá síť žil a tepen. Ty se starají o rozvoz živin 75 bilionům buněk. Foto: Clker-Free-Vector-Images / Pixabay.

8640 LITRŮ DENNĚ

Neúnavné čerpadlo

Co je vlastně srdeční tep? Tlaková vlna vzniklá vypuzením krve z levé komory do aorty. Odtud je pak pumpována do celého těla. Srdce je opravdu výkonou pumpou a v klidovém stavu přečerpá každou minutu 4 – 8 litrů krve.

Průměrně je to tedy 360 litrů za hodinu, 8640 litrů za den a 3,1 milionů litrů za rok! Krev tedy doslova pádí jako o závod. Za 6 vteřin doběhne ze srdce do plic a zpět, za 8 vteřin stihne celý okruh do mozku a za 16 vteřin do palců u nohou.

100 000 JOULŮ

Každodenní robota

Srdce to opravdu nemá lehké! Zatímco my třeba odpočíváme nebo spíme, ono pracuje bez zastavení. Každičkým úderem vykoná práci okolo 1 joulu. Pokud tedy budeme počítat v průměru 70 úderů za minutu, po celém dnu už je práce srdce rovna 100 000 joulů.

To odpovídá přibližně tomu, jako kdybychom 1000krát zvedli 10 kg vážící činku do výšky jednoho metru. Více se nadře levá komora, která pracuje s větším tlakem krve a je proto vybavena mohutnější svalovou hmotou.

1893

Poprvé na operačním stole!

O 128 let se musíme vrátit zpět, pokud chceme nahlédnout k první operaci srdce v historii. Provede jí americký kardiochirurg Daniel Hale Williams (1856 -1931). 13. června 1893 úspěšně zašije řeznou ránu na srdci pacientovi Jamesi Cornishovi.

Někteří však prvenství přisuzují až Norovi Axelu Cappelenovi (1858 – 1919) za jeho výkon z roku 1895. Williams prý totiž zasahoval pouze na osrdečníku, bláně, která srdce obaluje.

V každém případě je konečně překonán letitý názor, že operovat neustále se pohybující orgán není možné.

18 DNÍ

Život s darovaným srdcem

3. prosince 1967 si o nemocnici v Kapském městě v Jihoafrické republice povívá celý svět. Christiaan Barnard (1922-2001) dosahuje hvězdné mety všech chirurgů – poprvé úspěšně transplantuje lidské srdce!

I když orgán bezchybně tluče, obchodník Louis Washkansky po 18 dnech umírá na zápal plic. Druhý Barnardův pacient, zubař Philip Blaiberg, ale přežívá již 19 měsíců. Ruku v roce se vývojem imunodepresiv se šance na přežití zvyšuje.

Když v lednu 1984 proběhne první transplantace srdce u nás, pacient Josef Divina po ní žije ještě 13 let.

Christiaan Barnard jako první v historii úspěšně transplantuje lidské srdce. A stává se skutečnou celebritou. Foto: Eric Koch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Christiaan Barnard jako první v historii úspěšně transplantuje lidské srdce. A stává se skutečnou celebritou. Foto: Eric Koch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

17x

Zaostáváme za rekordmany

Ve srovnání s jinými živočichy naše srdce zas tak mrštné není. Rejskovi malému, nejmenšímu u nás žijícímu savci, udeří za minutu až 1200x! Podobně srdce bije také kolibříkům, tedy zhruba 17x rychleji než lidem.

Ale buďme rádi – v živočišné říši totiž platí jakási přímá úměra, že čím pomaleji srdce tepe, tím se tvor dožije vyššího věku.

Rejsci se dožívají asi 15 měsíců, zatímco želvy, jejichž srdeční rytmus se pohybuje jen okolo 30 tepů za minuty, žijí klidně 100 až 200 let.

1-2% RIZIKO

Srdeční zlomenina

Když přijde nešťastná či velmi stresující událost, může vám být z toho zkrátka zle. Někdy tak moc, že příznaky připomínají infarkt. Jenže EKG žádný problém neukáže – co se tedy děje? Možná máte tzv. syndrom zlomeného srdce!

Odborně Takotsubo syndrom má své jméno podle japonské nádoby na chytání chobotnic, který má podobný tvar jako srdce zasažené tímto onemocněním.

Srdce se doopravdy nezlomí ani nepraskle, pouze došlo prudkým nárůstem stresových hormonů k dočasnému poškození srdečního svalu.

Syndrom se objevuje u 1 – 2 % pacientů přivezeních s akutním srdeční příhodou, častěji u žen, a bez včasného zásahu může vést ke smrti.

Rejskovi tluče srdce sedmnáctkrát rychleji než člověku. Foto: minipixel / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Rejskovi tluče srdce sedmnáctkrát rychleji než člověku. Foto: minipixel / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Foto: Úvodní foto: jc_cards / Pixabay 1, 2: Pixabay 3, 4: Creative Commons
reklama
Související články
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
Věda a technika
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Když je v kuchyni vymeteno: Jak se zrodí nachos nebo sacher?
Co zcela typického si dát při výletu do Vídně? Sacherův dort! Kdo by ho neznal? Skvělá směs, marmeláda a čokoládová poleva. Vyrobit sacher si můžete i doma. Receptů na něj koluje po internetu nebo je k nalistování v kuchařkách požehnaně. Ale… Je to ten pravý?   Stát se to může, ale spíš náhodou. Original Sacher-Torte, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (