Víte, že delfíni spí na půl mozku, aby se neutopili, a žirafy si zdřímnou jen na pár minut, aby byly neustále ve střehu před predátory?
Spánek je základní potřebou všech živých tvorů na Zemi, ale způsob, jakým k němu zvířata přistupují, je stejně rozmanitý jako sama živočišná říše.
Od hlubokého odpočinku až po neustálou bdělost – pojďme prozkoumat fascinující svět zvířecího spánku a jeho neuvěřitelné adaptace.
Žirafy nespí déle než pět minut, někdy si u toho sednou na zadek. Delfíni spí na půl mozku, aby se neutopili. A někteří stěhovaví ptáci zvládají i půl roku pohybu bez toho, aby někde přistáli. Spí za letu?
Spánek je nezbytnou součástí života všech tvorů, žijících na Zemi. Každý k němu ovšem přistupuje trochu jinak.
Jak mohou velryby spát, aniž by se utopily? Proč spí netopýři hlavou dolů? Jak odpočívají žirafy? A co delfíni? Všechna zvířata potřebují spánek. Větší ale obvykle méně než ta menší.
Ta, která se pasou, spí méně než masožravci, kteří jedí velké porce výživného jídla najednou. Potřebu spánku ovlivňuje věk, prostředí, život ve vodě či na souši i to, jestli je místo spánku bezpečné. Na světě je možná tolik druhů spánku, kolik je druhů zvířecích.

Osmihodinový noční spánek v celku je typický pro člověka. Lidé spí, aby si odpočinulo jejich tělo i mozek. Spánek dodává energii a posiluje imunitní systém.
Různí savci tráví různé množství času v non-REM spánku a REM spánku, který přináší sny (a pozná se podle rychlých pohybů očí). Lidé stráví asi dvě hodiny v noci sněním, i když si většinu snů nepamatují.
Mnoho výzkumníků věří, že sny existují, aby pomohly zpracovat emoce. Stejně je kolem nich ale spousta záhad. Podle všeho savci i některé další druhy zvířat sní stejně jako lidé!
Dlouhý spánek jen v bezpečí
Zatímco lidé si užívají svou denní dávku hlubokého odpočinku najednou, velká část zvířecího světa si spánek dělí do kratších úseků. Ten je častější, protože mnoho zvířat si potřebuje udržet bdělost a pozornost kvůli predátorům.
Pokud je však ohrožení na životě sníženo na minimum, mohou si i zvířata užít dlouhý spánek vcelku. Například jihoameričtí kosmani spí na stromech, obklopeni svou rodinou. Cítí se takto opravdu bezpečně a spí dosytosti.
Největším spáčem světa je podle všeho australský vačnatec koala, který potřebuje až 22 hodin spánku. To africká antilopka impala téměř nespí. Jak to? Koala se živí listy eukalyptu a ty nejsou úplně nejlepším zdrojem energie.
Impala zase potřebuje být neustále ve střehu kvůli predátorům, a navíc jako býložravec potřebuje velmi mnoho času na to, aby našla, sežrala a strávila svoji potravu.
Tisíce let vývoje
Že je spánek nezbytný pro přežití všech druhů bez rozdílu, je jasná věc. To, jak se k němu staví jednotlivá zvířata, je pak výsledkem dlouhého evolučního vývoje. Hlavní roli v něm hraje snaha o přežití, a to jak celého druhu, tak jejich mláďat.
Značnou roli hraje také prostředí, v němž živočich žije. I tak je ale část spánkových návyků podivná a neexistuje pro ně vysvětlení.

Netopýři hnědí si užívají 20 hodin spánku
To, že netopýři spí hlavou dolů a v zimě hibernují, je známá věc. Obvyklá denní dávka spánku netopýra hnědého, která činí 20 hodin, je ovšem překvapivá. Malí netopýři se k odpočinku navíc shlukují do skupin.
Žirafy spí jen pár hodin
Tělo žiraf je uzpůsobeno k vyhledávání potravy vysoko v korunách stromů. Taková konstituce nenahrává příjemnému spánku. Nejvyšší savec proto nespí úplně vleže. Hluboký REM spánek si ale mohou žirafy užít jen v nějaké relaxační poloze.
Když už se to stane, sedí na zadku a stočí krk. Zvládnou to takto zhruba pět minut. Za den naspí asi 4,5 hodiny a prý dokážou být týdny bez spánku.
Spánek je pro zvířata mnohem víc než jen odpočinek – je to kritický prvek jejich přežití a evoluce. Různorodost spánkových návyků napříč živočišnou říší odráží složité adaptace na prostředí, predátory a potřeby jejich metabolismu.
Ať už jde o krátké zdřímnutí žiraf nebo hluboký spánek koal, každý druh si našel svůj unikátní způsob, jak zajistit nezbytný odpočinek pro své přežití.