Skip to content

Vítejte ve světě svobody! Symbol přátelství s Francií slaví

Nová demokracie západní polokoule, Spojené státy americké, se dočkají daru od francouzských spojenců. Nazelenalá skulptura se pár let od svého vztyčení stane nezaměnitelným symbolem svobody a nového státu.

A letos je to 135 let od položení základního kamene slavné sochy Svobody.

Položení základního kamene slavné dominanty New Yorku

Počátkem srpna roku 1884 už je jasno. Francouzský dar nově vzniklé americké republice bude stát na ostrově Liberty Island u New Yorku. Socha Svobody dosahuje s podstavcem, jehož základní kámen je právě položen, celkem 93 metrů!

Za jejím ztvárněním stojí sochař Fréderic Auguste Bartholdi (1834–1904) a Gustave Eiffel (1832–1923), který za sebou má už výstavbu pařížské ocelové věže. Oba tvůrci se inspirují římskou bohyní svobody Libertas a své dílo poprvé představí v roce 1878 na světové výstavě v Paříži.

Lodě pak sochu rozebranou na 350 dílů dopraví v roce 1885 do USA.

Rozbalení obličeje sochy, který byl na ostrov doručen v roce 1885.

Měď a zlato Světle zelenkavá barva sochy je výsledkem působení přírodních vlivů na její měděný povrch. Měď ale není jediný kov, který byl na stavbu použit. Pochodeň sochy Svobody je pokrytá 24karátovým zlatem!

Když vítr fouká aspoň rychlostí 80 kilometrů za hodinu, pochodeň se vyklání až o 13 centimetrů. Symbolikou je protkaná celá socha – koruna Svobody se sedmi paprsky znázorňuje svobodu vyzařující přes sedmero moří a sedmero kontinentů.

Socha, inspirovaná rhodským kolosem, drží navíc v ruce Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických. Celá je pak slavnostně otevřena až v říjnu 1886, dnes je v jejím podstavci muzeum dějin přistěhovalců a v nejvyšších patrech rozhledna.

Foto: Wikimedia.org. Autor: Miroslav Horký
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články