Skip to content
reklama

Špičkoví vědci z celého světa budou působit v Moravskoslezském kraji

Rozbíhá se unikátní program Global Experts financovaný Moravskoslezským krajem, jehož cílem je přilákat špičkové světové vědce na zdejší univerzity. Mezi zapojené univerzity patří VŠB – Technická univerzita Ostrava, respektive národní superpočítačové centrum IT4Innovations, do kterého přichází profesor Andrey Rogach.

Moravskoslezský kraj (MSK) láká na univerzity v kraji excelentní vědce dlouhodobě působící mimo Českou republiku a nabízí jim atraktivní podmínky pro realizaci svého výzkumu v regionu díky programu „Global Experts“. Finanční prostředky z rozpočtu MSK podpoří nejen výzkum globálně úspěšných odborníků v kraji a přispějí k dlouhodobému růstu kvality a relevance výzkumu místních univerzit, ale také zvýší atraktivitu studia na univerzitě i rozvoj celého regionu.

„Moravskoslezský kraj se dynamicky mění. Intenzivně se připravujeme na realizaci strategických projektů z Fondu pro spravedlivou transformaci. Naše vize kladou mimo jiné i důraz na propojení moderních technologií a vzdělaných lidí.

Proto velmi oceňuji program Global Experts, díky kterému k nám přijdou světově uznávaní vědci a do procesu transformace se svým způsobem také zapojí. Pomohou vytvořit předpoklady pro vznik špičkových vědeckých týmů a posílí výzkum na nových globálně atraktivních tématech.

Věřím, že tím zvýší úspěšnost projektů z regionu v evropských grantových schématech,“ sdělil Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

IT4Innovations národní superpočítačové centrum při VŠB – Technické univerzitě Ostrava je předním výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC), datových analýz (HPDA), umělé inteligence (AI), kvantového počítání (QC) a jejich aplikací do dalších vědeckých, průmyslových i společenských oborů.

Technická univerzita Ostrava

Jednou z prvních univerzit v kraji, která získala grant programu Global Experts, je VŠB – Technická univerzita Ostrava, konkrétně pak IT4Innovations národní superpočítačové centrum, kde první grantový projekt následující tři roky poběží.

„VŠB – Technická univerzita Ostrava svým zapojením dále potvrzuje své kvality jako vědecké instituce, kde chtějí pracovat odborníci na špičkové světové úrovni. Global Experts je pro nás ale také skvělou ukázkou, jak společně s Moravskoslezským krajem spolupracujeme na tématech, ve kterých se jako univerzita i kraj chceme více profilovat,“ uvedl Václav Snášel, rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava.

blank
IT4Innovations provozuje od roku 2013 nejvýkonnější superpočítačové systémy v České republice, které poskytuje jak českým, tak i zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry.

V IT4Innovations bude pod záštitou Global Experts realizován projekt „Experimentální a teoretické studie luminoforů s chirálními uhlíkovými tečkami emitující blízké infračervené záření“. Know-how své výzkumné skupiny přinese do Ostravy excelentní vědec Andrey Rogach, který se výzkumem luminoforů zabývá bezmála tři desítky let.

V rámci projektu se budeme snažit zlepšit a rozšířit již tak slibné optické a senzorové vlastnosti uhlíkových teček. Projekt podpořený programem Global Experts poslouží jako prostředek k přenosu know-how mé výzkumné skupiny do IT4Innovations, importu našich dovedností v oblasti materiálů a charakterizace a otevření přímého přístupu k odborným znalostem českých vědeckých týmů.

Těším se, že budu moci spolupracovat s českými výzkumníky, přispět k transformaci regionu a posílit výzkum luminoforů s uhlíkovými tečkami na nadnárodní úrovni.“

blank
Název projektu je: Experimentální a teoretické studie luminoforů s chirálními uhlíkovými tečkami emitující blízké infračervené záření.

Výzkumný tým a nová základna

V IT4Innovations vybuduje Andrey Rogach nový výzkumný tým a novou vědeckou základnu pro vývoj těchto nanomateriálů budoucnosti.

Teoretické výpočetní studie, zaměřené na studium vlivu složité struktury uhlíkových teček na jejich optické vlastnosti, bude vést profesor Michal Otyepka, vedoucí Laboratoře modelování pro nanotechnologie v IT4Innovations, se kterým profesor Rogach spolupracuje od roku 2014 a který dodává: „Jde o naprosto skvělou příležitost přinést na VŠB-TUO nové a velmi zajímavé téma a propojit experimentální výzkum s počítačovými simulacemi.

Uhlíkové tečky se připravují snadno z levných a dostupných chemikálií (například kyseliny citronové, močoviny či aminokyselin) a využít je lze díky jejich mimořádné luminiscenci od lékařské diagnostiky až po zobrazovací techniku.

Věřím, že se nám společně podaří posunout hranice poznání v této zajímavé oblasti nanomateriálového výzkumu a vytvořit nové příležitosti pro mladou generaci.“

blank
IT4Innovations společně s institucemi CESNET a CERIT-SC tvoří strategickou výzkumnou infrastrukturu České republiky e-INFRA CZ. V současné době IT4Innovations provozuje tři superpočítače: český nejvýkonnější superpočítač Karolina (15,7 PFlop/s, instalovaný v létě 2021), Barbora (849 TFlop/s, instalovaný na podzim 2019) a specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 (2 PFlop/s pro AI, instalovaný na jaře 2019).

Slavnostně zahájeno

Slavnostní zahájení projektu proběhlo 3. května v IT4Innovations a jeho součástí byl workshop zabývající se budoucností uhlíkových teček.

V rámci workshopu vystoupili odborníci z IT4Innovations a Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého v Olomouci, kteří již dlouhodobě na některých projektech spolupracují.

Foto: Martin Pykal
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
21stoleti.cz

Léčba viru podobného HIV u...

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS...
Pistáciový dort
tisicereceptu.cz

Pistáciový dort

Dobrota na neděli či na oslavu Suroviny 85 g hrubě mletých...
Tajemství reflexní terapie: Odrážejí chodidla náš zdravotní stav?
enigmaplus.cz

Tajemství reflexní terapie:...

Reflexní terapie vychází z přesvědčení,...
Bez ducha ve mně jsem jen poloviční člověk
skutecnepribehy.cz

Bez ducha ve mně jsem jen...

S nešťastným duchem jsem žila řadu let....
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Liberecký kraj dětem: Tipy na dva výlety
epochanacestach.cz

Liberecký kraj dětem: Tipy...

K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Pohřbený deník: Vysvětlí objev hrobu krvavé tajemství kruté šlechtičny?
enigmaplus.cz

Pohřbený deník: Vysvětlí objev...

Postavu krvelačné uherské hraběnky Alžběty...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz

Stubby chytal zvědy za zadek

„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční...
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha