Domů     Spor o rukopisy: Masaryk si vyslouží označení žoldák i zrádce kvůli prachsprostému podvrhu!
Spor o rukopisy: Masaryk si vyslouží označení žoldák i zrádce kvůli prachsprostému podvrhu!
29.5.2022

Český národ se pomalu, ale jistě vymaňuje z německého područí, když vtom se objeví něco, čím mohou Češi zasadit Němcům pomyslný finální úder. Prastaré rukopisy psané perfektní staročeštinou dokládají klíčové události doby kněžny Libuše. Že by šlo o podvrh?

Kdepak. Za takový názor následoval vášnivý lynč.

Nadaný sociolog a filozof Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937) šokuje českou společnost a vědecké kruhy nejednou. Jeho zaměření na praktickou každodenní filozofii jeho kolegy doslova pobuřuje.

Vždyť kdo si může na přelomu 19. a 20. století dovolit se vědecky zabývat otázkami sebevražednosti nebo prostituce? Masaryk ale nezná žádné tabu. A dokládá to i svým působením ve vědeckém časopisu Athenaeum, kde řeší palčivé aktuální otázky.

Masaryk se nebojí na stránky časopisu pustit ani texty zpochybňující pravost Rukopisů královédvorského a zelenohorského

Třinácté, nebo devatenácté století?

Český spisovatel a básník Václav Hanka (1791–1861) je vášnivý národní buditel. I jeho přítel, básník Josef Linda (1789–1834), se rád uchýlí k pátrání po stopách českých předků.

Je až s podivem, že buď sám Hanka, nebo lidé okolo něj, začnou v první polovině 19. století nalézat na první pohled literární skvosty dávné doby. Jak je možné, že se všechna vzácná díla našla v podstatě krátce po sobě?

Píseň pod Vyšehradem nalezl Josef Linda údajně „na desce své knihy“ a ostatní staročeská zaprášená díla bohatě zdobená úvodními iniciálami mají pocházet někdy z doby 13. až 14. století!

Cesta od nalezení těchto pokladů až po jejich vědecké zavržení bude dlouhá celých 70 let! A stát bude spoustu urážek, nervů i žalob.

Václav Hanka
Václav Hanka

Stop českému nacionalismu

Za zcela skandální označí česká společnost v čele s uznávaným historikem Františkem Palackým (1798–1876) jakékoli pochyby o tom, že by snad díla jako Libušin soud (Rukopis zelenohorský) nebo epické básně o vypuzení Poláků a Sasů z českých území v Rukopisu královédvorském měla být zfalšovaná.

Ale i takoví odvážlivci se najdou. Třeba šéf pražské policie na konci 50. let 19. století Anton Päumann.

Jeho informátoři mu správně napovídají, že Rukopisy dávají účinnou zbraň do rukou českého nacionalismu, podobně jako když Němci šermovali prastarou Písní o Niebelunzích. Na Rukopisy si tedy policisté posvítí.

Päumann Vídeň upozorní na „Hankovu schopnost napodobit každé písmo různými inkousty, jichž má prý ve své pracovně pěknou zásobu“.

Soud hlásá pravost dokumentů

Volání po podrobné odborné zkoušce pravosti Rukopisů zpočátku míří doztracena. Oslavování národní historie a hrdosti naopak nabírá na síle, policejní akce a články proti Rukopisům národ nakonec utvrdí o to víc ve víře v pravost textů.

Česko-německý konflikt se vyostřuje, František Palacký se stává neochvějným obhájcem Rukopisů a Václav Hanka se z nepochopitelných důvodů stahuje do ústraní. Na stranu obhájců dokumentů se přidává takřka celá intelektuální elita národa.

Zlost elity dopadne na redaktora Davida Kuha, který ve svých novinách ponechá články hovořící o nepravosti Rukopisů. Na něj Hanka podá žalobu pro urážku na cti. Soud rozhodne o Kuhově vině a pošle ho na dva měsíce do vězení!

Po Kuhově odvolání rozhodne i soud vyšší instance o vině redaktora. Verdikt z roku 1859 tak uspal spor o pravost Rukopisů na několik dalších let.

Masaryk versus lid

Handrkování o pravost nového národního klenotu se poté objevilo hned několikrát. Nejhlasitějšími kritiky Rukopisů byli zahraniční vědci, zejména ti němečtí.

Postupně se ale opováží ozvat i kapacity z Moravy a Čech, třeba jazykovědec Jan Gebauer (1838–1907) nebo již zmíněný budoucí první prezident samostatného státu Masaryk.

To se dostáváme do roku 1985, kdy právě Masaryk působí v již zmíněném časopise Athenaeum.

Jeho logická aplikace vědeckého pohledu na celou problematiku a naprosté odhlédnutí od národnostní otázky jeho kritici nemohou rozdýchat. „Kdo vůbec je, že si dovoluje zpochybňovat něco tak čistého a důležitého?“ tážou se zlostně.

František Palacký
František Palacký

Zohavili jste naše dějiny!

Ale Masaryk na kritiku nedá a pokračuje ve svém úsilí dobrat se pravdy.

Politik a novinář Jan Herben (1857–1936) vzpomíná na to, že boj se „rozvinul tak prudce do forem, na něž se dnes nerado vzpomíná“. Pozdější velevážená figura našich dějin je tak rázem častována nadávkami jako hlupák, šašek, vlastizrádce, cizí minér nebo žoldnéř, který „podryl naši společnost, odcizil ji svému původu, zohavil naše dějiny a otrávil, co zbylo z dávné naší lepší minulosti“.

Přitom Masarykovi šlo o jediné. Chtěl provést předně jazykové, ale i estetické, historické, paleografické a chemické analýzy Rukopisů.

Jedna chyba za druhou

Masaryka znepokojuje především velká četnost gramatických chyb a odchylek od staré češtiny. Rovněž si je vědom i usvědčení v té době již nežijícího Hanky z falšování starých textů v minulosti.

Masaryk si dovolil něco zcela nevídaného a na danou dobu jistě skandálního. Zaútočil na upjatý a panovačný český veřejný život, který si pod maskou vlastenectví přivlastnil právo rozhodovat o vědeckých záležitostech.

A to všechno v době, kdy vycházela stále nová a nová vydání Rukopisů a také nové „důkazy“ o pravosti historických písemností.

Spor dořešen?

Víme, že Hanka všelicos falšoval, a proto beze kritiky co nejskrupolóznější pravost Rukopisů jím nalezených nedá a nesmí se tvrdit.

To zdá se mi tak jasným, že naprosto nepochopuji, jak kdo rozumný denuncovat může ty, kdo o náležitou zkoušku Rukopisů stojí, a jak se zkouškou tak dlouho může otálet!“ rozčiluje se Masaryk v roce 1886. Přes četná zkoumání a analýzy se ale dodnes s jistou přesností nepodařilo dokázat, že by autorem všech zdánlivě historických dokumentů byl skutečně Václav Hanka nebo Josef Linda.

Spor znovu eskaluje po četných historických a jazykových analýzách v roce 1911. To už je na straně Masaryka dalších 44 velikánů české vědy a společně podepisují Prohlášení, ve kterém konstatují, že spor už je u konce. A kdo mají být autoři podvrhů?

Právě Hanka a Linda. Mezi čtyřiačtyřiceti osobnostmi nechyběl ani proslulý historik tehdejší doby Josef Pekař (1870–1937).

Skeptici stále existují

Snad finální rozuzlení celého případu nabídne až v roce 1970 komise Kriminalistického ústavu, která rukopisy zevrubně analyzovala. Ze závěrů zkoumání vyplývá, že jde skutečně o falsum.

Autoři ze starých pergamenů prý odstranili původní text a napsali na ně text nový, který měl být totožný se staročeštinou. Navíc u obou rukopisů zjistili shodné technologické postupy, takže pravděpodobně vznikaly ve stejné době.

Snad jedinou vážnější „silou“, která důkazy o nepravosti dokumentů zarytě odmítá, je po roce 1989 obnovená Česká společnost rukopisná.

Foto: Creative Commons - neznámí autoři, volná díla
Související články
Historie
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
Historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
reklama
historie
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
záhady a tajemství
Tajemní Etruskové: Co všechno o nich nevíme?
Pozůstatky honosných budov napovídají, že tyto domy nebyly útočištěm pro nikoho z nižší třídy. Domněnky potvrzuje i bohaté terakotové zdobení na stěnách, které najdou archeologové v komplexu Poggio Civitate, zhruba 15 kilometrů od dnešní italské Sieny. Kromě zvláštního vztahu ke smrti a umírání vůbec se o Etruscích dochovaly jen kusé informace. Ty napovídají, že se […]
Skutečně střeží zříceninu hradu Mydlovar zlý pes z dávných dob?
Poněkud neprávem opomíjenou zříceninu hradu Mydlovar najdeme nedaleko města Nymburk. Jedná se snad o jediný, u nás do dnešních dnů dochovaný hrad postavený z cihel. Původně se tyčil přímo na levém břehu řeky Labe, dnes však stojí poněkud dále, protože okolo roku 1900 bylo Labe uměle napřímeno a vznikly zde nové jezy. Hrad své pojmenování […]
Cvilín, poutní místo zázračných uzdravení?
Na takzvaném Předním Cvilínském kopci nedaleko Krnova najdeme magické poutní místo Cvilín. Dávná historie této oblasti je opředena pověstmi sahajícími až do doby vlády českého krále Přemysla Otakara II., kdy zde měl být uctíván obraz Panny Marie Sedmibolestné, který byl umístěn na dřevěném sloupu. Celý vrch Cvilín jako kdyby byl skutečně protkán zvláštní mystickou energií. […]
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz