Domů     Lásky diktátorů: Adolf Hitler dohání ženy k sebevraždě
Lásky diktátorů: Adolf Hitler dohání ženy k sebevraždě
1.6.2025

Adolfa Hitlera známe jako ukřičeného cholerika, který vyřvává své pravdy o vyšším poslání a životním prostoru pro německý národ. Ve vztahu k ženám se prý necítí příliš jistý a jeho názory jsou spíše pohrdavé a cynické, přesto i on se občas zamiluje.

Jenže je to Hitler. On neničí jen národy. Ničí také své mladičké přítelkyně.

Prodavačka Marie Reiterová (1911-1992) ho poprvé vidí v roce 1926, když navštíví obchůdek v Berchtesgadenu, kde pracuje. Je jí šestnáct a sedmatřicetiletý Adolf Hitler (1889-1945) ji rychle zláká ke schůzce.

Při procházce a posezení u vody je romantický, výmluvný, ale až moc hrr. Ona jeho sexuální návrhy odmítá a jediným ústupkem je polibek, ze kterého se jí, jak později přizná, zatočí hlava. S každou další schůzkou Hitler jejímu kouzlu propadá více a více.

„Mitzi moje milovaná, chtěl bych si tě vzít za ženu a mít s tebou krásné blonďaté děti. V tomto okamžiku to však není možné. Mám poslání,“ říká jí a slibuje, že když počká, budou spolu žít. A tak Mitzi čeká. Marně.

Srdce jí sice zaplesá nadějí, když se začne povídat, že se Hitler chce oženit s nezletilou venkovankou, ale je z toho jen skandál, který Hitlera donutí podobné spekulace veřejně vyvrátit.

Donutí ji dokonce k notářsky ověřenému prohlášení, že s ním nespala a žádná svatba se nechystá.

Na tomto místě stála pohovka, na které skončila s kulkou v plicích Geli Raubalová.
Na tomto místě stála pohovka, na které skončila s kulkou v plicích Geli Raubalová.

Provaz a první sex

To zamilovanou dívku dostane do těžké deprese, kterou se v roce 1928 pokusí vyléčit kusem prádelní šňůry, na níž se před domem rodičů pokusí oběsit. V poslední chvíli ji však najde a odřízne švagr. Aby na Hitlera zapomněla, provdá se. Jenže nezapomene.

Tajně mu posílá dopisy a když se od Rudolfa Hesse (1894–1987) dozví, že po ní Hitler stále touží, sebere a vyrazí za ním do Mnichova. Je už mnohem zkušenější, a taky už není nezletilá. Setkání končí společně prožitou nocí, o které Marie prohlásí:

„Nikdy jsem nebyla tak šťastná.“ Hitler navrhuje, aby zůstala v Mnichově jako jeho milenka. Ona však chce víc. Manželství. To Hitler odmítne. Vzít si ženu, která opustila manžela? To by mu mohlo politicky uškodit. Setkají se ještě několikrát.

Jednou přemlouvá k návratu on ji, podruhé ona jeho. Nevyjde to. Pro Mitzi naštěstí.

Také Unity Mitfordová je Hitlerem uchvácena a zbožňuje, nakonec si však vpálí kulku do hlavy.
Také Unity Mitfordová je Hitlerem uchvácena a zbožňuje, nakonec si však vpálí kulku do hlavy.

Vysmátá neteř vůdce poblázní

Hitler si z rozchodu s Mitzi nic nedělá. Do jeho života totiž právě se zářivým úsměvem vrazí devatenáctiletá neteř Angela Raubalová (1908–1931). Strýc Alf (jak mu říká) je Geli (jak říká on jí), zcela okouzlen. Zahrnuje ji pozorností i luxusem.

Plní vše, co jí na očích vidí a dokonce s ní chodí po obchodech a tráví hodiny nakupováním šatů. A taky žárlí. Zejména, když se Geli zakouká do jeho řidiče a strážce Emila Maurice (1897-1972).

Zamilovaný strýček rodící se vztah utne v zárodku a začne stále žárlivěji kontrolovat a řídit její život. A také obratně manipulovat prostorem i časem ve svůj prospěch. Úspěšně, protože Geli brzy na fešného šoféra zapomene a oči má jen pro strýčka.

Tráví s ní každou možnou chvíli, portrétuje ji, dokonce kreslí její akty. Později vzpomíná, že nikdy nebyl šťastnější. A zamilovanější.

Záhadná smrt

Není divu. Geli okouzlí každého. Dokonce i Joseph Goebbels (1897–1945) si píše do deníku: „Do šéfovy roztomilé neteře by nebylo těžké se zamilovat.“ Jenže jak roste popularita NSDAP, má Hitler stále méně času, je víc unavený a podrážděný.

Smích stále častěji nahrazují hádky. A pak, 18. září, dívka sebere ze strýčkova pokoje pistoli, Walter ráže 6,35, zamkne se v pokoji a střelí se do srdce.

Bohužel mine, takže kulka projde plícemi, které se zaplní krví a místo okamžité milosrdné smrti přichází agonie a smrt udušením. Hitler je zdrcen.

„Den co den, ráno, v poledne i večer, cítím nekonečné mrazivé prázdno.“ Jeho nejbližší spolupracovníci ho dokonce první dny nenápadně střeží, protože se bojí, že by se i on mohl zabít.

Vztah s Hitlerem nepřežije ani jeho poslední přítelkyně Eva Braunová.
Vztah s Hitlerem nepřežije ani jeho poslední přítelkyně Eva Braunová.

Hitlerova Valkýra

Podobný osud jako Geli čeká i bohatou britskou aristokratku Unity Valkyrii Mitfordovou (1914–1948), která je nejen nadšenou nacistkou, ale především obdivovatelkou Adolfa Hitlera. Vysoká, štíhlá, blonďatá a posedlá touhou po Hitlerovi.

Den co den čeká v jeho oblíbené kavárně Osteria Bavaria, a po deseti měsících čekání se dočká. Stráví spolu půl hodiny a Unity je na vrcholu blaha. „Byl to ten nejkrásnější den mého života,“ píše domů. Také Hitler je mladou Britkou okouzlen.

Zejména, když se dozví, že její dědeček byl přítelem jeho zbožňovaného skladatele Richarda Wagnera (1813–1883). Její druhé jméno Valkyrie vidí jako znamení. Se svou Valkýrou se rychle sbližuje a Unity se brzy objeví po jeho boku při oficiálních příležitostech.

Sama nadšeně šíří nacistickou propagandu po celé Evropě. Za což je v Praze zatčena. Rodná Británie je pobouřena. „Je více nacistická než nacisté a její chování je nebezpečně blízko velezrady,“ píše si šéf MI5 Guy Liddell (1892–1958).

Zpackaný pokus o sebevraždu

Vývoj ji však dostává do slepé uličky. Je sice nadšenou nacistkou, ale také je Britkou. Snaží se přimět Hitlera k uzavření dohody s Británií, a odmítá se smířit s neodvratně se blížícím konfliktem mezi oběma zeměmi. Navíc se s Hitlerem vídá stále méně.

Je zabrán do přípravy války a nemá na ni čas ani náladu. Když 3. září 1939 reaguje Británie na přepadení Polska vyhlášením války, splní svůj slib daný sestře.

„Nesnesu žít a dívat se, jak se mé dvě milované země ničí vzájemně.“ Jde do parku a střelí se do hlavy. Bohužel, jako Geli nepříliš dobře. Kulka uvízne v týle a nezabije ji.

Končí v nemocnici, kde Hitler ji navštíví, zaplatí za ni účet a zařídí její návrat do Británie přes neutrální Švýcarsko. Tím to pro něj končí. A Unity? Její stav se sice zlepší, ale už nikdy nebude zcela v pořádku.

Kulka zůstane v hlavě a způsobuje jí děsivé bolesti a závratě, které ji pronásledují až do smrti o osm let později.

Zdroje informací: Wikipedia, André Guerber: Milenky diktátorů, Výběr 2002, Diane Ducret: Ženy diktátorů, Jota 2011.
Foto: 1) Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia 2) Von Slawekczaja, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia 3) Nationaal Archief, volné dílo commons.wikimedia 4) Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059, CC-BY-SA, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia
Související články
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Historie
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
Historie
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
reklama
zajímavosti
Pivo vs. víno a katastrofa z Ameriky: Jak se české vinařství potýkalo s výzvami
V 19. století se české a moravské vinařství ocitlo pod tlakem. Rostoucí obliba piva, zrušení roboty a dovoz levných uherských vín způsobily propad spotřeby a úbytek vinic. K tomu se přidala devastující rána z Ameriky – révokaz a houbové choroby, které zdecimovaly evropské vinice. Projděte s námi toto náročné období, kdy se vinaři museli přizpůsobit […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
reklama
věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz