Domů     Lance Armstrong: Doping byl tak normální jako nafukovat kolo
Lance Armstrong: Doping byl tak normální jako nafukovat kolo

Závodník ve žlutém trikotu je od hlavy k patě zbrocený potem. Ve šlapání ale neustává a obklopen z obou stran jásajícími diváky jako první protíná cílovou pásku na pařížské Champs-Élysées. Lance Armstrong právě vyhrál již sedmý titul závodu Tour de France.

Pro fanoušky světové cyklistiky je hrdinou. Již v té době se ale spekuluje o tom, zdali si nepomáhá nepovolenými látkami. Šampion zapírá… zatím.

Ačkoli lze s nadsázkou říct, že měl takovou spotřebu nepovolených látek, že by se na tom uživila polovina dealerů z Václavského náměstí, životní cesta Lance Armstronga (*1971) je jedním z nejfantastičtějších příběhů vrcholového sportu.

Zprvu arogantní talent z amerického Texasu sbírá jednu zlatou medaili za druhou a svými úspěchy se nad soupeři pne jako „přehustěná galuska“. Hvězdy má na dosah.

Vtom však přijde pomyslný špendlík ve formě život ohrožující nemoci a jeho zpupná duše rázem splaskne. Pro jiného by něco takového znamenalo konečnou, Armstrong se však nevzdá, a nejenže nemoc udolá, ale vrátí se z ní silnější a odhodlanější než kdy předtím. Ve snaze být nejlepší si však pomůže i nečestně.

V zajetí ega

Armstrong se narodí roku 1971 v texaském městě Plano. Odmalička je talentovaný sportovec a od 16 let začne soutěžit v triatlonu (závod zahrnující plavání, jízdu na kole a běh).

Z trojice disciplín mu jde jednoznačně nejlépe šlapání do pedálů, a tak brzy pověsí tretry i plavky na hřebík a zůstane jen u cyklistiky.

Ve dvaceti letech už vyhraje amatérské mistrovství USA a o rok později se umístí na 14. místě na letní olympiádě v Barceloně. Vyhráváním titulů si navíc začíná velmi slušně vydělávat.

Ke své škodě je však mladý Armstrong silně namyšlený a jeho přístup k ostatním jezdcům hraničí až s vyloženou nepřátelskostí.

„Cyklistika je o tradicích, pravidlech a etiketě… Lance byl ale agresivní mladý jezdec s velmi konfrontačním přístupem… Pořvával na ostatní závodníky a skoro jim přikazoval, aby uhnuli z cesty,“ uvádí americký autor Bill Gutman.

Než šel Lance Armstrong na chemoterapii kvůli rakovině varlat, prozřetelně si nechal zmrazit spermie. Díky tomu mohl později se svou ženou Kristin Richardovou, jíž si vzal v červnu 1997, zplodit tři děti.
Než šel Lance Armstrong na chemoterapii kvůli rakovině varlat, prozřetelně si nechal zmrazit spermie. Díky tomu mohl později se svou ženou Kristin Richardovou, jíž si vzal v červnu 1997, zplodit tři děti.

Nejtěžší boj v životě

V roce 1996 se teprve 25letému Armstrongovi změní život. Lékaři mu diagnostikují rakovinu varlat ve třetím (tzn. téměř nejtěžším) stadiu s rozsáhlými metastázami do plic. Kromě toho mu najdou ještě dva další nádory na mozku.

„Jeho ošetřující lékaři mu tehdy dávali 40procentní naději na přežití. O několik let později ti samí lékaři řekli, že v tomto odhadu byli tehdy ještě optimističtí.

Někteří mu nedávali víc než 15procentní šanci na život,“ píše dále Gutman v biografii o slavném cyklistovi. Armstrong se ale nevzdává. Podstupuje operaci a sérii chemoterapií, přičemž i během rekonvalescence jezdí desítky kilometrů denně na rotopedu!

„I ten nejhorší převis v Alpách se ve srovnání s chemoterapií zdál jako rovinka,“ popíše později své pocity závodník.

Proměna osobnosti

Poslední chemoterapii Armstrong podstupuje v prosinci 1996, a když mu lékaři na začátku dalšího roku oznámí, že je vyléčen, netrvá to dlouho, než se opět postaví na startovní čáru.

Když se dostatečně fyzicky i psychicky zotaví, ohlašuje návrat do světa cyklistiky. Od prvního pohledu je nový člověk. Po nemoci je sice pohublý, ale snad ještě větších změn doznala jeho osobnost.

Ačkoli sem tam plácne nějakou provokaci, nyní je pokornější a více se soustředí. Svůj návrat oslaví čtvrtým místem v prestižním španělském etapovém závodě Vuelta a España. Ty největší úspěchy ale mají teprve přijít…

V roce 2003 se sice manželé rozvedli, ale vztah s dětmi si otec uchoval, o čemž svědčí i fakt, že s ním byly na pódiu při vyhlášení Tour de France za rok 2005, kde rovněž zvítězil. V tu dobu ale již Armstrong randí s americkou zpěvačkou Sheryl Crow (*1962).
V roce 2003 se sice manželé rozvedli, ale vztah s dětmi si otec uchoval, o čemž svědčí i fakt, že s ním byly na pódiu při vyhlášení Tour de France za rok 2005, kde rovněž zvítězil. V tu dobu ale již Armstrong randí s americkou zpěvačkou Sheryl Crow (*1962).

Sedm v řadě

Po úspěchu ve Vueltě je další krok zřejmý – vyhrát Tour de France. Prozatím nejlepší výsledek na tomto závodě, sestávajícím z 21 etap rozvržených do 23 dní, zajel Armstrong v roce 1995. Tehdy skončil na 36. místě, nyní míří výš.

A jasno je hned po prvním ze závodů. Američan, jedoucí v týmu US Postal, obléká žlutý trikot vedoucího jezdce a patří mu i v cíli coby celkovému šampionovi.

Při obhajování titulu o rok později má situaci těžší, neboť se na start postaví i německý favorit Jan Ullrich (*1973), který minulý ročník z důvodu zranění vynechal. Armstrong ale slaví úspěch i tentokrát.

Takto to jde až do roku 2005, kdy Američan získává v pořadí sedmý titul vítěze Tour de France. Za ním zůstane s odstupem necelých pěti minut italský jezdec Ivan Basso (*1977). Poté Armstrong ohlašuje ukončení kariéry.

Návrat ve velkém?

A podle všeho tak udělal v pravý čas. Před začátkem dalšího ročníku totiž vypukne skandál a Ullrich s Bassem – dva hlavní Armstrongovi soupeři – jsou kvůli dopingu ze závodu vyloučeni.

Ačkoli pořadatelé závodů zpřísní pravidla pro jezdce, další odhalení se jenom hrnou. Armstrong si mezitím v poklidu žije na odpočinku.

Návštěvy večírků a potřásání si rukou s prezidenty jej ale po chvíli omrzí, a tak netrvá dlouho, než oznámí svůj návrat na trať. V roce 2009 skončí na Tour de France třetí, což je pro 37letého závodníka velmi slušné umístění.

Další ročníky se mu ale už moc nevede a v roce 2010 dojede dokonce až na 23. pozici.

Navzdory nemoci i skandálu s dopingem zůstal Armstrong legendou.
Navzdory nemoci i skandálu s dopingem zůstal Armstrong legendou.

Nařčení popírá

Druhý zlomový okamžik v Armstrongově životě přichází v červnu 2012. Americká antidopingová agentura USADA cyklistu obviní z užívání dopingu a obchodování s ním. A nejedná se o žádné nepodložené fámy, jež se kolem něj točily odjakživa.

Agentura má více než deset svědků, kteří vypověděli, že slavného cyklistu přímo viděli dopovat, nebo od něho samotného slyšeli, že nepovolené látky za účelem zvýšení výkonnosti užívá. Mezi svědky je i Armstrongův bývalý stájový kolega Tyler Hamilton (*1971).

„Nikdy jsem nedopoval.

Během pětadvaceti let závodění jsem podstoupil více než 500 testů a ani jeden nebyl pozitivní,“ reaguje na obvinění Američan a podobně hovoří i jeho advokát, který celou kauzu označí za snahu „získat publicitu na Lanceově jméně“.

Nebyl jediný

Mezi agenturou a Armstrongem proběhne ještě řada mediálních výpadů a závodník na ni dokonce podá žalobu. Tu však soud kvapem zamítne s tím, že je neopodstatněná. V říjnu je jasno.

„Důkazy bez pochybností potvrzují, že v týmu US Postal docházelo k nejpropracovanějšímu, nejprofesionálnějšímu a nejúspěšnějšímu dopingovému programu, jaký kdy ve sportu existoval,“ stojí v prohlášení USADY. Ke konci měsíce jsou Armstrongovi odebrány všechny tituly Tour de France a má doživotní zákaz postavit se na start!

Za zmínku stojí, že vítězi oněch sedmi ročníků se zpětně nestali druzí v pořadí, neboť ti sami měli dopingovou minulost (kromě Španěla Joseby Belokiho, stříbrného jezdce z Tour 2002, který byl z užívání pouze podezřelý). Armstrongovo jméno je vymazáno z análů Tour, jako by je nikdy nevyhrál.

„Bez dopingu to nejde“

Je usvědčen, znevážen a zavržen. Ti nejvěrnější fanoušci slavného jezdce ale i nadále brání. Tedy až do osudného ledna 2013, kdy se Armstrong v rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfreyovou (*1954) přizná ke všem proviněním.

„Používal jste někdy EPO (hormon podporující tvorbu červených krvinek – pozn. red.), krevní doping a testosteron?“ ptá se moderátorka a bývalý cyklista na vše odpovídá „Ano“. Bez nich prý podle něj nebylo v lidských silách vyhrávat.

„Přišlo mi to tak normální jako foukání vzduchu do galusek,“ přiznává se dále. Kajícnost ale nestačí. Na Armstronga se začnou valit žaloby sponzorů v celkové výši desítek milionů dolarů. Od té doby ovšem již stačil ty největší zaplatit či jinak urovnat.

Filip Krumphanzl

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h