Skip to content

Špatná výdrž baterie ve smartphonu? Prodlužte ji dodržováním jednoduchých zásad

Nezastavitelný rozvoj digitálních technologií má vliv i na trh s mobilními telefony. Výrobci se předhánějí, který z nich představí telefon větší, výkonnější, s lepším fotoaparátem a ideálně nabitý novými funkcemi.

S rostoucí výkonností přicházejí také vyšší nároky na výdrž baterie, u které ale zatím pokroková technologie chybí. Slabá výdrž je strašák každého z nás, přitom existuje několik jednoduchých tipů, jak ji prodloužit.

Regulujte intenzitu podsvícení displeje

Maximální podsvícení sice zajistí skvělou viditelnost barev a textu, zároveň však zatíží baterii a v neposlední řadě i vaše oči.

Regulujte jas obrazovky, případně zapněte automatické nastavení jasu. Přístroj se sám přizpůsobí aktuálním světelným podmínkám a vy ušetříte několik drahocenných procent navíc. Avšak pozor, tato funkce někdy nerozpozná okolní osvětlení spolehlivě a telefon tak může svítit jasněji, než je nutné.

Odborní redaktoři portálu Vybero.cz pak upozorňují, že už při výběru mobilu je dobré porovnávat u modelů úhlopříčky, protože velké displeje mají obvykle podstatně větší spotřebu.

Vypněte nepotřebné funkce a zkontrolujte, které aplikace zatěžují telefon nejvíce

Pokud nepomáhá ani úprava jasu a vaše baterka se blíží k úplnému vybití, vypněte dočasně funkce, které zrovna nepoužíváte. Omezte přístup k internetu vypnutím Wi-Fi a datového připojení. Také technologie jako Bluetooth či polohové služby (GPS) negativně působí na výdrž baterie.

Užitečným pomocníkem může být i úsporný režim, který již standardně nabízí většina chytrých telefonů.

Zkontrolujte, kolik jednotlivé aplikace a funkce spotřebují energie. Tyto informace jednoduše dohledáte v nastavení baterie, a to jak u iPhonů se systémem iOS, tak i u zařízení využívající platformu Android.

Zamyslete se nad aplikacemi, které vašemu přístroji berou cennou energii. Opravdu je potřebujete všechny? Lze některé úplně odinstalovat nebo alespoň omezit jejich činnost na pozadí?

Nepodceňujte pravidelné aktualizace softwaru a aplikací

Na první pohled nepodstatná a otravná záležitost, kterou velmi často odkládáme – aktualizace systému a aplikací. Přitom i pravidelné aktualizování může pošetřit vaši baterii. Úsporou energie se aktivně zabývají vývojáři od společnosti Apple až po Google a snaží se dodávat maximálně optimalizovaný software.

I přesto, že Apple a Google neustále přichází s novými úspornými funkcemi, problém tkví v samotném vývoji baterií, kde se zatím na skutečný průlom čeká. Výsledky několika testů ukazují, že aktuální jedničkou na trhu ve výdrži baterie je iPhone XR od společnosti Apple, který porazil i vlajkové lodě běžící na systému Android.

Na druhém místě skončil Note 9 od Samsungu.

A rada na závěr? Nebuďte závislí. Ačkoliv se to většině z nás těžko přiznává, telefon bereme do ruky častěji, než je nutné. Nezapomeňte, že i pravidelná kontrola nových upozornění znamená opakované rozsvěcování displeje, které vede k rychlejšímu vybíjení baterie.

Foto: Archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články