První elitní vojenské jednotky se rodí už ve starověku. Přibližně v 6. století př. n. l., zřejmě v průběhu válek perského velkokrále Kýra II. Velikého, vznikají jednotky Nesmrtelných.
Skládají se z urozených perských válečníků a jako zbraň užívají kopí zdobené zlatým jablkem. Je jich přesně 10 000 a stávají se postrachem řeckých armád.
O úspěchy Turků v bitvách se v mnoha případech postarají jednotky tzv. janičárů.
Zrodí se zřejmě v průběhu 14. století na rozkaz sultána Murada I. Zajímavé je, že do nich nejsou přijímáni Turci, ale příslušníci národů, které si Osmanská říše podmanila. Většinou jde o Slovany pocházející z Balkánu.
Chrání vůdce v Berlíně i Moskvě
Italský plukovník Giuseppe Bassi v průběhu první světové války vytvoří z jádra italské armády údernou jednotku, tzv. Arditi. Ta prodělá rozšířený taktický výcvik a dostane nejmodernější výzbroj.
Jejím úkolem se stává narušování nepřátelské obrany a příprava postupu pro pěchotu.
9. listopad 1925 je dnem vzniku Schutzstaffelu (Ochranného oddílu), ozbrojené složky německé NSDAP. Jejími členy se stávají příznivci Adolfa Hitlera, kteří působí jako jeho osobní stráž.
Za druhé světové války se přeměňuje v paravojenské oddíly Waffen-SS.
Lotyšští střelci střeží v roce 1918 sídlo sovětských vládců, které se z Petrohradu stěhuje do Moskvy.
Záhy jsou ale převeleni na frontu a ochranu Kremlu poté zajišťují kadeti z vojenské akademie 7. května 1936 je vystřídá nově založený Pluk speciálního určení, známý jako tzv. Kremelský pluk.
Speciální lovci
Britský politik Winston Churchill chce vytvořit jednotku „speciálně vycvičených bojovníků loveckých kvalit, kteří dokážou na nepřátelském pobřeží rozpoutat vládu hrůzy“. V roce 1940 proto spatří světlo světa Army Commandos.
Jejich základ tvoří dobrovolníci z řad armády. Churchillovým krokem se inspirují Američané a v polovině roku 1942 sestaví jednotky Rangers. I v tomto případě jde o armádní dobrovolníky, kteří jsou cvičeni ve Skotsku britskými Commandos. Účastní se například operace Overlord (vylodění v Normandii).