Skip to content

Sportem ku lepším mezistátním vztahům: Stolní tenis jako první krok!

Sport má v lidských životech nejrůznější role. Svou úlohu ale sportovní utkání hrají často i ve vysokých politických bojích a mezistátních akcích. Možná nejlépe to dokazují vztahy mezi Spojenými Státy Americkými a Čínou, které v osmdesátých letech minulého století zachránil ping-pong.

V roce 1949 došlo v Číně ke státnímu převratu a nová čínská komunistická vláda urychleně ukončila veškeré vztahy se Spojenými státy. Veškeré komunikační spoje pak na dlouhá léta mezi oběma státy zůstaly hluché.

Richard Nixon skládá prezidentskou přísahu, 20. ledna 1969

Vše se změnilo až v roce 1971, a největším iniciátorem této změny byly právě národní ping-pongové týmy jednotlivých zemí. Tyto dvě ping-pongové velmoci se totiž v tomto roce setkali na neutrální půdě mistrovství světa v Japonsku.

Čínský národní tým si chtěl po mistrovství s Amerikou zahrát znovu a proto učinil odvážný krok, pozval zámořský národní tým do Číny. A ten nakonec, s povolením presidenta Nixona, vyrazil na cestu.

Spolu s ping-pongovým týmem do Číny vyrazil také diplomat Henry Kissinger, ten se s čínskou vládou pokoušel domluvit další návštěvu, tentokrát však už oficiální státní.

Henry Kissinger a Richard Nixon

A to úspěšně, dalším Američanem, který po reprezentantech ve stolním tenisu, komunistickou Čínu navštívil, byl pak právě prezident Nixon. Ještě téhož roku vyrazil ping-pongový tým Číny na oplátku do Ameriky a vztahy mezi oběma státy se dostaly do mnohem přátelštější úrovně.

A mohli za to právě sportovní nadšenci.

Foto: history.com, wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články